Крок до вступу України в НАТО: Зеленський повертається з “важливим пакетом гарантій”

Поділитися новиною

За словами генсека Єнса Столтенберга, зараз Україна, як ніколи раніше, підійшла близько до Альянсу. Володимир Зеленський, зі свого боку, назвав важливим те, що є спільне розуміння умов, за яких Україна може приєднатися до НАТО.

12 липня президент України Володимир Зеленський назвав “хорошою, сильною зустріччю” його спілкування з президентом США Джо Байденом під час вільнюського саміту НАТО. Про це він написав у Telegram.

За словами Зеленського, зустріч тривала щонайменше вдвічі довше, ніж спочатку планувалося, і була змістовною.

“Якби протокол не зупинив зустріч, ми б говорили ще довше”, — зазначив він, додавши, що обговорили теми:

  • тривалої підтримки,
  • постачання озброєнь,
  • політику,
  • НАТО.

Водночас на саміті НАТО Зеленський заявив, що не змінив своєї думки щодо умов вступу України до НАТО, а незадовго до початку вільнюського форуму назвав “абсурдом” те, що для України поки що немає конкретних часових рамок відносно майбутнього в НАТО.

Але він також назвав важливим і те, що є спільне розуміння умов, за яких Україна могла б увійти до Альянсу.

На запитання про те, що для нього було б перемогою у війні, Зеленський сказав, що тут також немає таємниць.

“Ми хочемо повернення нашої землі, ми хочемо повернути безпеку нашої території, повернути всіх людей, які були насильно вивезені за кордон”, — сказав він.

На запитання журналіста він відповів, що “заморожений конфлікт — це не перемога, якщо ви це маєте на увазі”.

Повернення в Україну з “важливим пакетом гарантій”

На вільнюському саміті Зеленський виступив одразу після Джо Байдена і назвав форум у столиці Литви вкрай важливим. Він подякував учасникам саміту за підтримку і привітав “важливий пакет гарантій безпеки” від країн G7.

Що передбачають гарантії безпеки?


▪️Заходи з допомоги Україні у захисті себе та упередження нової агресії. Зокрема: постачання зброї, підтримку в розбудові ОПК, навчання, співпрацю в галузі розвідки та кібербезпеки. Крім того, країни-гаранти допомагатимуть підвищенню стабільності української економіки й енергетики та надаватимуть технічну й фінансову допомогу.
▪️Заходи на випадок нової агресії, які передбачають негайні консультації, щоб забезпечити Україну всім необхідним для оборони в найкоротші терміни.
▪️Підтримка у притягненні рф до відповідальності за агресію та кроки економічного та юридичного характеру, спрямовані на покарання росії та збільшення її витрат на війну. Серед них: подальше посилення санкційного тиску, заморожування активів, створення механізмів стягнення репарацій та судове переслідування винних у злочинах проти України й українців згідно з нормами міжнародного права. Це означає, що держави-члени G7 повністю підтримують ініціативи Офісу Президента в площинах санкційної політики та правосуддя.

Важливий пункт гарантій – подальша підтримка демократичного розвитку України.
▪️Цей документ відкритий і дає можливість іншим країнам не з числа G7 долучитися до гарантій безпеки. Декларація – перший документ, який символізує наявність «парасольки» у вигляді гарантій безпеки.
▪️Важливо, щоб до саміту НАТО у Вашингтоні 2024 року ми перемогли у війні у підписали гарантії безпеки для нашої держави. Вони діятимуть до моменту вступу в НАТО.

Зеленський “занадто далеко зайшов”

Один із журналістів поставив генсеку НАТО Єнсу Столтенбергу запитання про те, чи не заходить Зеленський надто далеко у своїй риториці і чи не створює розкол у коаліції західних партнерів.

Столтенберг відповів, що слід враховувати поточні обставини: Україна перебуває в активній фазі війни.

“Ми розуміємо вкрай складне становище, в якому опинилася Україна. Жертви щодня”, — сказав він і пояснив, що саме тому представники України неодноразово просили про підтримку і членство в НАТО.

Він сказав, що політичні відносини між Україною і НАТО “еволюціонували”, і що Зеленський привітав рішення, ухвалені на саміті.

Столтенберг підбив підсумки саміту НАТО

Керівник НАТО наголосив, що було спрямовано “як ніколи сильний” меседж Альянсу в бік України.

“Що ми знаємо, то це те, що чим більше військової підтримки ми надамо, тим більше території вони зможуть звільнити і тим сильнішою буде їхня позиція за столом переговорів”, — сказав Столтенберг. Водночас він додав, що вибір умов, на яких слід вести переговори, і час для них залишається за самим Києвом.

Мова не про те, щоб “НАТО вело переговори від імені України”.

Шлях України до НАТО скоротився “до одного кроку”

Резюмуючи те, про що домовилися партнери на саміті у Вільнюсі, генсек Столтенберг наголосив на відмові від ПДЧ: у такий спосіб шлях України до НАТО скорочується “з двох до одного кроку”, за умови, що союзники погодяться з тим, що всіх необхідних умов дотримано.

“Зараз Україна, як ніколи раніше, підійшла близько до НАТО”, — сказав він.

LIVE OFFLINE
track image
Loading...