Міфи і правда про новий техогляд
Хто зможе пройти техогляд, і чому страхи про брак випробувальних дільниць перебільшені. Виконуючи зобов’язання, які Україна взяла на себе в межах Угоди про асоціацію з ЄС, Міністерство інфраструктури вже в третій раз оприлюднить на сайті законопроєкт про відновлення технічного контролю транспортних засобів. З урахуванням того, як проходила ця процедура раніше, є закономірні побоювання з боку водіїв і деяких експертів. Втім, аналіз документа показує, що деякі ризики регулятору все ж вдалося зняти.
Міф 1. Водієві знову доведеться їздити в МРЕВ і згадати всі «принади» бюрократичних процедур
Реальність. Насправді це не так. Уже зараз комерційний транспорт, який підлягає обов’язковому техогляду, проходить його в акредитованих лабораторіях, які створені за рахунок приватних інвестицій. Приватний бізнес зацікавлений у залученні та утриманні клієнтів, зокрема за рахунок комфортних умов очікування автомобіля з діагностики, яка в середньому займає 30−40 хвилин.
Міф 2. Після введення обов’язкового техогляду для приватних легкових автомобілів, їм буде просто ніде проходити контроль через дефіцит лабораторій
Реальність. Згідно з п. 8 Прикінцевих та перехідних положень законопроєкту, техогляд для всіх авто повинен бути введений через рік після набуття законом чинності.
Тобто навіть у разі позитивного голосування в парламенті в 2021 році, у зацікавлених сторін буде ще рік на підготовку: в уряду — на розроблення і прийняття низки підзаконних актів, які будуть забезпечувати виконання закону; у суб’єктів ринку — на приведення своїх лабораторій у відповідність з новими вимогами і на відкриття нових пунктів; у автомобілістів — на забезпечення належного технічного стану своїх транспортних засобів. Виняток становитимуть авто після ДТП і при зміні власника, до яких нові вимоги будуть застосовуватися відразу після набуття законом чинності.
Також зазначу, що в законопроєкті передбачено розмежування черговості проходження ОТК, залежно від року першої реєстрації авто. Так, якщо автомобіль зареєстрований в непарному році, то його власникові потрібно буде нанести візит в лабораторію в 2023 році, якщо рік першої реєстрації парний або закінчується на «нуль» — то в 2024 році. І далі — раз на два роки.Тому з приблизно 7 млн автомобілів, які зараз не підлягають обов’язковому технічному контролю (ОТК), тільки половина буде зобов’язана пройти перевірку в перший же рік дії нових вимог. Сьогодні в Україні налічується понад 700 пунктів ОТК. При 3,5 млн машин на кожен з них припадає близько 5 тис. транспортних засобів на рік, або ж 416 на місяць, або 18 на один робочий день. Пропускна здатність однієї лабораторії з однією лінією — близько 20 машин на добу. І є чимало таких, які експлуатують дві і більше діагностичних ліній, що значно підвищує їх продуктивність. Деякі пункти працюють у дві зміни й у вихідні дні.
Як бачимо, пунктів проходження ОТК досить. Крім того, за час від набуття законом чинності і до початку дії техогляду для всіх авто — більшість системних гравців готові подвоїти свою присутність у всіх регіонах, забезпечивши краще покриття в зручних для клієнта локаціях.
Міф 3. Техогляд буде дорогим і обійдеться водіям у 3 тис. грн і більше.
Реальність. Зараз середня ціна за проходження техогляду легкового авто (наприклад, таксі), з урахуванням податків, становить близько 1 000 грн. Абсолютно ясно, що вартість має економічне обґрунтування: відкриття пункту ОТК (випробувальної лабораторії) вимагає значних інвестицій фінансів і часу. Сьогодні немає підстав для значного підвищення цін.
Міф 4. Старі автомобілі не пройдуть техогляд
Реальність. У законопроєкті цього не вбачається. Такого роду вимоги прописуються у відповідному Порядку проведення технічного контролю. Наприклад, згідно з чинним порядком, екологічний рівень авто повинен відповідати документації виробника і/або документам про переобладнання. Тому машини будь-якого віку, в належному технічному стані, зможуть і далі пересуватися по дорогах України.
Міф 5. Водії будуть просто купувати документ, який їм випишуть за 15 хвилин, без перевірки
Реальність. У законопроєкті вже передбачена обов’язкова відеофіксація процесу проведення тех. контролю і передача даних про його результати в загальнодержавну базу даних в режимі онлайн. Це дозволить набагато ефективніше, ніж раніше, боротися з такими порушеннями. На записі буде добре видно, що і як робить фахівець. Це позитивне нововведення для законослухняних суб’єктів, і дуже незручне — для недобросовісних.
Людський фактор теж враховано — тепер експерт нестиме персональну відповідальність за достовірність результатів проведеного ним технічного контролю і за дотримання його процедур.
Крім того, законопроєктом передбачено створення нового порядку державного контролю за дотриманням суб’єктами вимог законодавства. Навряд чи контроль і відповідальність за порушення зменшаться. В такому випадку, мало хто буде готовий ризикувати своїм бізнесом заради такої сумнівної вигоди, якщо на якомусь етапі будуть доведені такі грубі порушення.
Міф 6. ДП «ДержавтотрансНДІпроект» визначатиме/підтверджуватиме відповідність суб’єкта ОТК вимогам законодавства, а у них недостатньо людських ресурсів. Це збільшить тривалість процедури уповноважування лабораторій
Реальність. У законопроєкті вказано нотифікований орган. Хто це буде — може визначити лише міністерство, яке формує політику в цній сфері. І, якщо це буде ДП «ДержавтотрансНДІпроект», як головний автотранспортний інститут, — це цілком зрозуміло. Він володіє найбільшою експертизою в цій сфері, регулярно бере участь у міжнародних заходах, має велику кількість профільних фахівців. Крім цього, в розпорядженні інституту — величезний архів даних у сфері автотранспорту.
Як бачимо, ризики, які сьогодні хвилюють окремих суб’єктів ринку і громадськість, насправді не такі великі. Необхідно чесно визнати, що зміни в сфері технічної безпеки колісних транспортних засобів назріли вже давно. Серйозне ставлення до технічного стану свого авто забезпечить успішне проходження технічного контролю.