Нова «МММ» заполонила гадяцький Instagram
У соціальній мережі серед гадячан набирає популярність грошова гра, яка багатьом здалася до болю знайомою. Її правила багато в чому нагадують принцип фінансової піраміди дев’яностих «МММ». Ти платиш, а потім отримуєш у вісім разів більше. Звучить заманливо. Але, як і в кожній грі, тут є й ті, хто програє.
Чому люди все ще довіряють пірамідам та чи вдалося комусь стати переможцем читайте далі.
Гра на легкі гроші
Одного дня стрічка популярної соцмережі перетворилася на віртуальний ігровий стіл. Десятки людей запрошували приєднатися до гри, в якій можна легко заробити грошей. Мовляв, вклавши 100 гривень, ти з легкістю отримуєш в сім разів більше – 800 гривень. На сторінках, де проводять гру, запевняють, що гра, здебільшого, виграшна. Але зауважують, що є й ті, що програли. А ще – що заробіток точно буде, хоча гарантій цьому немає.
А серед «гравців» безліч людей різного віку, рівня достатку та професій. Щоб зрозуміти, що ж відбувається та чи справді можна так легко заробити, довелося звертатися до тих, хто вже у грі.
Гадячанка Ірина пояснює, що працює ця гра за принципом добре відомої всім піраміди:
«Там все просто – у грі чотири сектори. Усі заходять в гру відразу в червоний сектор. Коли набирається 8 учасників- ти переходиш у зелений, потім знову набираєш 8 учасників в червоний сектор і ти переходиш із зеленого в жовтий сектор. Так триває, поки не дійдеш до синього. Тільки в синьому тобі починаються виплати. Але, щоб дійти до синього, треба довгенько чекати, поки наберуться учасники.
Гра завершується в тому випадку, якщо не вистачає гравців. Можна програти, якщо у твоїй грі просто недостатньо людей. Вкласти треба 100 гривень, а вивести – 800.»
Ірина каже, що попередньо шукала інформацію про гру в мережі. Чула, що можуть обдурити, але вступила в гру без вагань тому, що її запросили знайомі. У той же час, про те, чи хтось вже вигравав у цій грі, вона не знає.
З чого все почалося?
За основу взято гру часів СРСР під назвою «Чорна каса» або «Каса взаємодопомоги», але допрацьована з урахуванням сучасних реалій. Фонд гри формується за рахунок коштів самих учасників.
Правила гри дуже прості: поповніть фонд гри на певну суму (приблизно 100-800 гривень) на видані адміністратором банківські реквізити. Після цього ви потрапляєте на віртуальний стіл, розділений на чотири зони: новачок, стажер, майстер та цар гори. Усі новачки (таких людей має бути вісім) поповнюють картку царя гори, і він вибуває з гри. Тоді цей стіл ділиться на два, і новачки переходять у ранг стажерів, які, у свою чергу, стають майстрами, а ті – царями гори.
Так гра рухається, кожного разу столів стає більше і на кожен із них має прийти вісім учасників, щоб вкласти свої гроші. Перемогти – означає потрапити на останній стіл і дочекатися, коли нові учасники надсилатимуть гроші вже тобі на картку. Це можливо, але лише тоді, коли в гру вступає достатньо нових гравців. Саме тому люди активно запрошують друзів долучатися до «піраміди». Не тому, що це легкий заробіток, а тому, що це, конкретно, їхній заробіток.
Адміністрація сторінок не дає жодних гарантій, адже ваш виграш залежить від кількості наступних запрошених учасників.
Темою фінансових пірамід і заробітку в Інтернеті вже давно цікавляться, досліджують це питання і розуміють, що схема завжди одна і та ж, тільки різне наповнення.
Таких історій було багато. Колись був МММ, є також бізнес, побудований за схожим принципом, але підкріплений ювелірними виробами. Та в основі завжди лежить піраміда. Ти виграєш, якщо приведеш за собою ще вісім людей, і подальша їхня доля тебе не хвилюватиме.
Не виграшами єдиними
Дехто вже встиг розчаруватися у таких «легких грошах». Ми знайшли у соцмережах історії учасників подібної гри. Наприклад, Софія Бойчук з Івано- Франківська вклала перші 800 гривень і виграла 5600 дуже легко. Вирішила більшу частину виграних коштів вкласти іще раз та, цього разу, виграшу не отримала.
«Я знаю, як це працює, всі ми знаємо, хто такий Сергій Мавроді (засновник МММ). Але це не така вже й велика сума і включається азарт. Бо подумай, якщо і справді можна виграти, то які ж це легкі гроші! Всі люблять швидко і легко заробити. Так, цього разу я програла, але винних тут немає», – каже дівчина.
