Створення ОСББ: поради та застереження

Створення ОСББ: поради та застереження

Створення ОСББ: поради та застереження

Поділитися новиною

Створення ОСББ: поради та застереженняЗ 1 липня цього року набуває чинності Закон України, який передбачає реформування житлово-комунального господарства. Даний закон відміняє усі рішення, які були прийняті раніше щодо балансоутримувача житлового будинку.

Даний закон неабияк схвилював мешканців міста.

До нашої редакції було декілька звернень місцевих жителів із проханням пояснити, які саме зміни їх чекають та що потрібно для створення ОСББ. Більшість людей, які звикли до постійних умов проживання, постійних проблем та нарікань щодо роботи ЖЕКів, мабуть, уже і не сподіваються на краще. Але, як говорять, «усе у ваших руках».

Ні для кого не секрет, що з кожним роком відбувається стрімке старіння багатоповерхівок, разом із цим сповільнилося  і будівництво нового житла, у багато разів зменшилися капітальні витрати із держбюджету на ремонт та реконструкцію багатоповерхівок.

Приватні будинки утримуються власниками в більш-менш задовільному стані, і вони за власний кошт ремонтують усі неполадки. І прибудинкову територію власники будинку доглядають самі, а не чекають, що прийдуть працівники ЖЕКу і наведуть порядок. Багатоквартирні будинки утримуються за рахунок плати  їх мешканців, але цих коштів недостатньо для ремонту та реконструкції будинків, заміни інженерного обладнання тощо. Якщо взяти статистику, то близько 95% квартир у багатоповерхівках приватизовані і є чиєюсь власністю.

Уже з 1 липня  мешканці багатоквартирних будинків матимуть право самостійно обирати управителя будинку, організацію чи компанію, яка буде його обслуговувати, або вони повинні створити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). ОСББ – це непідприємницьке товариство, що створюється власниками житлових і нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку, для сприяння використання неподільного та загального майна. У законодавстві чітко визначено: ОСББ є неприбутковою організацією та діє на підставі Статуту об’єднання, який визначає права і обов’язки, членів та органів управління об’єднання.  У нашому місті уже діє два товариства ОСББ (Гагаріна, 76 і 50 р. Жовтня, 27). І за час їхнього існування нарікань на роботу організації ми не чули.

Як створити ОСББ?

Потрібно організувати ініціативну групу. Така ініціативна група повинна складатися не менш як із трьох власників квартир чи нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку. Наймачі та орендарі квартир і нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку не можуть бути членами ОСББ та ініціативної групи. Після цього потрібно провести роботу зі з’ясуванням переліку співвласників багатоквартирних будинків. Ініціативній групі потрібно зібрати відомості про належність квартир та нежитлових приміщень, на підставі яких скласти списки співвласників багатоквартирних будинків. Також потрібно провести інформаційно-роз’яснювальну роботу серед співвласників щодо мети та доцільності створення ОСББ.

Організувати і провести установчі збори ОСББ. Ініціативній групі потрібно підготувати проект протоколу установчих зборів, реєстру присутніх на зборах (по суті, це список співвласників) та листка голосування на установчих зборах, картки голосування. Зарезервувати у державного реєстратора назву ОСББ, підготувати пропозиції щодо складу правління ОСББ та ревізійної комісії, підготувати проект статуту ОСББ. Оповістити всіх співвласників про проведення установчих зборів. Про проведення цих зборів ініціативній групі необхідно письмово повідомити усім власникам житлових та нежитлових приміщень будинку не менш як за 14 днів до дати проведення. Повідомлення вручається кожному власнику під розписку або надсилається рекомендованим листом. Провести установчі збори ОСББ, на яких прийняти рішення про ство­рення ОСББ.

Міській раді потрібно погодити підготовлений ініціативною групою статут із державним реєстратором (щодо державної реєстрації ОСББ із таким статутом) та ДПІ (щодо включення ОСББ із таким статутом до реєстру неприбуткових організацій), знайти та відновити технічну документацію на будинок, підготувати її (чи її копію) до передачі ОСББ, виконкому спільно з ініціативною групою вирішити питання про місце проведення установчих зборів.

Оформлення документів займає більше двох тижнів. ОСББ можна створити за два тижні, але оформити землю – це не буде так швидко. Потрібно отримати дозвіл сесії на розробку технічної документації, розробити документацію у землевпорядної компанії, яка має на це свідоцтво і ліцензію, і цю проектну документацію потім треба знову затвердити на сесії міської ради. Це може зайняти 3-6 місяців.

Борги ОСББ на себе не бере, вони залишаються на ЖЕКу, і він займається з тими людьми, які не платили до цього часу. ОСББ усе починає «з нуля», а далі – робота голови правління ОСББ, ревізійної комісії, яка створюється обов’язково для контролю за керівництвом об’єднання. Бажано, щоб головами ОСББ ставали люди, які живуть саме в цьому будинку. Голова ОСББ отримує заробітну плату, яка буде залежати від кількості квартир та мешканців, і правління саме вирішує, який буде її  розмір. При цьому ОСББ рішенням зборів встановлює вартість житлових послуг. У штаті ОСББ може бути і двірник, який буде прибирати прибудинкову територію, за що отримуватиме заробітну плату. Також в об’єднанні можуть бути спецфонди, які збирають кошти на різні потреби будинку.

Якщо в будинку знаходиться якийсь магазин чи фірма, і дане приміщення є приватним, то він автоматично є членом ОСББ. По закону всі власники, хто має хоч один квадратний метр в цьому будинку, – це члени ОСББ.

Від себе хочу додати, що не треба сидіти і бурчати, потрібно діяти. Мабуть, усі вже зрозуміли, що на державу сподіватись нічого. І дахи, які вже «кричать» про ремонт, що там уже говорити про інше обладнання, ніхто, окрім самих жителів багатоповерхівки, ремонтувати не буде. Зрозуміло, що роботи буде багато, але якщо цього захочуть самі жителі будинку і докладуть до цього певних зусиль, усе буде набагато простіше. Проживаючи в будинку, який знаходиться на балансі ОСББ, можу сказати, що всім задоволена. Усі витрати зі спецфондів можна контролювати. Розчистити сніг, загорнути ямку, спорудити дитячу гойдалку – усі жителі дому долучаються до цієї роботи, і ніхто не сидить і не чекає, що хтось це зробить за нас.

Будьте рішучими та не бійтесь ризикувати. Бажаємо успіхів у ваших починаннях!

Оксана Руденко 

LIVE OFFLINE
track image
Loading...