Роз’яснює спеціаліст – “ЗАПОВІТ”
Заповіт – одностороння угода, в якій викладено особисте розпорядження громадянина щодо переходу, на випадок його смерті, права власності на належне йому майно до інших осіб. Ця угода укладається лише від імені фізичної особи, у письмовій формі, із зазначенням місця і часу її укладення, підписується особисто заповідачем і нотаріально посвідчується.
Заповіт може бути посвідчений як державним нотаріусом, так і приватним, органами та посадовими особами, які входять до складу системи нотаріату, а також посадовими особами, яким чинне законодавство надає право посвідчувати заповіти. Останні за своїм значенням прирівнюються до нотаріально посвідчених.
Особливостями заповіту є те, що він являє собою особисте волевиявлення громадянина. Про таке волевиявлення може йти мова лише щодо громадянина, який досяг повного обсягу дієздатності.
Нотаріус перед посвідченням заповіту роз’яснює заповідачеві його права.
Заповідач має право:
– залишити за заповітом усе своє майно або частку його, у тому числі предмети домашньої обстановки та вжитку;
– заповісти майно одній або кільком особам, тим, які входять, і тим, які не входять до кола спадкоємців за законом, юридичним особам, а також державі;
– у разі складення заповіту на користь кількох осіб зазначити в ньому, в яких частинах заповідається майно кожному зі спадкоємців;
– позбавити в заповіті права спадкоємства одного, кількох або всіх спадкоємців за законом;
– будь-коли змінити чи скасувати зроблений ним заповіт, склавши новий.
У заповіті громадянин викладає розпорядження майнового характеру. Нотаріус перед посвідченням заповіту не вимагає від заповідача доказів, що підтверджували б його право на заповідане майно, адже сам заповіт набере сили тільки зі смертю заповідача, і спадкова маса визначатиметься на день його смерті.
Якщо заповідається належне громадянинові майно, яке можна ідентифікувати, то в тексті заповіту наводяться ознаки, які визначають саме цей об’єкт.
До заповіту може бути включено розпорядження немайнового характеру (про порядок проведення захоронення заповідача, установлення надгробка, бажання призначити опіку над неповнолітніми тощо). Але слід зазначити, що ці розпорядження немайнового характеру не впливають на виникнення права власності у спадкоємців на заповідане майно у разі, коли вони не виконуються.
Виконавцями заповіту за загальним правилом є самі спадкоємці. Але заповідач може у своєму заповіті призначити окремого виконавця заповіту, який слідкуватиме за додержанням усіх викладених у документі положень. Якщо призначається виконавець заповіту, то нотаріус зобов’язаний витребувати від нього згоду бути цим виконавцем. Така згода може бути оформлена як самостійна заява, що прикладається до заповіту, або ж свою згоду бути виконавцем заповіту громадянин може викласти на самому заповіті. Тоді нотаріус зазначає про встановлення особи виконавця заповіту в посвідчувальному написі на самому заповіті.
Заповіт не може містити розпоряджень, які суперечать чинному законодавству.
Заповідач може покласти на спадкоємця обов’язок виконати дії для загальнокорисної мети чи спадкоємця, до якого переходить, зокрема, житловий будинок, зобов’язати надати іншій особі довічне користування цим будинком або певною його частиною (ст. 539 ЦК).
Заповідач може зазначити в заповіті свої родинні відносини зі спадкоємцем.
Неповнолітні чи непрацездатні діти спадкодавця (у тому числі усиновлені), а також непрацездатні дружина, батьки (усиновителі) та утриманці померлого успадковують, незалежно від змісту заповіту, не менш як 1/2 частки, яка належала б кожному з них у разі спадкоємства за законом (обов’язкова частка).
Заповідач може на випадок, коли зазначений у заповіті спадкоємець помре до відкриття спадщини або не прийме її, зазначити іншого спадкоємця.
Заповіт має бути особисто підписаний заповідачем. Якщо заповідач унаслідок фізичної вади, хвороби чи якихось інших причин не може власноручно підписати заповіт, на його прохання у присутності його та нотаріуса цей заповіт може бути підписаний іншим громадянином. Громадянин, на користь якого заповідається майно, не має права підписувати його за заповідача.
У разі підписання заповіту іншою особою нотаріус установлює особу цього громадянина. Причини підписання заповіту іншою особою та відомості про встановлення цієї особи зазначаються в посвідчувальному написі. Відомості про документи, за якими встановлюється особа цього громадянина, вносяться до реєстру.
Заповідач може будь-коли змінити чи скасувати зроблений ним заповіт.
Заповіт, посвідчений нотаріально чи у формі, що прирівняна до нотаріальної, може бути скасований заповітом, також посвідченим у нотаріальній формі чи у формі, прирівняній до нотаріальної. Скажімо, заповіт, посвідчений нотаріусом, може бути скасований заповітом, що його посвідчує посадова особа виконавчого комітету сільської ради.
Заповіти посвідчуються органами та посадовими особами, які входять до системи нотаріату. Особи, які мають право за певних умов посвідчити заповіти, що за статусом прирівнюються до нотаріально посвідчених, а саме:
– заповіти громадян, які знаходяться на лікуванні в лікарнях, інших стаціонарних лікувально-профілактичних закладах, санаторіях або проживають у будинках для престарілих та інвалідів, посвідчені головними лікарями, їхніми заступниками з медичної частини або черговими лікарями цих лікарень, лікувальних закладів, санаторіїв, а також директорами й головними лікарями зазначених будинків для престарілих та інвалідів;
– заповіти громадян, які перебувають під час плавання на морських суднах або суднах внутрішнього плавання, що плавають під прапором України, посвідчені капітанами цих суден;
– заповіти громадян, які перебувають у розвідувальних арктичних та інших подібних їм експедиціях, посвідчені начальниками цих експедицій;
– заповіти військовослужбовців та інших осіб, які перебувають на лікуванні в госпіталях, санаторіях та інших військово-лікувальних закладах, посвідчені начальниками, їхніми заступниками з медичної частини, старшими й черговими лікарями цих госпіталів, санаторіїв та інших військово-лікувальних закладів;
– заповіти військовослужбовців, а в пунктах дислокації військових частин, з’єднань, установ і військово-навчальних закладів вчиняються нотаріальні дії, також заповіти робітників і службовців, членів їхніх сімей і членів сімей військовослужбовців, посвідчені командирами (начальниками) цих частин, з’єднань, установ і закладів;
– заповіти осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі, посвідчені начальниками місць позбавлення волі.
Посадові особи, які посвідчили заповіт, зобов’язані негайно передати по одному примірнику посвідчених ними заповітів до державного нотаріального архіву чи державної нотаріальної контори за постійним місцем проживання заповідача.
Капітани морських суден зобов’язані передати по одному примірнику посвідчених ними заповітів начальникові порту України або консулові України в іноземному порту для наступного направлення їх до державного нотаріального архіву чи державної нотаріальної контори за постійним місцем проживання заповідача.
Світлана Ямпольська, приватний нотаріус