Навчальні заклади області не мають систем протипожежного захисту
Пожежна перевірка закладів із масовим перебуванням людей у Полтавській області завершилась 31 січня. Вона розпочались позапланово 11 грудня 2019-го, після пожежі в Одеському коледжі економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу.
Нагадаємо, 4 грудня в коледжі спалахнули три поверхи шестиповерхової будівлі, а всередині було 400 людей. У результаті постраждали 47 осіб, із них 16 загинули. Під час перевірок поліція не знайшла у закладі жодного вогнегасника. Після цієї жахливої трагедії у країні розпочали позапланові перевірки пожежної безпеки закладів із масовим скупченням людей.
На Полтавщині інспектори Головного управління ДСНС запланували перевірити 1365 установ: гуртожитки, дитсадки, соціальні установи, лікарні, професійно-технічні та навчальні заклади, торгові центри, ринки, заклади відпочинку, деякі готельні комплекси.
За інформацією тимчасово виконуючого обов’язки заступника начальника управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС Полтавщини Леоніда Головка, до перевірок на Полтавщині потрапили 477 дошкільних закладів, 602 школи, 3 заклади позашкільної освіти, 62 професійних, 14 ВНЗ, 105 закладів охорони здоров’я, 19 установ соціального захисту, 13 торговельно-розважальних закладів та 87 гуртожитків.
У результаті цих перевірок рятувальники виявили 13 тисяч 702 порушення вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки. 973 об’єкти не обладнані системами протипожежного захисту, або ці системи знаходяться в непрацездатному стані. На 234 об’єктах є порушення при облаштуванні та експлуатації електричних мереж та обладнання. 357 не забезпечені необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння, на 102 система внутрішнього протипожежного водопостачання відсутня або потребує ремонту. 328 об’єктів не забезпечені джерелами зовнішнього протипожежного водопостачання або знаходяться в непрацездатному стані.
До адміністративної відповідальності притягнули 1154 керівники і посадових особи. У 99,9% це штрафи на суми від 34 до 170 грн. Ще були попередження та усні зауваження.
На керівників навчальних закладів подають до суду
Леонід Головко каже, що тепер управління активно працює над зверненнями до адміністративних окружних судів: готує позовні заяви про застосування заходів реагування стосовно тих об’єктів, де склався найбільш загрозливий протипожежний стан. Уже подано 14 і ще три місяці після завершення перевірок ця робота продовжуватиметься. В усіх позовах просять суд зупинити експлуатацію об’єкту. Фактично – не допускати в приміщення людей, окрім тих, що виконують роботу з усунення порушень вимог пожежної безпеки. Коли порушення стосується хоч якимось чином електричної мережі, порушень у її експлуатації, додатково просять у суду відключити від джерела живлення дану будівлю, щоб запобігти можливим пожежам і загорянням унаслідок несправності електричного обладнання.
На систему протипожежного захисту потрібно близько 2 мільйонів гривень
У Головному управлінні ДСНС у Полтавській області кажуть, що згідно старих будівельних норм необхідність влаштування пожежної сигналізації визначалася в залежності від кількості учнів. Тому до 2015 року систему пожежної сигналізації в більшості встановлювали лише в тих закладах, де перебуває від 360 осіб і більше. Відповідно, 80% навчальних закладів Полтавщини не мають системи протипожежного захисту.
За діючими з 2015 року будівельними нормами система пожежної сигналізації повинна бути в усіх загальноосвітніх навчальних закладах. Проте її облаштування досить затратне. А вартість встановлення залежить від розмірів об’єкту.
Майже всі школи й дитсадки на території Полтавської області знаходяться на балансі органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Більшість на сигналізацію коштів просто не мають. Залучати сторонні кошти директор навчального закладу не має права. Тому і з’являється така ситуація, що більшість заходів, які потребують виділення значних коштів на влаштування сигналізації, проведення вогнезахисної обробки дерев’яних будівельних конструкцій, на ремонт систем внутрішнього протипожежного водогону, зовнішніх джерел протипожежного постачання, розтягується на роки.
У середньому, щоб забезпечити навчальний заклад системою пожежної сигналізації і блискавкозахистом, потрібно було близько 2 мільйонів гривень (станом на 2019 рік).
Заклади, де нема порушень – це фантастика
Згідно інформації Головного управління ДСНС у Полтавській області, закладів із масовим перебуванням людей, у яких би не виявили порушення протипожежного захисту, не існує. Є такі, де порушення незначні: можливо, треба якусь інструкцію допрацювати чи повісити додаткові знаки безпеки. Фактично в правилах дуже багато вимог, і пересічному керівнику, якщо він пройшов навчання з питань пожежної безпеки, важко стовідсотково забезпечити дотримання всіх можливих вимог пожежної безпеки. А для навчальних закладів правила пожежної безпеки більш спеціалізовані.
Із слів голови Полтавської ОДА, усунути існуючі порушення мають найближчим часом, інакше, як наслідок бездіяльності керівництва, заклади закриють.
Підготувала Оксана Кириченко.
Як діяти, якщо ви опинились у споруді, яка горить?
Перше – не панікувати. Щоб зберегти спокій, треба мати в голові твердий алгоритм дій. Цей алгоритм відпрацьовується в ході навчальних евакуацій. Він простий. На кожному об’єкті, згідно з правил пожежної безпеки, повинен бути встановлений відповідний протипожежний режим, який передбачає дії у випадку пожежі. Є відповідний персонал, який забезпечує евакуацію людей, відключення електромереж та інших комунікацій, які заважають гасінню пожежі. Окремо персонал виділяється на зустріч пожежного автомобіля і щоб показати рятувальникам місце загоряння. Тобто є складний комплекс заходів, який повинен забезпечити пожежну безпеку.
Повідомити когось, якщо є телефон, де знаходяться людини. Якщо просочується дим і є можливість взяти ганчірку, треба зволожити її і прикласти до обличчя, дихати через неї. Ні в якому разі не потрібно виходити з кімнати і не намагатися бігти крізь дим. Коли людина знаходиться в середовищі, де нема диму, а потім вибігає різко в задимлене приміщення, вона може запанікувати, дезорієнтуватися і побігти не в той бік. Від високої температури може втратити свідомість. Якщо ви бачите, що крізь двері проходить дим, то варто закрити щілину внизу і лягти на підлогу, бо дим завжди піднімається до стелі. Не відчиняйте вікно. Через протяги й більший доступ кисню може посилитись горіння. Проте якщо в кімнаті є сильне задимлення, то можна трохи відчинити вікно, щоб подихати.
Головне – не панікувати і повідомити «101».