Спільна сумісна власність подружжя при спадкуванні

Спільна сумісна власність подружжя при спадкуванні

Спільна сумісна власність подружжя при спадкуванні

Поділитися новиною

Спільна сумісна власність подружжя при спадкуванніЗгідно Сімейного кодексу України подружжя мають право спільної сумісної власності на майно, придбане під час шлюбу, незалежно від того, на ім’я кого з них воно було придбане чи ким з них були внесені кошти, якщо інше не встановлено шлюбним договором чи законом.

Спільною сумісною власністю подружжя можуть бути квартири, будинки, земельні ділянки, транспортні засоби, кошти, вклади в банківських установах, цінні папери, заробітна плата, пенсія, стипендія, речі для професійних занять (музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання тощо).

При оформленні спадщини як за законом, так і за заповітом нотаріус з’ясовує чи є у спадкодавця подружжя – чоловік чи дружина, які пережили його і які мають право на одержання свідоцтва про право власності на частку майна, придбаного під час шлюбу. Чоловік чи дружина спадкодавця мають право не одержувати свідоцтво, але повинні повідомити про це нотаріуса письмово. Відмовитися ж від свого права власності на частку в спільному майні подружжя на користь будь-кого із спадкоємців вони не мають права, так як ця частка майна не входить до складу спадкового майна спадкодавця. Розпорядитись же своєю часткою майна вони мають право, тільки одержавши свідоцтво про право власності та зробивши відчуження (продати, подарувати).

Не належить до спільної сумісної власності майно одного з подружжя, набуте чоловіком чи дружиною до шлюбу, набуте під час шлюбу, але на підставі дарунку чи успадковане.

Свідоцтво видається на частку у спільному майні незалежно від того, перебувало подружжя на час смерті в зареєстрованому шлюбі чи розірвало його раніше, оскільки розірвання шлюбу не припиняє правового режиму спільної сумісної власності. Однак нотаріус перевіряє, що майно, на яке видається свідоцтво, було набуте подружжям під час перебування в шлюбі.

Свідоцтво про право власності в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя видається нотаріусом за місцем відкриття спадщини. Місце відкриття спадщини є останнім місцем проживання спадкодавця, однак його видача не пов’язується із спадковими відносинами, тобто початкових і граничних строків (шестимісячного строку для подання заяви як для спадкоємців) отримання іншим подружжям свідоцтва на частку у спільному майні подружжя законом не визначена.

Для одержання свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя подаються такі документи: заява про видачу свідоцтва, свідоцтво про смерть, свідоцтво про шлюб, документ, який підтверджує право на майно, набуте під час шлюбу.

Н. Заєць, приватний нотаріус Гадяцького районного нотаріального округу

LIVE OFFLINE
track image
Loading...