Гадячгаз пропонує підвищити тариф на розподіл газу майже у чотири рази
На сайті ПрАТ «Гадячгаз» оприлюднили на розгляд споживачів та громадськості проект структури тарифу на послуги з розподілу природного газу на 2022 рік.
«Відповідно до Постанови НКРЕКП від 30.06.2017 р. № 866 «Про затвердження Порядку проведення відкритого обговорення проектів рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», ПрАТ «Гадячгаз» оприлюднює проект структури тарифу на послуги з розподілу природного газу на 2022 рік.
Основною метою обговорення є приведення тарифу до економічно обґрунтованого рівня задля належного фінансування необхідних матеріалів та послуг, забезпечення рівня заробітної плати працівників ПрАТ «Гадячгаз» відповідно до середніх показників по галузі.
Обговорення проекту структури тарифу на послуги з розподілу природного газу по ПрАТ «Гадячгаз» на 2022 р. відбудеться за адресою: м.Гадяч, вул.Будька, 26 а.
Дата проведення – 29 жовтня 2021 р. о 8:00 год., у відповідності до Постанови НКРЕКП від 30.06.2017 р. № 866 «Про затвердження Порядку проведення відкритого обговорення проектів рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».
У разі погіршення епідеміологічної ситуації, що пов’язано з розповсюдженням по території Полтавської області підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, з метою дотримання заборон щодо проведення масових заходів, відкрите обговорення проекту структури тарифу на послуги розподілу природного газу ПрАТ «Гадячгаз» на 2022 рік відбудеться в онлайн форматі 29 жовтня 2021 року об 09:00 годині. Посилання реєстрації для участі в обговоренні буде опубліковано на офіційному вебсайті товариства 29 жовтня 2021 робу о 08:00.
Зауваження та пропозиції приймаються до 28 жовтня 2021 року включно на електронну адресу: ggas.kozachenko@gmail.com, або за телефоном (05354) 2-15-47.
Проект структури тарифу на послуги з розподілу природного газу.
Обґрунтування необхідності внесення змін до тарифу на послуги розподілу природного газу ПрАТ «Гадячгаз» на 2022 рік.
На виконання Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.06.2017р. за №866 «Про затвердження Порядку проведення відкритого обговорення проектів рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» ПрАТ «Гадячгаз» оприлюднює обґрунтування щодо необхідності встановлення/перегляду структури тарифу на послуги розподілу природного газу на 2022 рік з метою отримання зауважень та пропозицій.
На сьогодні, діє тариф на послуги розподілу природного газу, який затверджений постановою НКРЕКП від 30.01.2021 року за №123 у розмірі 1,66 грн (без ПДВ) за 1 куб.м на місяць (1,272 грн з ПДВ) виходячи з планованої у тарифі тарифної виручки у сумі 55820,5 тис. грн. (без ПДВ) та планованих річних обсягів замовленої потужності у кількості 33 579,6 тис.м3 на рік.
Необхідність і обґрунтування перегляду діючого тарифу на послуги розподілу природного газу полягає у:
– зміні обсягів надання послуг з розподілу природного газу відносно врахованих при розрахунку діючого тарифу, більше ніж на 5%;
– рості витрат з незалежних від товариства причин, які спричинені інфляційними процесами;
– встановленні належного рівня оплати праці працівників задля зменшення відтоку кваліфікованих кадрів та відповідно забезпечення безпеки та надійності газопостачання;
– забезпеченні належного фінансування витрат пов’язаних з виконанням робіт з утримання системи газопостачання у надійному та безпечному стані;
– компенсації збитків, яких зазнало товариство, як у поточному, так і попередніх роках внаслідок невідповідності затвердженого розміру тарифу у порівнянні з обґрунтованими фактичними витратами;
– необхідності у додаткових витратах, обов’язковість сплати яких передбачена на законодавчому рівні (плата за експлуатацію газорозподільних систем, власником яких є держава,;
– встановленні належного рівня рентабельності.
