Хитрощі закупівель: перед зміною законодавства у Гадячі уклали десятки неконкурентних договорів
19 квітня набула чинності нова редакція закону «Про публічні закупівлі», яка передбачає оновлення системи закупівель з 2016 року, коли запустили «Prozorro». Про це повідомили на офіційному сайті системи. Відтепер поріг для обов’язкового проведення закупівель через «Prozorro» знизився із 200 тисяч до 50 тисяч гривень. Як зазначали у «Prozorro», для бізнесу це відкриє додатковий ринок на 30 млрд грн. Водночас кошти держави витрачатимуться ефективніше завдяки конкуренції. Відтепер державні замовники звітуватимуть про всі свої закупівлі від 1 копійки.
Почувши про зміни в системі, чиновники багатьох українських міст заметушилися – поспішали укласти договори із бажаними виконавцями, щоб не проводити конкурентних закупівель до 19 квітня, коли вступить у силу нова редакція Закону «Про публічні закупівлі». У мережі безліч прикладів активності замовників – юристи стверджують, що на договори, укладені до 19 квітня, новий закон не поширюватиметься, навіть якщо послуги виконуватимуть аж у грудні. Відповідно, ті, хто встиг укласти договір до змін, собі «спростили життя» і мають «надійного» контрагента.
Пам’ятаєте, у минулому номері тижневика ми розповідали про те, що міська рада вже визначилась із організацією проведення Дня міста, який святкуватимуть аж у вересні? Так от, найімовірніше, це замовлення поспішали зробити, щоб також встигнути до оновлення системи публічних закупівель.
Ми вирішили зібрати усі тендери на суму до 200 тисяч гривень, які провела Гадяцька міська через «Prozorro» від початку квітня.
19 квітня укладено договір із ФОП Віталій Козер на послуги з організації безкоштовного гарячого харчування малозабезпечених одиноких громадян та інших верств населення (громадян похилого віку, інвалідів, інших громадян, які опинилися в складних життєвих обставинах) (очікувана вартість 199 900 гривень).
Із ТОВ «МІБ» уклали 4 договори на поточний ремонт дорожнього покриття пров. Виноградний (98 489 гривень), пров. Панфілова (98 000 гривень), вул. Владка (98 485 гривень) у м. Гадяч та вул. Дружби в с. Писарівщина Гадяцького району (98 450 гривень).
Найбільше підрядів отримало ТОВ «Гадячшляхбуд»:
196 860 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Дзержинського;
196 700 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Конституції України;
196 800 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Андрієвського;
196 840 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Ентузіастів;
196 830 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Комсомольська;
196 510 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Степаненка;
196 870 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Коцюбинського;
196 300 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Чапаєва;
196 500 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Луначарського.
196 845 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Білохи;
98 480 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Корзуна;
147 700 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Першотравнева;
196 790 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Кобилянської;
196 830 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Ломоносова;
147 740 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Павлова;
196 580 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Олени Пчілки;
196 400 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття пров. Чапаєва;
196 600 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття пров. Космодем’янської;
147 500 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття пров. Піонерський;
196 250 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Горького;
196 570 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Жовтнева;
196 835 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Ярова;
98 450 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Ярова в с. Степаненки;
138 670 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Лесі Українки;
196 862 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Героїв Майдану;
196 859 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Набережна Груні;
196 875 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття пл. Соборна;
197 000 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Гагаріна;
197 080 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Терешкової;
196 850 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Енгельса;
196 300 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Воровського;
147 725 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Центральна в с. Біленченківка;
98 490 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Вишнева в с. Біленченківка;
98 470 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Гагаріна в с. Біленченківка;
98 500 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Молодіжна в с. Біленченківка;
49 250 гривень – поточний ремонт дорожнього покриття вул. Миру в с. Біленченківка.
Окрім цього, договір на розробку схеми санітарної очистки Гадяцької міської об’єднаної територіальної громади, очікуваною вартістю 150 000 гривень ,уклали із Національним університетом «Полтавська політехніка ім. Ю.Кондратюка» 16 квітня.
МКП «Комунсервіс» також не відстає – на середину квітня підприємство уклало 9 договорів на проведення ремонтів тротуарних доріжок та робіт по реконструкції парку. Виконавець усіх підрядів – ПП «МАКРІН.
Ось так, за кілька днів роботи, можна розпланувати міський бюджет на майбутнє.
Підготувала Оксана Кириченко.
Основні зміни в публічних закупівлях
Збільшиться кількість закупівель, в яких ви зможете взяти участь
Перше і досить важливе, конкурентних закупівель, тобто тих, в яких може взяти участь будь-який постачальник, стане більше. Чому? Тому що замовники зобов’язані проводити спрощену закупівлю (аналогічна допороговій закупівлі) від 50 тис. грн.
Раніше замовники, якщо вартість закупівлі була нижча за 200 тис. грн, могли або провести допорогову закупівлю або укласти прямий договір і просто опублікувати звіт. Тепер же вони закупівлі від 50 тис. грн мають провести через конкурентний вид закупівлі – спрощену закупівлю. А це значно збільшить ринок для постачальників, адже минулого 2019 року закупівель від 50 тис. грн до порогів було більше 300 000. Тобто постачальникам відкриється ще велика частина закупівель, які раніше були недоступними.
