У Зінькові забороняють знімати засідання ради

зіньків
Поділитися новиною

зіньківПорушуючи чинне законодавство, у Зіньківській міській раді забороняють проводити зйомку засідання сесії, спираючись на рішення депутатів. Про це стало відомо із Фейсбук-спільноти «Зіньків сіті».

«Перед початком сесії депутат В. Понежа поставив камеру для зйомки, хоча на четвертій сесії від 19 березня присутні депутати (22) проголосували про заборону зйомки», – йдеться у дописі.

Міський голова Сергій Максименко на офіційній сторінці міської ради у соцмережі прокоментував ситуацію:

«На четвертій та п’ятій сесіях міської ради, які відбулися 19 та 24 березня цього року, депутатами були прийняті рішення про те, що на період карантину відеозйомку пленарних засідань ради проводити недоцільно. На сесії, яка відбулася 29 квітня, депутати знову підтвердили свої попередні рішення. Ці рішення зумовлені тим, що інформація, яка оприлюднюється на сесіях і пов’язана із заходами щодо запобігання поширенню коронавірусу містить медичні аспекти та персональні дані щодо окремих громадян та їх оточення, які захворіли чи перебувають на самоізоляції, не підлягають розголосу. Крім того, частина депутатів виходила з того, що В. Понежа, який відповідно до прийнятих міською радою рішень проводив відеозйомку на трьох попередніх сесіях, неодноразово упереджено висвітлював їх хід та робив свої коментарі, на що депутати його не уповноважували».

Але, зважаючи на суспільний інтерес до сесій міської ради, після закінчення карантину міський голова пообіцяв ініціювати на сесії міської ради питання щодо надання дозволу на проведення відеозйомки сесій або в режимі прямої трансляції в повному обсязі, без скорочень та коментарів, щоб всі бажаючі мали змогу ознайомитися з роботою депутатів та апарату міської ради і робили власні висновки.

Можемо лише припускати, що такі ситуації непоодинокі. І, мабуть, не всім вистачає «нахабства» (на думку тих же обранців) відстоювати своє право на інформацію. Тож як поводитися, коли депутати підносять себе до царів?

Поговоримо, оперуючи нормами чинного законодавства. Використовуємо Конституцію України, Закони України: «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про місцеве самоврядування» та «Про статус депутатів місцевих рад».

Будь-яка сільська, селищна чи міська рада є елементом місцевого самоврядування. Так, стаття 2 ЗУ «Про місцеве самоврядування» говорить: «Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст». Згідно зі статтею 4 цього ж Закону місцеве самоврядування в Україні здійснюється, зокрема, на принципах народовладдя; законності; гласності; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб.

Звернімо особливу увагу на гласність. Гласність — політичний термін, що позначає політику максимальної відвертості (відкритості) у діяльності державних установ і свободи інформації. Гласність гарантує ще ряд законів. Так, у статті 3 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» зазначено, що право на доступ до публічної інформації гарантується: доступом до засідань колегіальних суб’єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації. Тобто ви маєте право бути присутніми на різних комісіях, сесіях; маєте право контролювати дотримання прав на доступ до інформації; маєте право звернутися до суду в разі, якщо ваше право на доступ до публічної інформації порушене.

Чимало, чи не так? Та й це ще не все. Бо, крім отримання інформації, ви маєте право на її запис. У тому числі й на відео. Адже відеоматеріал – це записана на носій інформація. Як зазначено у статті 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене виключно законом. Також стаття 7 Закону України «Про інформацію» передбачає, що ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел отримання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.

Тобто обмеження права на відеозйомку можливе тільки в зазначених законом випадках. Про які випадки йдеться? Зокрема, стаття 307 Цивільного кодексу передбачає, що фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле– чи відеоплівку лише за її згодою. Але ця ж стаття зазначає, що таку згоду отримувати не потрібно в публічних місцях та під час заходів публічного характеру, якими є засідання комісій, сесій тощо.

Якщо депутати забувають, що в ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» є стаття 15 «Право депутата місцевої ради вимагати усунення порушення законності», і самі порушують законність – право відстоювати свої інтереси маєте ви.

І пам’ятайте: є стаття 19 Конституції України. Згідно неї органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. А правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, згідно з якими ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Ніхто не може заборонити вам бути присутніми на сесії вашої ради і проводити відеозйомку. Ніхто не може змусити вас робити те, чого ви не хочете. Головне – не порушуйте закон, на відміну від депутатів-неуків.

Підготувала Оксана Кириченко

LIVE OFFLINE
track image
Loading...