Автомобілі важливіші за здоров’я людей?
Торкнутися цієї теми мене знову змусило рішення депутатів міської і районної рад по перерозподілу коштів міського бюджету з покупки лінії сортування та переробки сміття на ремонт доріг міста. Було перерозподілено сотні тисяч гривень по купівлі лінії сортування та переробки сміття в районі, мусується уже не одне десятиліття, і кошти не раз виділялись на покупку, а віз і нині там.
Чи міська влада неспроможна, чи районна рада не допомагає – не знаю. Але проблема не вирішується і, мабуть, не вирішиться і в наступному році. Судячи із інтерв’ю голови комісії міської ради з питань бюджету, фінансів, підприємництва та соціально-економічного розвитку про заходи на покращення екологічного стану міста і району не було сказано ані слова (див. «Базар Медіа» від 10.12.2015 р.).
На сьогодні проблема екологічного стану стоїть на першому місті не тільки на Гадяччині, а й в усіх країнах світу. За останні 20 років у районі збільшились захворювання на серцево-судинні, онкологічні та легеневі хвороби. Це пов’язано, у першу чергу, із екологічним станом у районі. Адже від того, що ми їмо і чим ми дихаємо, такі хвороби і маємо. Недаремно днями в Парижі зібралися керівники всіх країн світу, щоб зменшити кількість шкідливих викидів, бо якщо не покращувати екологію, то рятувати життя на планеті буде нікому. А ми? Замість того, щоб покращувати екологічний стан: установити лінію по сортуванню і переробці сміття, підняти життєвий рівень жителів, жаліємо автомобілі, бо вони дорогі. Їм дороги потрібні, а населення – населення потерпить.
Якщо хтось подумав, що я проти доріг, то я за них обома руками. Але всі проблеми потрібно вирішувати диференційовано, виходячи із проблем громади, а не бажань окремих людей. Якщо не переробляти відходи, то вони потрапляють на землю, у воду, повітря. Особливо від цього потерпають жителі, які використовують колодязну воду. Так, поверхневі води з кожним роком зменшуються в об’ємі , а концентрація токсичних речовин в них постійно збільшується. Це приведе нас рано чи пізно до екологічного колапсу, якщо з цим не боротися. Так що сортування, переробка та утилізація відходів – найнагальніша проблема, яку потрібно терміново вирішувати, а не обговорювати. Чим швидше це завдання виконаємо, тим здоровішими будемо. Потрібно розуміти, що хвора людина в більшості, як би не цинічно це звучало, не потрібна нікому – ні державі, ні працедавцю, ні навіть родині. Виникає риторичне питання: що дорожче – автомобілі чи життя людей ? Поки не пізно, потрібно виконувати екологічні програми і не нашкодити природі.
Валерій Барабан, м. Гадяч