Можна буде виправити помилки в своїй пропозиції
Ще одним плюсом нової редакції Закону є те, що постачальники тепер при проведенні процедур закупівель зможуть виправити помилки, які вони допустили в тендерній пропозиції. На це у постачальника буде 24 години.
Із особливостей:
– можна буде виправити помилки тільки у кваліфікаційних критеріях та документах, що підтверджують повноваження на підписання тендерної пропозиції та/або договору;
– можливість виправити помилки буде тільки у процедурах закупівлі, що перераховані в статті 13 Закону.
Тобто такої можливості немає у спрощених закупівлях.
Можуть дискваліфікувати конкурентів із аномально низькою ціною
Чи стикались ви з випадками, коли ваші конкуренти дуже сильно знижували ціну в аукціоні і вигравали його. І при цьому ви розуміли, що за таку ціну неможливо поставити такий/надати послугу/виконати роботу.
Тепер в Прозорро буде механізм, який убезпечить всіх від таких випадків. Якщо хтось з постачальників надасть аномально низьку ціну, тобто ціну, що є меншою на 40 або більше відсотків від середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону та/або меншою на 30 або більше відсотків від наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції за результатами проведеного електронного аукціону, то система автоматично сповістить про це Замовника. І у Постачальника, який надасть аномально низьку ціну, буде 1 робочий день, щоб надати обґрунтування такої ціни. Якщо обґрунтування не буде або воно буде недостатнім то таку пропозицію Замовник відхилить.
Можна стати постачальником у «Прозорро Маркет»
Ще одна можливість для постачальника продати свій товар, стати постачальником першого державного Інтернет-магазину «Prozorro Market». Це надасть змогу постачальникам отримувати державні замовлення на свої товари, не готуючи тендерні пропозиції. Для того, щоб стати постачальником «Прозорро Маркет», потрібно 1 раз надати свої документи, виставити ціну на свій товар та просто чекати на замовлення.
Вам повернуть кошти за оскарження
Тепер кошти, які постачальник буде платити за оскарження, будуть йому повертатись, якщо:
– АМКУ приймає рішення про задоволення або часткове задоволення такої скарги;
– АМКУ залишає скаргу без розгляду у випадку, якщо Замовником усунено порушення, зазначені в скарзі;
– АМКУ приймає рішення про припинення розгляду скарги у випадку, якщо замовником усунено порушення, зазначені у скарзі.
Тому тепер, якщо постачальник впевнений у своїй правоті, то може без проблем подавати скаргу, адже сплачені за скаргу гроші йому повернуться.
Замовник не зможе відмінити процедуру закупівлі при оскарженні
Чи бували у вас випадки, коли ви подавали скаргу в процедурі закупівлі, і, поки АМКУ розглядав вашу скаргу, замовник відміняв закупівлю. І ніякої відповідальності потім у замовника не було, він оголошував нову закупівлю і успішно укладав договір.
Новий Закон унеможливить такі ситуації. Тепер, якщо АМКУ прийняв скаргу до розгляду, то замовник не має можливості відмінити закупівлю.
Більше того, якщо рішення АМКУ буде на вашу користь, то замовник повинен буде його виконати. Адже за невиконання рішення АМКУ тепер на директора замовника буде накладений штраф у розмірі від 34 000 грн до 85 000 грн. Та й взагалі суми штрафів для замовників значно зросли.
Ви зможете оскаржити відміну закупівлі
Ще одна ситуація, коли замовники могли зловживати, – відхилення всіх пропозицій постачальників і відміна торгів, яку потім не було можливості оскаржити. Наразі ж у постачальника є можливість оскаржити не тільки своє відхилення чи невідхилення пропозиції конкурента, але й оскаржити відміну торгів.
Замовник зобов’язаний відповідати на питання та вимоги у спрощених закупівлях
Тепер замовник повинен обов’язково відповісти на ваше питання чи вимогу в спрощеній закупівлі протягом 1 робочого дня. Чого не було, наприклад, у допороговій закупівлі. Якщо ж замовник не відповість, то процедура не зможе перейти на наступний етап.
Тож ставте запитання та вимоги замовнику, якщо чогось не розумієте у вимогах замовника або ж хочете, щоб він вніс зміни в свою документацію.
Справа № 950/2759/19
Номер провадження 1-кс/950/1037/19
У Х В А Л А
про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів
29 листопада 2019 року м. Лебедин
Слідчий суддя Лебединського районного суду Сумської області Стеценко В. А. ,
розглянувши клопотання про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів;
В С Т А Н О В И В:
Клопотання мотивує тим, що невстановлені особи, під час проведення ремонтних робіт по вул. Першогвардійська та вул. Пушкіна в м. Лебедин, здійснили привласнення майна, яке було їм ввірене та посадові особи Лебединської міської ради за попередньою змовою з групою осіб ТОВ “Гадячшляхбуд”, філії “Дорбудсервіс ДП “Сумський облавтодор” та ТОВ “Роад Констрашн” завідомо надали неправдиві дані про вартість виконаних робіт під час здійснення ремонту дорожнього покриття в м. Лебедин, що призвело до розтрати бюджетних коштів.