Дітям безпечніше, батькам спокійніше: у садочках хочуть встановити системи відеонагляду

Поділитися новиною

Якщо ваша дитина відвідує дошкільний заклад – не виключено, що одного дня вона може поскаржитися на те, що зазнає насильства – фізичного чи психологічного. Захищати права дитини вам, можливо, доведеться самотужки: проти вас можуть об’єднатися не тільки працівники установи, але і батьки інших дітей. Прикладів подібних ситуацій безліч.

Якось трирічна Катруся, прийшовши в гості до бабусі, почала бити ляльок. Бабуся запитала у мами дівчинки, про умови в дитсадку, однак остання була впевнена, що там все добре і не пов’язувала перепади її настрою чи випадки агресії із дошкільним закладом. Виховательки також наполягали на тому, що все добре…

Однак, одного разу, на запитання «чи б’ють її в садку» Катя відповіла: «Мене не б’ють, а «вдаряють» – по лицю, по сідницях, дуже боляче»…

Спершу, інші батьки, діти яких відвідують цей же садок, впевнено заперечували подібні випадки та, навіть, намагалися захистити вихователів. Проте, згодом, поспілкувавшись із дітьми, батьки дізналися, що знущаються над багатьма, але дітям просто заборонили про це розповідати.

Не можна стверджувати, що такі історії стаються у всіх дошкільних закладах. Проте, судячи із повідомлень у ЗМІ – їх таки багато. Згадати тільки моторошне відео, зняте рік тому у Великобузівському дитсадку, Шишацької громади на Полтавщині. На відео видно, як вихователька била і кричала на 3-річного хлопчика через те, що він повільно одягався. Дитина плакала і була дуже налякана. До речі, свідком цієї ситуації стала завідуюча дитсадка, яка не зробила жодного зауваження своїй підлеглій за грубе поводження з дитиною. Відео потайки зняла старша сестра, яка того дня прийшла забрати брата із закладу.

Відео передали правоохоронцям і за знущання над дитиною, на виховательку склали протокол за ст. 173-4 Кодексу України про адміністративне правопорушення (булінг /цькування учасника освітнього процесу). Тобто, тільки завдяки відеозапису, батьки змогли довести, що із дитини знущаються у дошкільному закладі.

Тому, щоб уникнути подібних жахіть, українка Аліна Ханумак, 15 вересня, зареєструвала на сайті Президента України петицію про обов’язкове обладнання всіх закладів дошкільної освіти системами відеоспостереження. І на 19 жовтня вона набрала необхідні для розгляду 25 тис. голосів.

Отже, що просить громадянка: розробити та внести на розгляд Верховної Ради України законопроект, який зобов’яже заклади дошкільної освіти обладнувати територію системами відеоспостереження. Камери вона пропонує встановити: у коридорах, їдальнях,

на спортивних та ігрових майданчиках, у навчальних класах та інших приміщеннях загального користування. Не повинно бути камер у вбиральнях та роздягальнях.

Що це дасть: завдяки відеоспостереженню батьки та керівництво дошкільного навчального закладу зможуть віддалено спостерігати в режимі реального часу за територією навчального закладу.

Своє звернення Аліна Ханумак обґрунтувала тим, що кількість випадків жорстокого поводження з дітьми у закладах дошкільної освіти як із боку їхніх однолітків, так і з боку вихователів збільшується щодня. Йдеться, зокрема, про моральне насильство (ігнорування дитини, систематичне приниження та знущання, словесні образи) або фізичне насилля.

«Таке поводження з дитиною завдає непоправної шкоди її здоров’ю, розвитку, соціалізації, нерідко загрожує життю чи навіть є причиною смерті,» – пояснює Аліна.

Також вона наголошує, що встановити факт жорсткого поводження з дитиною майже неможливо, тому винні особи залишаються непокараними та продовжують вчиняти протиправні дії, або ж, навпаки, осуджують невинних осіб. Відповідно, залишаються безсилими і органи, уповноважені вирішити подібні проблеми, оскільки відсутні необхідні докази, або ж просто не вчиняють жодних дій.

Автор петиції впевнена, що після забезпечення закладів дошкільної освіти системами відеоспостереження, відеозаписи можна буде використовувати як належний та допустимий доказ задля захисту прав та інтересів дітей, притягнення винних осіб до відповідальності та попередження таких випадків.

Згідно із Порядком розгляду електронної петиції, адресованої президентові України, її мають розглянути невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів із дня оприлюднення інформації про початок її розгляду. Поки що, петиція чекає розгляду.

Чи законно це?

Кілька років тому, подібна петиція вже розглядалась. Проте, тоді, на її підтримку стало набагато менше осіб. Противники камер відеоспостереження наполягали на тому, що зйомка у закладах дошкільної освіти можлива тільки за письмової згоди на обробку персональних даних усіх батьків дітей, які є учасниками освітнього процесу та всіх працівників закладу дошкільної освіти. Мовляв, отримати цю згоду буде надто проблематично, а знімати без неї – незаконно.