Азарт та психологія
Економіст Сергій Васильченко сміється, бо все нове – це добре забуте старе. Історії з фінансовими пірамідами теж час від часу повторюються, просто із новою подачею. Цього разу вирішили підлаштувати її під соцмережі. До речі, справді, на початках у грі можна заробити.
«Це як витягти стару річ зі скрині через багато років і вона знову модна. Люди вже почали забувати історію із МММ та Мавроді. Тоді він сподівався, що держава не прикриє гру і, поки будуть нові вкладники, схема працюватиме. На початку вона справді працювала. Люди вкладають гроші, потім забирають більше за рахунок коштів інших вкладників. Але колись це мусить завершитися. Або коли люди перестануть вкладати гроші, або коли держава і органи «прикриють» такий бізнес», – каже економіст.
За його словами, потрібно завжди розуміти, що чим більший заробіток – тим більші ризики. Таке правило є в економіці. Але піраміди до економіки стосунку не мають. Це, радше, питання психологів, які розуміються на людському азарті.
Психологи кажуть, що час для запуску піраміди обрали дуже зручний. Саме зараз, коли через карантин люди втратили джерело заробітку і більшість часу нудьгують вдома, вони, як ніколи, ласі до легкої наживи.
«Можна розглянути ланцюжок подій. Карантин, втрата роботи або ж її тимчасова відсутність, зменшення коштів або їхня відсутність. Для людей природно жадати блага (в тому числі, у фінансовому еквіваленті), і для нас характерне відчуття азарту. Саме такі потреби реалізуються у цій грі. Людина бачить лише результат – суму виграшу, відключає тверезе, раціональне критичне мислення. Такий собі соціальний інфантилізм», – пояснює психолог Микола Демків.
Психолог наголошує, коли ми бачимо короткочасну винагороду, то стаємо сліпі щодо наслідків. Часто причиною цього є відсутність фінансової грамотності, невміння оцінювати ризики, низький рівень критичного мислення та, на жаль, незакриті базові потреби.
Насправді азарт для людської поведінки є нормальним станом. Але у Міжнародній статистичній класифікації хвороб (МКХ-10) є термін «лудоманія», або «гемблінг» – пристрасть до азартних ігор. Це хвороба, кінцева стадія якої – затьмарення свідомості та божевілля. Її вважають такою ж залежністю, як алкоголізм чи наркоманію. Проблема азартних ігор стала більш поширеною у зв’язку із масовим розповсюдженням ігрових автоматів, різноманітних ігор на гроші, відкриттям казино.
Виділяють три стадії азарту: стадія виграшів, стадія програшів та стадія розчарувань. І для того, щоб вберегти своє здоров’я та гаманець, радять зупинитися тоді, коли свій виграш ти вже отримав.
Законність піраміди
Фінансова піраміда (або схема Понці) – це вид шахрайства, який заманює інвесторів і полягає у виплаті дивідендів старим інвесторам коштом нових.
Від реального бізнесу піраміда відрізняється джерелом виплати прибутку. Якщо сума виплат прибутку стабільно перевищує розмір доданої вартості, яку забезпечує конкретний бізнес, то проект можна вважати пірамідою.
В Україні карають за шахрайство згідно зі статтею 190 Кримінального кодексу України. А ось відповідальність за фінансові піраміди у нас, поки що, не передбачена.
Ще у листопаді 2013 року Верховна Рада прийняла за основу проект Закону «Про заборону фінансових пірамід в Україні». Він окремою статтею мав би криміналізувати створення фінансових пірамід, залучення до участі у них або отримання активів за їх допомогою.
Втім, у 2017 році законопроект повернули на доопрацювання ініціатору. А у травні 2020 -знову внесли до ВР, але так і не розглянули. Тому, поки що, існування фінансових пірамід в Україні можливе, як і заробіток або втрата грошей.
Однак, все ж таки, якщо люди заявляють про шахрайство – у поліції розпочинають слідство. Свого часу в Івано-Франківську свою діяльність розгортали такі піраміди, як «Хелікс», «МММ-2011», «Меркурій» та інші. До правоохоронців масово зверталися обдурені люди.
Згідно офіційної інформації, яку надає Гадяцький ВП, стосовно шахрайств у «фінансових пірамідах» у соцмережі ніхто не звертався .
Підготувала Оксана Кириченко.
Цікаво який дятел ще може клюнуть на цей розводняк піраміду