Легалізація заробітної плати найманих працівників
Для Пенсійного фонду легалізація заробітної плати є одним із головних резервів наповнення бюджету, кошти якого витрачаються на фінансування пенсій та грошової допомоги. Інколи підприємства та приватні підприємці застосовують нелегальні схеми виплати заробітної плати, що в свою чергу призводить до скорочення надходжень у бюджет Пенсійного фонду, перешкоджає проведенню соціальних реформ та негативно впливає на добробут кожного мешканця нашого міста.
У нинішніх кризових умовах актуальним є боротьба з виплатою заробітної плати у «конвертах», реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.
Працівники, які погоджуються на заробітну плату «в конвертах», є заручниками самих себе, тому що, отримуючи нелегальну винагороду в результаті домовленості з роботодавцем, позбавляють себе соціальних виплат та гарантій і стикаються з наступними проблемами:
– відмова у виплаті належної заробітної плати через виникнення конфлікту з роботодавцем;
– відмова в оплаті щорічної відпустки або компенсації за неї;
– неможливість отримання повної або часткової компенсації за лікарняним листом;
– втрата права на соціальне забезпечення в разі безробіття, народження дитини тощо;
– низька пенсія через те, що пенсійні відрахування були здійснені не в повному обсязі;
– позбавлення соціального захисту в разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Тож радимо дотримуватися трудового законодавства, аби за свою працю отримувати не тільки заробітну плату, а й соціальні гарантії!
Недоліки тіньової заробітної плати не тільки в тому, що бюджет недоотримає кошти, використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних моментів, і перш за все це втрата страхового стажу для призначення пенсії. Бувають ситуації, коли людям за рік роботи зараховується менше місяця страхового стажу. А низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, який враховується при обчисленні пенсії. Пам’ятайте, що тільки нарахована та виплачена заробітна плата в розмірі законодавчо встановленого мінімуму дає право для врахування страхового стажу для призначення (перерахунку) пенсії!
Т. Рудченко, начальник відділу платежів до пенсійної системи