Проте, як виявилось, це не зовсім так. Відеоспостереження в навчальних закладах законодавчо не урегульоване. У той же час, у чинному законодавстві немає прямої заборони на встановлення відеокамер. До того ж, дошкільна освітня установа є публічним місцем, і приватне життя тут відходить на задній план, тому згода не повинна вимагатися ні від батьків, ні від самих співробітників.

Перед встановленням відеоспостереження обов’язково слід повідомити всіх зацікавлених осіб, а в приміщеннях із камерами розмістити відповідні оголошення. Тим самим забезпечується правова чистота такого процесу, як відеозйомка особи.

Також існують типові рекомендації для закладів, у яких проводитиметься відеоспостереження. Зокрема, повинен бути наказ про організацію відеоспостереження, у якому чітко вказано, наприклад, що приміщення та територія закладу можуть обладнуватись системами відеоспостереження, а також дата початку роботи системи. Не зайвим також уточнити, що зібраний матеріал може бути використаний лише із метою підтримання загальної та особистої безпеки, контролю доступу до приміщень і території. Також, варто обумовити терміни зберігання інформації.

Від чого захистить камера?

Використання відеоспостереження в дитячих садках України в останні роки набирає все більшої популярності, оскільки дозволяє батькам віддалено перевіряти ставлення працівників навчальних закладів до своїх дітей. У той час, як деякі батьки раді, що можуть контролювати дії працівників – деякі не згодні з тим, що за їхніми дітьми можуть спостерігати ззовні. Деякі дошкільні заклади подолали цю проблему, запровадивши систему, яка дозволяє батькам отримати доступ до відеопотоку тільки тоді, коли їх дитина перебуває в садочку.

Проте, більшість таки погоджується, що впровадження відеоспостереження – відмінний спосіб запобігти порушенням порядку і пошкодженню майна, а також забезпечити додаткові заходи безпеки. Окрім цього камера захистить від несанкціонованого перебування на території сторонніх, розкрадання особистих речей, неналежної поведінки працівників та вихованців закладу. 

У будь якому випадку, якщо із дитиною у дитячому садку все ж таки трапиться якийсь неприємний інцидент, довести чи спростувати його батькам буде однозначно простіше, переглянувши записи камери відеоспостереження. До того ж, відеоматеріали вважатимуться кращими доказами, аніж покази «свідків», якими, зазвичай є однолітки вашої дитини.

Підготувала Оксана Кириченко.

Вдалі приклади

У Львові функціонують 102 дитячі садочки, і лише у 30 із них залишилися нічні сторожі. Однак до кінця цього року і їх повинні замінити відеокамерами. Із 2016 року поступово у закладах освіти почали встановлювати камери відеоспостереження. Почали зі шкіл, бо траплялися випадки крадіжок, згодом продовжили встановлення камер у садках. Більшість встановлених камер дають можливість спостерігати за територією і ззовні, і зсередини. Камери спостереження встановлено за рахунок державного бюджету. Пильнують за камерами, а при потребі, і переглядають їх записи, керівники закладу освіти.

У 2018, в дитсадках та школах Києва, у рамках проекту «Безпечна столиця», встановили понад 2 тисячі камер відеоспостереження та більше тисячі відеореєстраторів. Таким чином влада намагалася забезпечити безпеку в освітніх закладах, після випадку, коли у дитячому садку була викрадена дитина, і саме завдяки системі відеоспростереження вдалося протягом одного дня знайти зловмисницю і повернути дитину.

Відтоді, встановлення камер продовжується – наприклад, у дитсадку №222 міста Київ, функціонує 9 зовнішніх камер і 11 внутрішніх. Вони розміщені повністю по всьому периметру дошкільного закладу, охоплюють усі майданчики, деякі «дістають» навіть за територію. Батьки дітей, які відвідують садок, такими нововведеннями не можуть натішитися – на серці спокійно, бо кожен крок дитини зафільмовується.

До речі, на даний час у дитсадку тестують онлайн-додаток відеоспостереження для батьків, завдяки якому вони зможуть у будь який час побачити, що робить дитина.

Записи відеоспостереження із садочка надходять до комунального підприємства. Там оператори обробляють зображення та надсилають його до єдиної бази Нацполіції.

У дитячих садочках Вінниці активно зайнялися встановленням камер відеонагляду у 2019 році. Місцева влада із розумінням ставиться до забезпечення безпеки дітей у садочках є важливою складовою комплексу заходів формування безпечного міського середовища, тому на розвиток системи «Безпечне місто» щороку не шкодує бюджетних коштів. 

LIVE OFFLINE
track image
Loading...