ВОНИ НАМ «ЗДЄЛАЛИ» : Лише 15% коштів фонду боротьби з COVID-19 були виділені на медицину
Виявилось, що з 19 мільярдів, які вже були виділені з фонду, лише 3,2 мільярди для МОЗ пішли безпосередньо на потреби лабораторних центрів та лікарень. Про це пише Економічна правда.
Парламент ухвалив закон, яким дозволив витрачати кошти фонду з боротьби з COVID-19 на ремонт доріг. Який стосунок ремонт доріг має до боротьби з вірусом? Виявляється, має. Принаймні, так вважають депутати.
У пояснювальній записці до закону сказано, що одним із заходів боротьби з COVID-19 є забезпечення населення робочими місцями та покращення транспортного сполучення для своєчасного надання медичної допомоги населенню. Досягнути цих двох завдань можливо шляхом реалізації інфраструктурних проєктів з будівництва та ремонту автомобільних доріг.
Оскільки депутати змогли пов’язати боротьбу з вірусом навіть з ремонтом доріг, автор вирішив розібратися, на що ще витрачаються кошти, покликані покращити стан медицини та підготувати її до можливого збільшення хворих.
До прикладу, Міністерству соціальної політики виділили близько 10 мільярдів гривень на соціальний захист населення під час обмежувальних заходів карантину, що втричі більше, ніж отримав МОЗ.
«Не пожалкували коштів і для Міністерства економіки, якому узгодили 2,9 млрд. грн. для наповнення фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття», – йдеться в статті.
У списку міністерств, яким погодили виділення коштів опинилось і Міністерство внутрішніх справ, якому узгодили виділення 2,7 млрд. грн. на зарплати поліцейським, прикордонникам та Нацгвардії.
Окрім коштів, що вже були затверджені Кабінетом міністрів, свого часу ще чекають багато інших запитів від різних органів влади, які також претендують на кошти зі спеціального фонду.
Цікаво те, що і в цьому списку МОЗ не лідирує по запитуваній сумі. Найбільше просять у Міністерстві соціальної політики: 15,2 млрд. грн. на виплати пенсій, надбавок та підвищення до пенсій та покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду.
Чималу суму запросили і в Міністерстві економіки: 12 млрд. грн. для наповнення Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування. Також уряд погодив виділення коштів з фонду Міносвіти та Мін’юсту. Апетити цих міністерств були значно меншими: 52 млн. грн. для МОН і 23 млн. грн. для Мін’юсту.
Освітяни планують витратити ресурс на повернення коштів, сплачених за проведення пробного ЗНО у 2020 році, яке не відбулося, а Мін’юст – на придбання медичного обладнання та доплати медичним працівникам центру охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України.
Розгляду Кабінету міністрів чекають багато інших запитів від органів влади. Із запитом на отримання грошей до уряду звернулися шість ОДА. Вони просять кошти на профілактику та лікування, доплати медикам та закупівлю обладнання.
Лідером щодо суми стала Полтавська ОДА, яка попросила 686 млн. грн. На другому місці – Харківська ОДА з 616 млн. грн. Івано-Франківська ОДА просить 446 млн. грн, Одеська – 383 млн. грн, Чернівецька – 204 млн. грн. Найскромнішою виявилася Черкаська ОДА – їй бракує лише 36 млн. грн.
Досі не розглянутий запит Мінкульту, що бажає отримати майже 2 млрд. грн. на збереження та відновлення української культури, розвитку креативних індустрій та туристичної привабливості регіонів.
«Створення окремого фонду «під Мінфіном» на понад 60 млрд. грн. без чітко окресленої мети перетвориться на кишеньковий фонд для будь-яких видатків», – спрогнозував ще у травні один з колишніх урядовців. Так і сталося.
Останній перл у виконанні можновладців – «притягнення за вуха» до боротьби з пандемією ремонту доріг. Схоже, антивірусний фонд остаточно перетворився на гаманець для латання дірок в бюджеті та задоволення політичних забаганок.
Що стосується МОЗ, то там просять всього 244 мільйони гривень. «Та і ті кошти збираються витратити не на боротьбу з COVID-19, а для виплат на безперервний професійний розвиток лікарів та інтернів», – пише автор.
Підготувала Валентина Йотка.