Складові структури тарифу на послуги розподілу природного газу:
1. Матеріальні витрати
1.1. Витрати товариства на 2022 рік розраховано виходячи з обсягу ВТВ, розрахованого відповідно до Методик, затверджених НКРЕКП та обсягу газу на власні потреби. Ціна для розрахунку цих витрат прогнозується на рівні 30 729,70 грн. за 1000 м.куб. без ПДВ ( середньозважена ціна на природний газ за результатами електронних біржових торгів на Українській енергетичній біржі на листопад місяць 2021 року). Об’єм ВТВ закладено в розмірі 2955,110 тис.м.куб. та обсяги газу на власні потреби в розмірі 34,480 тис.м.куб)
1.2.Вартість матеріалів (паливо, електроенергія, витрати на ремонт, інші матеріальні витрати) визначено виходячи з необхідних витрат за 2022 рік, діючих цін на матеріали на момент розрахунку тарифу з урахуванням індексу зміни цін виробників промислової продукції (Постанова КМУ від 31.05.2021 року №586).
2. Витрати на оплату праці
Для розрахунку витрат на оплату праці застосований приведений рівень середньої заробітної плати, який розрахований виходячи з середньої заробітної плати у розрахунку на одного штатного працівника за січень-серпень 2021 року по промисловості, який склався в регіоні та коефіцієнта її росту врахованого виходячи з прогнозованих індексів на 2022 рік.
Розрахунок витрат на оплату праці проведено з урахуванням необхідної для забезпечення діяльності з надання послуг розподілу штатної чисельності персоналу, розрахунок якої проведений виходячи з обсягів робіт при обслуговуванні, утриманні та експлуатації газорозподільних мереж (протяжності газових мереж, кількості ГРП, ШРП, КБРТ, станцій катодного захисту, систем хімзахисту, вузлів обліку газу, споживачів, автотранспорту, тощо) з урахуванням періодичності їх обслуговування. (В розрахунок закладена необхідна чисельність працівників для здійснення діяльності 142 чол., та середня заробітна плата 20 473,78 грн.)
4. Амортизаційні відрахування заплановано з урахуванням фактичної суми амортизаційних відрахувань за 2021 рік, вартості основних засобів та строків корисного використання основних засобів та необоротних матеріальних активів, що визначені Постановою НКРЕ від 28.11.2013р. №1500 «Про затвердження Порядку визначення регуляторної бази активів суб’єктів, що здійснюють розподіл природного газу».
5. Інші витрати
Елемент структури тарифу “Інші витати” визначений з врахуванням росту цін згідно індексу цін виробників промислової продукції.
5.1. Нарахування на заробітну плату. Сума нарахувань на заробітну плату розрахована, відповідно до умов чинного законодавства, у розмірі 22% від суми витрат на оплату праці.
5.2. Повірка та ремонт лічильників населенню.
Враховано витрати на повірку та ремонт лічильників, яким у 2022 році настав термін планової повірки та кількості лічильників, які підлягають ремонту з застосуванням індексу зміни цін виробників промислової продукції.
5.3. Плата за надане відповідно до договору експлуатації майна (газорозподільних систем та їх складових), що належить державі та обліковується на балансі ПрАТ «Гадячгаз». Відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2017 № 95 оператор ГРМ щороку здійснює відрахування плати за надане відповідно до Договору право на експлуатацію майна, що належить державі та обліковується на балансі оператора у розмірі 10% його залишкової балансової вартості, за умови включення таких платежів до структури тарифу на розподіл природного газу та в обсязі, встановленому тарифом.
Залишкова балансова вартість державного майна газорозподільних систем та їх складових, яке перебуває на балансі ПрАТ «Гадячгаз» станом на 31.12.2011 р. становить 13 734,766 тис.грн., отже до структури тарифу на послуги розподілу природного газу необхідно включити витрати в сумі 1373,48 тис. грн, як плату за експлуатацію майна, що належить державі за 2022 р.
5.4. Витрати на оплату оператору газотранспортної системи обсягу замовленої потужності в точках виходу з газотранспортної системи – це кошти на оплату послуг оператора газотранспортної системи обсягу замовленої потужності в точках виходу з газотранспортної системи розраховані виходячи з Тарифів на послуги транспортування природного газу для внутрішніх точок входу і точок виходу в/з газотранспортну(ої) систему(и) на регуляторний період 2020-2024 роки затверджених Постановою НКРЕКП №3013 від 24.12.2019 року.
