Пам’ятка населенню по укриттю в захисних спорудах цивільного захисту
Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають унаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів. Залежно від захисних властивостей ці споруди поділяються на сховища і протирадіаційні укриття.
Сховище – герметична споруда для захисту людей, в якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають унаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів.
Протирадіаційне укриття – негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості.
Крім того, для захисту людей можуть застосовуватися найпростіші укриття.
Найпростіше укриття – це фортифікаційна споруда, цокольне або підвальне приміщення, що знижує комбіноване ураження людей від небезпечних наслідків надзвичайних ситуацій, а також від дії засобів ураження в особливий період.
Дані про місцезнаходження сховищ, протирадіаційних укриттів та найпростіші укриття можна уточнити в райдержадміністраціях, органах місцевого самоврядування, а також у районних відділах (секторах) Головного управління ДСНС України у Полтавській області.
У нашій державі, згідно з діючими нормативними документами у галузі цивільного захисту, будівництво сховищ для захисту всього населення не передбачено. Захисні споруди будуються лише для тієї частини міського населення, яка продовжує виробничу діяльність у містах у воєнний час. Усе інше населення міст підлягає евакуації із зон можливих бойових дій (в основному в сільську місцевість).
Порядок дій населення у випадку евакуації
Перед тим, як залишити житло, необхідно:
– зачинити вікна;
– вимкнути газ, воду та електроенергію;
– забрати продукти з холодильника.
Із собою мати такі документи:
– паспорт;
– військовий квиток;
– документи про освіту і фах;
– посвідчення про шлюб і народження дітей;
– пенсійне посвідчення;
– трудову книжку;
– інші документи.
Із собою мати такі речі:
– валізу (рюкзак) із теплим одягом, постільною білизною, особистими речами і предметами гігієни;
– гроші;
– цінності;
– продукти харчування і воду на 3 доби.
Загальна вага не повинна перевищувати 50 кг.
До валізи (рюкзака) прикріпити нашивку з позначенням адреси постійного місця проживання, прізвища евакуйованого і місця призначення. На одязі дітей мають бути нашивки з позначенням прізвища, імені та по батькові евакуйованого, року народження, адреси постійного місця проживання і місця призначення.
Виконувати усі розпорядження посадових осіб евакуаційних і евакоприймальних органів. Дотримуватись дисципліни та порядку на маршруті (на шляху руху на транспорті) і в районі розселення за новим місцем розташування.
Особи, які мають на руках військові квитки з мобілізаційними приписами, евакуації не підлягають!
Висока організованість та дисципліна кожного громадянина – це головне під час евакуації!
Іван Волощук, перший заступник голови РДА