Особливості адміністрування ПДВ з 1.01.2015 р.
Законом України від 31.07.2014 р. №1621-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» внесено ряд змін до розділу V «Податок на додану вартість», що наберуть чинності з 1 січня 2015 року.
Податкова звітність з ПДВ
Пункт 49.4 ст. 49 Податкового кодексу України доповнено абзацом другим, в якому для всіх зареєстрованих платників ПДВ визначено обов’язок подання звітності до контролюючого органу виключно в електронному вигляді, із дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису підзвітних осіб.
При цьому подання декларацій із ПДВ у паперовому вигляді з 1 січня 2015 року не передбачено.
Податкові накладні
Відповідно до змін, внесених до ст. 201 Податкового кодексу України, скасовуються податкові накладні на паперових носіях. Зокрема, установлюється норма, згідно з якою платник ПДВ зобов’язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації в порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних
З 1.01.2015 р. усі податкові накладні (незалежно від суми ПДВ в одній податковій накладній) підлягатимуть реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних в електронному вигляді (відповідні зміни внесено до п.11 підрозділу 2 розділу XX ПКУ).
Реєстрація платників ПДВ
Обов’язковій реєстрації платниками ПДВ з 1 січня 2015 року підлягатимуть лише особи, у яких загальна сума від здійснення операцій із постачання товарів, що підлягають оподаткуванню, нарахована (сплачена) такій особі, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищуватиме 1 млн. грн. без урахування ПДВ.
Електронне адміністрування ПДВ
З 1 січня 2015 року запроваджується нова система електронного адміністрування ПДВ. Розділ V Податкового кодексу України доповнено статтею 2001, яка забезпечуватиме автоматичний облік у розрізі платників податку сум ПДВ:
– зазначених у виданих та отриманих податкових накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних;
– сплачених при імпорті товарів:
– перерахованих платником податків на рахунки системи електронного адміністрування (РСЕА) із власного поточного рахунку у вигляді поповнення, а також залишки коштів на РСЕА:
– що дають право на виписку податкових накладних.
На РСЕА зараховуватимуться кошти з власного поточного рахунку платника ПДВ, а
саме:
– суми, необхідні для збільшення суми ПДВ, на яку платник ПДВ має право видати податкові накладні;
– суми, необхідні для сплати узгоджених податкових зобов’язань, якщо коштів на РСЕА для цього недостатньо;
– суми ПДВ, отримані від покупця товарів при оплаті готівкою або при проведенні бартерних операцій:
– суми ПДВ, нараховані за результатами операцій, передбачених п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України.
Використовувати кошти з РСЕА можна лише для перерахування податкових зобов’язань до бюджету або на спецрахунок сільгосппідприємства.
Н. Харченко, начальник відділу оподаткування та контролю об’єктів і операцій Гадяцької ОДПІ