13 травня минає 171 рік із Дня народження українського письменника і драматурга Панаса Мирного

32064 771x517
Поділитися новиною

32064 771x517 Пропонуємо вашій увазі підбірку найцікавіших фактів про життя письменника.

1. Став чиновником через примус батька
Батько Панаса Рудченка (справжнє ім’я письменника) був бухгалтером і вирішив, що всі чотири сина повинні стати чиновниками, а дочка обов’язково має вийти заміж за клерка. «Держслужба – це вірний шматок хліба!» – вважав Яків Григорович Рудченко.
Уже в 14 років Афанасій пішов працювати писарем у Гадяцький суд, потім став помічником бухгалтера. Але рутинна робота йому не подобалася.
Він усе більше часу просиджував за книгами. У Гадячі він здружився з дітьми Драгоманових і отримав доступ до великої бібліотеки цієї сім’ї. Саме Михайло Драгоманов в 1877 році надрукував одну з книг Афанасія Рудченка «Лихі люди» в Женеві, адже в Україні його рукописи були під забороною.
Переїхавши в Полтаву, Рудченко без проблем отримав роботу в казенній палаті, де працював на різних посадах і дослужився до дійсного статського радника. Дуже не любив це місце. Але працював швидко, всі потрібні довідки видавав людям за один день. А ночами творив.
2. Багато творів залишив недописаними через брак часу
Оскільки весь час забирала робота чиновника, і на літературу в Мирного його майже не лишалося, багато творів письменника так і залишилися недописаними,.
Перші твори Рудченка під псевдонімом Панас Мирний видавалися у Львові. Ніхто навіть не здогадувався, хто такий цей Мирний.
3. За життя не дав жодного інтерв’ю
Не любив слави. До того ж, писав забороненою українською мовою, та ще й про долю українського народу, змальовуючи образи, переважно, з гадяцького простолюду.
Але Рудченко сам себе розсекретив. Це трапилося випадково. Коли на сцені полтавського театру поставили п’єсу «Лімерівна», глядачі під овації почали вимагати «автора на сцену». Панас Якович не стримався і вийшов. Він навіть нічого сказати не міг застиглій публіці. Близькі люди, співробітники, знайомі не могли повірити, що чиновник Рудченко і письменник Мирний – та сама особа.
4. Рукописи зберігав у скрині для сала
Жандарми неодноразово обшукували всіх відомих людей Полтави у пошуках рукописів таємничого Мирного. Навіть у Рудченка нічого не знайшли. Свої майбутні «Хіба ревуть воли …» він ховав у скрині, де зазвичай сало зберігають або інші продукти.
5. Головну героїню роману «Повія» списав із дівчат, яких кохав
У юності Панас Мирний захоплювався кількома дівчатами-наймичками. Одна не зрозуміла його духовних поривань. Інша — проміняла його на солдата-москаля.
Роман «Повія» Панас Мирний почав писати у 32 роки. Змалював долю сільської дівчини, яка через бідність після смерті батька й матері змушена була працювати в наймах у місті, а згодом стала повією. Зрештою хвора на сифіліс дівчина замерзає у рідному селі під батьківською оселею. Головна героїня «Повії» – збірний образ дівчат, яких кохав автор роману.
6. Одружився в 40 років
Своє справжнє взаємне кохання – Олександру Шейдеман – Панас Мирний зустрів у 40 років у Полтаві. Познайомилося майбутнє подружжя Рудченків на суботніх літературних вечорах у місцевого етнографа Віктора Василенка. 26-річна Олександра Шейдеман була капітанською донькою та генеральською сестрою. Вона закінчила Полтавський інститут шляхетних дівчат та Харківське музичне училище, була начитаною, знала кілька іноземних мов.
На момент зустрічі з Панасом Яковичем, Олександра Михайлівна не збиралася надовго залишатися в Полтаві, бо мала багатого нареченого лікаря в Петербурзі. Сорокарічного Панаса Яковича Олександра зачарувала не тільки через свою молодість і глибокі блакитні очі, а й через знання літератури та музики. Крім того, на чоловіка вплинуло й те, що майбутня обраниця жила не за батьківські кошти, а сама заробляла на життя, викладаючи музику в Полтавському інституті благородних дівчат. На той час серед панночок таке траплялося не часто.
Мовчазний та замкнений з дитинства, Панас Рудченко пише їй сповнені ніжності листи. Називає її Шурочкою, доброю, святою, голубкою. Зрештою, Олександра Шейдеман проміняла багатого нареченого петербуржця на полтавця Рудченка. У квітні 1889 року закохані одружилися. Весілля було скромним, святкували в Карлівці в домі нареченої. Батьки та рідні нареченого навіть не приїхали, лише надіслали листівки.
Олександра народила письменнику трьох синів – Віктора, Михайла і Леоніда.
7. Втратив двох синів на війні
Сини Панаса Мирного багато читали, малювали, музикували.
Старший Віктор закінчив юридичний факультет Московського університету, середній Михайло – Катеринославський гірничий інститут, а молодший Леонід навчався у військовому училищі. Але свої корективи в долі молодих людей вносять війни – спочатку Перша світова, а потім і Громадянська.
1915 року в бою загинув старший син Віктор. Після цієї звістки письменник перестав показуватися на людях, заборонив себе фотографувати і купив землю біля могили Віктора.
У 1919 на полі бою загинув молодший син Леонід.
8. Вшанування пам’яті
На честь класика української літератури названо вулиці в містах і селах нашої країни; випущено поштовий конверт і марку; викарбовано ювілейну монету; встановлено меморіальні дошки, бюсти і пам’ятники; створено музеї й музейні кімнати; його ім’я носять навчальні заклади. Твори письменника були неодноразово екранізовано. Щорічно в Україні вручається премія імені Панаса Мирного для нагородження письменників, вчених, працівників освіти і культури, журналістів, художників, майстрів народних ремесел, ділових людей, громадських і державних діячів за видатні успіхи в галузі літератури, літературознавства, публіцистики, театру, музики, живопису, народної творчості, архітектури, громадської діяльності.

Гадяцький історико – краєзнавчий музей

LIVE OFFLINE
track image
Loading...