Відмовляють у пільговому проїзді. Що робити?
Із таким питанням до редакції звернулись пенсіонери одного із сіл Гадяцького району.
Зі слів останніх, до 1 червня вони мали пільговий день для проїзду в автобусах раз на тиждень. Інваліди також користувались безплатним проїздом, але кожного дня. А от після 1 червня, саме у пільговий день, водій, не відкриваючи дверей, вийшов із автобуса і заявив: «Усі пільги відміняються, платіть гроші, тепер пільговий день раз на місяць». Людям нічого не лишалося, як купувати квитки. У салоні автобуса було розміщене повідомлення, в якому написали, що пільги відміняються у зв’язку із недостатнім фінансуванням. На звернення одного із пенсіонерів у відділі соцзахисту відповіли: «Між АТП і сільрадами укладаються договори про перевезення пенсіонерів. Ідіть до сільського голови».
Люди впевнені, що сільські ради перераховують кошти на перевезення пільгових категорій населення. Та й ми частенько чуємо на нарадах в РДА, як оперативно, а головне вчасно виділяються кошти на пільгові перевезення. Тому ми вирішили розібратись, у чому ж тоді проблема?
Звернулись до Оксани Куліш (начальник відділу персоніфікованого обліку пільгових категорій населення). Вона чітко пояснила, що віднедавна сільські ради почали саботувати виділення коштів. Справа у тому, що на кожну сільраду були подані планові цифри кількості пільговиків. Проте, більшість с/р зменшила кількість пільговиків майже наполовину. Мало того, Оксана Самійлівна стверджувала, що Рашівська сільрада взагалі відмовилась від пільгового перевезення, мотивуючи відсутністю пенсіонерів і інвалідів, які користуються пільговими перевезеннями.
Як повідомляє Управління соціального захисту населення Гадяцької РДА, за даними ПрАТ «Гадяцьке АТП-15337» дійсно обсяги фінансування бюджетів сільських рад на компенсаційні виплати за пільгові перевезення окремих категорій населення виділяються не в повному обсязі. Тому з 1 червня 2017 року пільги на проїзд надаються один раз на місяць (кожен другий тиждень місяця).
У зв’язку зі змінами у законодавстві з 2016 року пільговий проїзд окремим категоріям громадян здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, із залученням міських, сільських бюджетів.
Виявилось, фінансування та контроль за використанням коштів переклали на плечі місцевого самоврядування. А сільські голови чомусь не надто поспішають піклуватись про своє населення. Сумніваємось, що у тій же Рашівській сільраді і справді немає пільговиків, які користуються громадським транспортом. Тому наполегливо рекомендуємо: якщо сільський голова не знає своїх людей, вирішуйте справу самостійно. Пишіть список тих, хто користувався безоплатним проїздом раніше, і несіть його у сільраду. І змушуйте посадовців укладати договір із АТП. У іншому разі навіщо вам такі обранці?
«БМ»