Обережно: сказ!
Незважаючи на значний світовий досвід і прогрес у вивченні цієї хвороби, на сьогодні сказ зареєстровано у 113 країнах світу, через який щорічно гине понад 50 тисяч людей і більше 1 млн тварин. Епідемічна ситуація щодо сказу в Україні продовжує ускладнюватися. Проблема боротьби та профілактики сказу є не тільки ветеринарною і медичною, але й загальнодержавною.
Сказ людини і тварини – одне з найнебезпечніших невиліковних захворювань, яке характеризується враженням центральної нервової системи і, як правило, закінчується смертю. Джерелом інфекції є хворі тварини або тварини-вірусоносії. Основні носії сказу – лисиці, вовки, собаки, коти, борсуки. Хворіють на сказ майже всі теплокровні тварини. Зараження відбувається при укусі та при обслинені пошкодженої шкіри чи слизових оболонок. При зараженні у тварин можуть спостерігаються такі клінічні ознаки: пригнічення, відмова від корму і води, утруднене ковтання, слиновиділення, порушення координації рухів, агресія та безпричинний напад на людей і тварин.
Якщо виникла підозра по даному захворюванню, тварину ізолюють і ні в якому випадку не знищують, а негайно повідомляють лікаря ветеринарної медицини.
На даний час ситуація щодо сказу тварин на території Гадяцького району продовжує залишатися напруженою. Так, за період з 2012 по 2015 рік було зареєстровано 241 випадок укусів людей тваринами. У 2012 році – 90 випадків укусів, із них у 3 випадках підтверджено сказ. Усі випадки захворювання зареєстровані у домашніх не щеплених тварин. У 2013 році випадків сказу в Гадяцькому районі не зареєстровано, однак було зафіксовано 55 випадків укусів людей. Протягом 2014 року було зареєстровано 53 випадки укусів, з них у 2 випадках підтверджено сказ.
У 2015 році було зареєстровано 43 випадки укусів людей тваринами, із них 34 випадки – собаками, 9 випадків – котами. Із усіх випадків 20 нанесено тваринами, не щепленими проти сказу, що призвело до вимушеної вакцинації потерпілих протягом карантинування даних тварин. Усі укуси нанесені домашніми тваринами, і лише 2 – безпритульними, що свідчить про те, що навіть домашні улюбленці, якщо вони не щеплені проти сказу, несуть не меншу небезпеку, ніж безпритульні тварини.
У січні 2016 року було зареєстровано захворювання на сказ бродячої кішки в с. Книшівка Гадяцького району. Дана тварина вкусила місцеву мешканку та протягом карантинування загинула. Зараз проводяться заходи по недопущенню розповсюдження захворювання на території загрозливої зони.
Із метою недопущення сказу необхідно проводити боротьбу з безпритульними тваринами, які часто є переносниками захворювання. Але органи місцевого самоврядування самоусунулися від виконання даних заходів, і на даний час боротьба з безпритульними тваринами не проводиться.
Основним заходом недопущення захворювання на сказ є профілактичне щеплення тварин проти даного захворювання, яке забезпечує несприйнятливість тварин до даного захворювання, термін дії вакцини 1 рік після щеплення.
Рекомендуємо не залишати без уваги випадки укусу, подряпини та ослинення людей чи тварин тваринами-хижаками. Звертайте увагу на поведінку тварин, особливо не щеплених проти сказу. Враховуючи те, що сказ — хвороба невиліковна, при найменшій підозрі треба повідомити органи ветмедицини та санітарно-епідеміологічну службу. Обов’язково слід звернутися за кваліфікованою медичною допомогою у лікувальні заклади. Тільки вчасно і кваліфіковано проведена первинна хірургічна обробка ран та вакцинація проти сказу можуть вберегти потерпілих людей від смертельних наслідків. Вакцинація ефективна лише при початку курсу – не пізніше 14-го дня від моменту укусу.
Просимо звернути увагу, що на даний час МОЗ України не забезпечує у достатній кількості медичні заклади імунобіологічними препаратами для антирабічної імунізаії людей.
У зв’язку з такою складною ситуацією кожен власник тварин повинен суворо дотримуватись відповідних правил їх утримання та поводження з ними, піклуватися, щоб вони не ставали безпритульними, та проводити планові профілактичні щеплення домашніх тварин проти сказу.
Консультацію щодо проведення щеплення тварин проти сказу можна отримати в державній службі ветеринарної медицини м. Гадяч:
– районна лікарня ветмедицини – тел. 2-24-12.
Дільничні лікарні ветмедицини:
– Веприцька – 59-3-21;
– Книшівська – 55-1-19;
– П.-Роменська – 58-5-49;
– Лютенська – 53-6-78;
– Рашівська – 52-3-48;
– Римарівська – 55-5-76;
– Краснознаменська – 54-1-14.
Тільки спільними зусиллями відповідних служб, суворим дотриманням власниками правил утримання домашніх тварин ми можемо забезпечити благополуччя щодо такого небезпечного захворювання як сказ.
В. Дорогань, вет. лікар ГРДЛВМ
Аналізуючи статтю, хочеться запитата автора,як так можеть бути,що з 2012 по 2015 рік було зареєстровано 241 випадок укусів людей тваринами. Усі випадки захворювання зареєстровані у домашніх не щеплених тварин, а з метою недопущення сказу необхідно проводити боротьбу з безпритульними тваринами, а можливо боротьбу треба вести з безвідповідальними господарями.
І хотілося б , щоб міська влада зобов’язала всіх мешканців зареєструвати своїх тварин, провести щепленя, стерелізувати АБО ШТРАФ!!!
[quote name=”Дорогань Наталія Бор”]
І хотілося б , щоб міська влада зобов’язала всіх мешканців зареєструвати своїх тварин, провести щепленя, стерелізувати АБО ШТРАФ!!![/quote]
1. С какой такой радости я должен стерилизовать свою домашнюю собаку?!
2. Почему зарегистрированы укусы домашних животных – да потому что за них отвечают хозяева, а кто отвечает за бездомных?!, покусали и хер с ними.
3. И хотелось бы, чтоб “миськ влада” зарегистрировала все собачье кодло в районе большого круга, стерилизовала их, и поставили на учет, А ИНАЧЕ ШТРАФ.