Відвідувати дитячого лікаря-стоматолога потрібно двічі на рік
9 лютого – Міжнародний день стоматолога. Як запобігти карієсу в дітей радить директор КП «Міська дитяча клінічна стоматологічна поліклініка Полтавської міської ради».
Профілактика стоматологічних захворювань, як правило, включає дві складові частини – щоденну гігієну порожнини рота і зубів та регулярне проходження стоматологічного огляду.
Із появою перших молочних зубів кожні півроку дитину необхідно консультувати у стоматолога. Перше відвідування бажано зробити не пізніше, як у 1 рік, або, при потребі, й раніше. Завдяки ранньому спілкуванню малюка з лікарем-стоматологом можна вчасно виявити певну ваду зубощелепної системи.
Починати догляд за порожниною рота у дитини батьки мають також із появою молочних зубів. Крім того в грудному віці важливу роль у профілактиці карієсу відіграє повноцінне вигодовування малюка.
Із 2-2,5 років дитина повинна вміти самостійно чистити зуби під контролем батьків. Солодощі та солодкі кислотовмісні газовані напої – головний ворог зубів.
Неправильне харчування в поєднанні з поганою гігієною порожнини рота – прямий шлях до захворювань зубів. Щоб зуби були здоровими та міцними, дітям треба вживати більше продуктів, багатих на кальцій, а також сирих овочів та фруктів. Спрагу найкраще тамувати звичайною питною водою. Слід уникати надто гарячої або дуже холодної їжі.
Профілактичні заходи призначаються і масово – в організованих дитячих колективах, й індивідуально – з урахуванням виявлених факторів ризику. Рекомендації щодо прийому лікувальних препаратів дитині повинні надавати тільки фахівці. Найбільш ефективною є системна профілактика протягом багатьох років, а не призначення окремих заходів під час звернення в поліклініку.
Дієвим захистом профілактики карієсу є герметизація фісур. Глибокі фісури – це маленькі борозенки й поглиблення на поверхні зубів. Їх дуже важко чистити і тому вони є ідеальним місцем скупчення бактерій. Герметизувати фісури доцільно в перші два роки після прорізування зуба – молочного або постійного.
Двоє із трьох дітей сьогодні мають неправильний прикус та порушення росту й прорізування зубів. Часто причиною зубощелепних аномалій є шкідливі звички. Перший огляд дитини ортодонтом повинен відбутися на 3-5 році життя. Саме в цьому віці можна розпізнати відхилення від норми та усунути шкідливі звички.
Батьки мусять пам’ятати, що відвідувати дитячого лікаря-стоматолога потрібно двічі на рік. Це дозволить виявити будь-які захворювання зубів і провести відповідне лікування вчасно.
Як лікар-практик, я хочу зауважити, що профілактичні стоматологічні огляди в організованих дитячих закладах мають бути регулярними. В цьому повинні бути зацікавлені не лише лікарі-стоматологи, а й керівники шкіл та дитячих садочків. Від нашої спільної праці залежить здоров’я дітей та їх гарні посмішки.
Валентина Даниленко, директор КП «Міська дитяча клінічна стоматологічна поліклініка Полтавської міської ради»