На Полтавщині запроваджують пілотний проект реформування екстреної медицини

Поділитися новиною

 0На Полтавщині ефективно запроваджують реформу екстреної медицини. Завдяки підтримці керівництва області модернізували станцію екстреної медичної допомоги та впроваджують у дію зміни, які прийняв Уряд. Пілотний проект стартував цього року.

2019 рік визначили стартом реформи екстреної медицини. На Полтавщині запроваджують Пілотний проект медичної реформи. Загалом, на реалізацію проекту в країні виділили 922,5 млн гривень з державного бюджету.

Важливу роль відіграє і підтримка керівництва регіону. Полтавська обласна державна адміністрація активно впроваджує зміни та постійно моніторить ефективність роботи реформи. Закупають сучасний транспорт та обладнання. У планах реформи — підвищити зарплатні медикам, які пройдуть нову програму підготовки інструкторів і покращення роботи диспетчерів.

— Ми приділяємо значну увагу сфері медицини. Це життя та здоров’я людей. Спільно з департаментами, представниками галузі постійно шукаємо шляхи вирішення проблем. Не менш важлива роль у запроваджені реформи — розуміння її громадою. Наша задача забезпечити максимально ефективне запровадження реформи. Задача ж пацієнтів відповідно відноситись до власного здоров’я, — розповідає очільник Полтавської ОДА Валерій Головко.

Валерій ГоловкоВалерій Головко

З ініціативи Валерія Головка минулого року закінчили реконструкцію станції екстреної медичної допомоги. Тут провели капітальний ремонт приміщень та зробили необхідну добудову. Також, за кошти обласного бюджету закупили 25 карет «швидкої». Вони також оснащені усім необхідним обладнанням.

— На сьогодні, станція швидкої допомоги функціонує у повному обсязі. Для нас збудували нові корпуси. Облаштували зони відпочинку для персоналу, який залишається на зміні у нічний період. За кошти обласного бюджету створили спеціальні зали, де можна проводити підвищення кваліфікації фахівців. Закуповують транспортні засоби та необхідне обладнання. Крім того, створили конференц зали, обладнані мультимедійною технікою. Так, як у нас на меті впровадження телемедицини, то дане оснащення є невід’ємним у реалізації планів, щодо віддаленого діагностування, — розповідає заступник головного лікаря станції ЕМД Лариса Мирошниченко.

Лариса МирошниченкоЛариса Мирошниченко

Екстрена та невідкладна допомога, відтепер, — дві різні речі

Швидку медичну допомогу розділять на екстрену та невідкладну. Перша — та, яка необхідна при терміновій госпіталізація, а друга — при загостренні хронічної хвороби, високій температурі або тиску.

Таким чином, бригаду екстреної допомоги потрібно викликати, якщо наявні:

 • серйозні травми (поранення, переломи, опіки, важкі забої, травми голови);
 • раптовий больовий синдром, судоми;
 • головний біль, що супроводжується запамороченням і нудотою;
 • гострий біль у черевній порожнині та поперековому відділі;
 • зовнішня кровотеча, блювання кров’ю;
 • втрата свідомості;
 • раптовий розлад дихання;
 • порушення мови, слабкість у кінцівках;
 • гіпо- та гіперглікемічна кома;
 • гіпертермічний синдром;
 • ознаки гострого отруєння;
 • анафілактичний шок (у тому числі викликаний укусами змій і тварин);
 • тепловий удар або переохолодження;
 • асфіксія всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх тіл у дихальні шляхи, задуха);
 • гострі психічні розлади (поведінка, небезпечна для життя хворого й довколишніх);
 • передчасні пологи, викидень, кровотеча.

Бригада невідкладної допомоги приїжджає, коли загроза є для здоров’я, а не для життя. Викликати цю бригаду можливо, якщо наявні:

 • головний біль на тлі мігрені, підвищення температури, зміни тиску;
 • біль в огрудді, пов’язаний із рухом і диханням;
 • больовий синдром у суглобах, хребті (невралгія, радикуліт, після зазнаної травми, операції, у онкохворих);
 • біль у животі, на тлі встановленого діагнозу «хронічний гастрит», виразка дванадцятипалої кишки;
 • біль у вухах, горлі, м’язах при підвищенні температури.

