Із нового року ліки стануть доступнішими

доступніші ліки
Поділитися новиною

доступніші лікиУряд ухвалив рішення про введення з 1 січня 2017 року державного регулювання цін на ліки від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету ІІ типу та бронхіальної астми, що має забезпечити зниження цін. На зазначений перелік ліків будуть установлені граничні ціни (найвища межа цін) на рівні не вищому, ніж у країнах-сусідах.

Перелік лікарських засобів за міжнародною непатентованою назвою (МНН), що підлягають регулюванню, і граничні ціни на них будуть затверджені Міністерством охорони здоров’я та оприлюднені на офіційному сайті. Також Кабмін ухвалив рішення про запровадження з 1 квітня 2017 року відшкодування вартості ліків від таких захворювань: серцево-судинних, діабету ІІ типу, бронхіальної астми. Пацієнти зможуть отримувати необхідні ліки в аптеці безкоштовно (або із суттєвою знижкою) за рецептом лікаря.

Ліки, вартість яких буде відшкодовуватись, призначатимуть лікарі первинної ланки (сімейні лікарі, терапевти, педіатри) за міжнародними непатентованими назвами (МНН), тобто за діючою речовиною, а не за комерційною назвою. Препарат конкретної торговельної марки пацієнт вибиратиме в аптеці самостійно. Безкоштовні ліки – це частина гарантованого пакету послуг первинної ланки.

Вартість ліків буде відшкодовуватись за рахунок держави, на це в проекті Державного бюджету на 2017 рік передбачено 500 млн грн, ще 632 млн грн закладено на відшкодування вартості інсуліну. Окрім того, із наступного року вводиться регресивна роздрібна надбавка на ліки (націнка аптеки). Чим дорожча вартість ліків, тим меншою буде роздрібна надбавка на них. Це стимулюватиме аптеки продавати більше препаратів за доступними цінами.

Чому саме на такі ліки, бо у пріоритеті лікування захворювань, що першочергово впливають на основні показники смертності населення чи ефективно лікуються на амбулаторному етапі. Україна – друга у світі за кількістю смертей через серцево-судинні захворювання (понад 65%). У 2015 році в Україні зареєстровано 9,5 мільйонів хворих на гіпертонію, близько 1 мільйона осіб, які страждають від цукрового діабету ІІ типу, що у 6 разів більше, ніж пацієнтів із діабетом 1 типу (інсулінозалежні), та 210 тисяч пацієнтів із бронхіальною астмою. Забезпечення доступу до безкоштовних ліків від хронічних захворювань дозволить зберегти життя тисяч українців.

Чи це не призведе до дефіциту ліків?

Дефіциту не буде. Уряд має достатньо інструментів для протидії тим, хто захоче погратись у дефіцит ліків. До того ж, іноземним фармкомпаніям не вигідно втрачати наш великий ринок – за минулий рік обсяг продажу лікарських засобів в Україні склав 42,6 млрд грн. При цьому 59% –  від реалізації імпортних ліків, 41% –  вітчизняних.

Коментар Міністра Олександра Саєнка:

«Ціни на ліки іноземного виробництва в Україні значно вищі, ніж в інших країнах, зокрема, у сусідніх. Іноді у нас вони дорожчі в кілька разів. Тому уряд встановлює граничні ціни на рівні цін у п’яти країнах-сусідах (Польща, Латвія, Словаччина, Угорщина, Чехія). На ліки від цих хвороб ми вводимо також відшкодування їх вартості за рахунок держави. За нашими підрахунками, 80-90% людей, що мають зазначені захворювання, скористаються можливістю отримувати ліки безкоштовно. Це 7-8 мільйонів. Ми розраховуємо, що ухвалені нами рішення зроблять лікування більш доступним, люди частіше звертатимуться до лікаря, а значить знизиться рівень захворюваності та смертності від цих хвороб, а також кількість ускладнень, зросте рівень раннього діагностування захворювань. Лікувати, наприклад, гіпертонію на амбулаторному рівні значно простіше і дешевше, ніж у стаціонарі, не кажучи вже про інсульт та його наслідки. Немає жодних підстав, із яких ліки в Україні повинні коштувати вдвічі дорожче, ніж, наприклад, у Польщі чи Латвії. І фармвиробники, що заходять на наш ринок, матимуть такі ж самі умови, як і на ринках інших країн».

Департамент інформаційної діяльності Полтавської ОДА

LIVE OFFLINE
track image
Loading...