Світ не без добрих людей
Другий рік пішов з того часу, як почав працювати Гадяцький районний історико-краєзнавчий музей. Працівниками музею проведено велику роботу по створенню експозицій. Оформлено кімнати етнографії, залюднення Гадяцького краю,
Гетьманщини, родини Драгоманових, Великої Вітчизняної війни та інших.
29 червня 2012 року урочисто відкрили в підвальному приміщенні Гадяцького Будинку дитячої та юнацької творчості фрагмент Гадяцького підземелля «Підземний світ».
Серед почесних гостей був і академік НАН України Микола Жулинський, який у візитаційній книзі залишив відгук: «Гадяч – гетьманська столиця! Наявність таких реальних і виведених на гетьманський палац підземних ходів – ще одне свідчення-доказ історичної вагомості цього древнього міста, яке, переконаний, має стати (і стане!) важливим туристичним центром. Вірю, що переважна більшість підземних ходів буде відновлена, постане і гетьманський палац, і зведе Україна замок – усе буде, бо роль і значення славетного Гадяча в історії України унікальні!»
Ми продовжуємо роботи по вивченню та відновленню підземних ходів. Сьогодні, при наявності коштів, можна зробити і відкрити новий окремий підземний хід і в приміщенні колишнього кінотеатру «Промінь»…
З метою ознайомлення з історичним минулим і культурними цінностями рідного краю проводяться екскурсії для учнів, жителів міста і району, гостей.
Розроблено і втілено в життя три туристичних маршрути.
Один з них, основний, включає екскурсію в районний історико-краєзнавчий музей, Свято-Успенський собор, Гадяцьке підземелля, музей бджільництва та урочище Зелений гай. На цьому маршруті вже побувало більше шести тисяч екскурсантів.
Другий маршрут включає Національний науковий центр «Інститут бджільництва ім. П.І. Прокоповича». Відвідувачі мають можливість відвідати музей бджільництва, побачити «Майстер-клас» по догляду за бджолиною сім’єю; зробити дегустацію продуктів бджільництва та придбати продукцію, а також послухати лекцію «Продукти бджільництва для здоров’я людини».
Третій маршрут, Миргород – Великі Сорочинці – Лютенька – Гадяч, який включає місце відпочинку на базі мисливського господарства ДП «Гадяцький лісгосп», партизанський край, пам’ятний знак повстанцям під проводом отамана Леонтія Христового та пам’ятний знак жертвам голодомору 1932-1933 рр., а також ознайомлення з пам’ятними місцями с. Лютенька та сільським краєзнавчим музеєм.
В експозиції «Видатні люди Гадяцького краю» або «Вони прославили наш край» зібрані та виставлені для огляду фотографії та автобіографічні матеріали 24 осіб. У даний час продовжуємо працювати над іншими відомими іменами.
Сьогоднішня економічна скрута змусила дещо призупинити оформлення експозицій. Але, як кажуть, світ не без добрих людей. Знайшлися небайдужі, які допомогли колективу музею продовжити працювати далі. У планах – розділ «Флора і фауна Гадяччини».
Від імені усіх свої колег хочу подякувати директору СПОП «Нива» Тетяні Нікітенко, яка виділила кошти на виготовлення фотоплакату про природу нашого краю; приватні підприємці Сергій Жуковець та Ірина Ситнік також надали фінансову допомогу для оформлення цієї експозиції. Олег Боцула подарував дуже цікаву книгу у відділ родини Драгоманових. Міжрайонний мисливствознавець Володимир Кизь надав практичну допомогу по придбанню експонатів. Прізвища цих людей золотими літерами вписані до Книги доброчинності Гадяцького районного історико-краєзнавчого музею. Усього ж до книги занесено 24 прізвища.
Хай множаться успіхи в роботі та Божої благодаті вам на многії літа!
Ми впевнені, що серед жителів міста і району знайдуться небайдужі люди, які не пошкодують коштів чи раритетних експонатів для відтворення історії і природи рідного Гадяцького краю.
В. Сиротюк, директор музею