5.5. Витрати на заміну лічильників газу та/або створення обмінного фонду лічильників
Відповідно до вимог глави 8 розділу Х Кодексу газорозподільних систем , що затверджений Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р.№2494 (зі змінами та доповненнями) та статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» при знятті на повірку лічильник газу побутового споживача, Оператор ГРМ повинен встановити останньому лічильник з власного обмінного фонду. Запланована у структурі тарифу сума коштів на поповнення обмінного фонду. Відповідно до вимог глави 8 розділу Х Кодексу
газорозподільних систем, що затверджений Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р.№2494 (зі змінами та доповненнями) та статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» при знятті на повірку лічильник газу побутового споживача, Оператор ГРМ повинен встановити останньому лічильник з власного обмінного фонду. У структурі тарифу заплановано кошти на поповнення обмінного фонду у розмірі 42,5 тис.грн. Витрати на заміну лічильників, які не відповідають вимогам обліку плануються у сумі 1138,5 тис.грн.
6. Прибуток
Відповідно до статті 9 Закону України «Про природні монополії» державне регулювання діяльності суб’єктів природних монополій здійснюється на основі принципів, зокрема самоокупності суб’єктів природних монополій. Відповідно до частини шостої статті 4 Закону України «Про ринок природного газу» тарифи, повинні бути встановленими з урахуванням належного рівня рентабельності. Разом з цим, діюча методологія розрахунку тарифу передбачає встановлення такого рівня тарифу, який би забезпечив газорозподільним підприємствам, зокрема отримання обґрунтованого рівня прибутку, достатнього для забезпечення нормальної виробничо-господарської діяльності.
Витрати на капітальні вкладення
У зв’язку з недостатністю коштів, які передбачались у попередніх роках структурою тарифу на утримання системи газопостачання в надійному стані, для забезпечення безпеки, надійності розподілу природного газу, якості обслуговування споживачів плануються витрати на капітальні вкладення. Дані витрати є джерелом виконання Інвестиційної програми товариства на 2022 рік, яка пройшла необхідні обговорення – 4474,9 тис.грн.
7. Коригування планової річної тарифної виручки
Стаття включає :
фінансування компенсацій витрат (збитків), яких зазнало підприємство за підсумками 2017 – 2020 рр., та становить 26847,41 тис.грн. за мінусом отриманих в діючому тарифі компенсацій витрат минулих періодів в сумі 4837,73 грн. ( 26847,41 – 4837,73 =22009,68)
8. Планова річна замовлена потужність розподілу природного газу споживачам в зоні діяльності ПрАТ «Гадячгаз» на 2022 році запланована на рівні 29 398,178 тис.куб.м.
На наміри ПрАТ “Гадячгаз” підвищити тариф відреагував Гадяцький міський голова. На своїй сторінці у Фейсбук він оприлюднив лист до Народного депутата із проханням вжити дієвих заходів щодо недопущення підвищення тарифу на послуги природного газу.
Наступною протест щодо затвердження структури тарифу висловила Петрівсько-Роменська громада.
“Ми не погоджуємося із оприлюдненим обґрунтуванням і вважаємо, що це спричинить обурення та соціальну напругу в громаді,” – йдеться у дописі.
Не погоджується із пропонованим тарифом і Сергіївська громада:
“Розглянувши проект структури тарифу на послуги розподілу природного газу на 2022 рік, опублікований на сайті ПрАТ “Гадячгаз” (згідно з яким планується підвищення тарифу майже в 4 рази), виконавчим комітетом Сергіївської сьльської ради було направлено лист голові правління щодо непогодження з даним рішенням. Сподіваємося на розуміння та підтримку.”
“БМ”
Проект структури тарифа на розподіл природного газу на 2022 рік не містить конкретних ціфр, цін і т.п. Тому це не проект а бажані прибутки та зарплати.
Ціково,що в Гадячгаз за розрахунки,що вони хочуть так підняти ціна на розподіл газу.Видно хочуть за рахунок споживачі повисити собі зарплати.Щось вони зробили,щоб піднімати ціни.Люди будуть невзмозі оплатити такі суми.Субсидії на розподіл газу не нараховують.