У рибі зі ставка виявили збудник ботулізму
У ставку села Нехвороща на Полтавщині днями виявили рибу, у якій шляхом лабораторних аналізів виявили хвороби, небезпечні для здоров’я людини, зокрема збудники ботулізму.
У зв’язку з цим у період з 2 липня по 15 серпня проводитиметься санітарна обробка ставка хімічними засобами в лікувально-профілактичних цілях. Про це йдеться на сторінці Нехворощанської ОТГ у Фейсбук.
Нині у ставку заборонено ловити рибу, вживати її в їжу, перебувати в санітарній зоні водного плеса (ближче 30 метрів до берегової лінії), купатися у ставку чи брати з нього воду.
ЯК УНИКНУТИ БОТУЛІЗМУ
Збудники ботулізму можуть “ховатися” у будь-яких продуктах, які не пройшли достатньої термічної обробки, абияк транспортувались чи зберігались. За статистикою попередніх років найбільшою загрозою для українців є в’ялена риба і м’ясо, яке консервували в домашніх умовах.
Потенційно найбільш небезпечними у контексті ботулізму є:
- в’ялена, копчена, солона або консервована риба;
- м’ясні та грибні консерви, особлово домашнього виробництва;
- копчене м’ясо.
Ботулізм може виникнути внаслідок споживання будь-яких виробів з м’яса – ботулотоксини нерідко містяться в ковбасі, шинці тощо. В умовах коли збудник продукує токсин в умовах відсутності кисню – анаеробні умови.
Ботулізм – це харчове отруєння. Хоча збудники постійно перебувають в ґрунті і утворюють надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів спори (форма існування бактерій), шанси заразитись ним через рани вкрай низькі (хоча й не нульові). Рідко мікроорганізм передається від матері до дитини через грудне молоко.
Для профілактики ботулізму, інших харчових отруєнь, кишкових інфекцій:
- дотримуйтесь правил гігієни, підтримуйте чистоту під час готування їжі;
- відокремлюйте сире від готового, не нарізайте на одній дошці, наприклад, м’ясо і овочі;
- забудьте про принцип “гаряче сирим не буває” – завжди ретельно дотримуйтесь норм при тепловій обробці;
- зберігайте продукти за безпечної температури;
- використовуйте чисту воду, не промивайте овочі водою з річки тощо.
Якщо сумніваєтесь у якості продуктів – не їжте.
Симптоми ботулізму:
- порушення близького зору: ви не можете читати текст, але добре бачите предмети,
- сильно виражена сухість у роті,
- важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає)
- підвищена стомлюваність, м’язова слабкість,
- запаморочення,
- короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишечнику (здуття живота, закреп),
- ураження м’язів шиї та кінцівок.
Лікування ботулізму у більшості випадків супроводжується введенням ботулінічного антитоксину – препарату, що містить антитіла для нейтралізації токсину. Що раніше пацієнту введуть “протиотруту”, то менше ризиків є для здоров’я, ускладнень і незворотних наслідків.