Бригада невідкладної допомоги може приїжджати протягом години, а екстрена — за 10 хвилин після виклику

Викликати медичну допомогу можна безкоштовно та цілодобово через єдиний номер 103. Дзвінки приймають незалежно від місця реєстрації та проживання. Роблять це диспетчери Станції екстреної допомоги. Вони визначають, якої допомоги потребує пацієнт. За планами МОЗ, диспетчери повинні швидко ухвалювати рішення, а також консультувати присутніх біля хворого чи потерпілого про надання першої допомоги до прибуття бригади.

Карети швидкоїКарети швидкої

Старший лікар другої зміни Людмила Тернова розповідає, що раніше існувала проблема щодо викликів карет швидкої допомоги не за призначенням. Люди аби не йти на прийом до лікаря викликали бригаду швидкої, щоб їх обстежили:

— Варто пам’ятати, що від того, наскільки швидко приїде карета швидкої залежить життя людей. Тому, завдяки запровадженим реформам включили ряд правил, яких кожен свідомий громадянин повинен дотримуватись. Диспетчери працюють постійно. Тому, навіть, якщо виникає спірне питання, завжди можна проконсультуватись з ними. Від того наскільки чітко ви повідомите про проблему, симптоми, які спостерігаєте залежить коректне отримання консультації. За необхідності будуть направлені карети швидкої.

Кімнати відпочинку для працівниківКімнати відпочинку для працівників

Усі диспетчерські служби планують приєднати до єдиної електронної системи «Централь 103». З’явиться можливість автоматично підбирати бригади, які перебувають найближче до потрібної адреси. Нова система зможе скоротити обробку виклику від 3–5 хвилин до однієї.

ДиспетчерськаДиспетчерська

На сьогодні в області є кілька станцій, де працюють диспетчери швидкої допомоги. Проте, вже до кінця року планують приймати усі виклики з області у станцію ЕМД. 

Кожне диспетчерське місце обладнали комп’ютерною технікою, яка автоматично розподіляє виклики та маршрути. На загальному екрані зображена карта з машинами, які розташовані до пацієнта найближче. У всі машини швидкої допомоги встановили системи GPS. За ними стежать диспетчери і таким чином визначають найкоротший маршрут до місця виклику.

Сучасне діагностичне обладнанняСучасне діагностичне обладнання

Планшети співробітниківПланшети співробітників

Медпрацівники, які потенційно виїздять на виклики, мають планшети. На них приходять сповіщення з характеристикою пацієнта, адресою місцезнаходження. У цих авто також є найнеобхідніше обладнання: сумка-укладка для невідкладної допомоги, пульсоксиметр, електрокардіограф, ноші на колесах, дефібрилятор-монітор.

До новацій реформи можна віднести і запровадження телемедицини

Телемедицина — використання комп’ютерних і телекомунікаційних технологій для обміну медицинською інформацією. Вона дасть можливість отримати консультації від вузькопрофільних спеціалістів навіть у найвіддаленіших населених пунктах області.

Володимир МохначовВолодимир Мохначов

— Бувають різні життєві ситуації. До прикладу, неможливо транспортувати пацієнта, а він потребує оперативного втручання. Для таких випадків і створювалась телемедицина. Завдяки сучасним технологіям карета швидкої допомоги, оснащена необхідним обладнанням, може передати до прикладу знімки ЕКГ сюди у станцію ЕМД. Тут фаховий лікар переглядає знімки та може з відстані керувати процесом. Це сучасні системи діагностування та лікування, які, я переконаний, врятують не одне людське життя, — говорить начальник відділу мобілізації роботи та медицини катастроф департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Володимир Мохначов.

Прес-служба Полтавської ОДА

LIVE OFFLINE
track image
Loading...