На Полтавщині з продажу вилучили небезпечні дитячі іграшки із завищеним вмістом свинцю

іграшки
Поділитися новиною

іграшкиДержпродспоживслужба Полтавщини зобов’язала підприємців прибрати з продажу дитячі іграшки із завищеним вмістом свинцю та сильним запахом пластику

Фахівці Держпродспоживслужби Полтавщини виявили 4 найменування дитячих іграшок, які мають критичний вміст свинцю та небезпечне оздоблення. Продавцям заборонили розповсюджувати таку продукцію і зобов’язали повернути її виробнику. Про це повідомилоГоловне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.

Іграшки не мали відповідного маркування, тому потрапили на експертизу

Планову перевірку характеристик продукції у розповсюджувача дитячих іграшок провели спеціалісти відділу ринкового та метрологічного нагляду Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області. У результаті вони знайшли дитячі іграшки, які не відповідають вимогам технічних регламентів:

 • на продукції та пакуванні не зазначено найменування виробника та імпортера, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстрована торговельна марка (знак для товарів і послуг) та їх контактна поштова адреса;
 • відсутня інструкція та інформація щодо безпечності, згідно з вимогами закону про порядок застосування мов.

Цим виробник порушив вимоги ст.1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», п. 10, 11, 19, 20, 27, 38 ПКМУ від 21.02.2018 р. № 151 «Про затвердження Технічного регламенту безпечності іграшок».

Оскільки іграшки відносяться до продукції із високим ступенем ризику, їхні зразки відібрали для проведення експертизи. Науково-дослідний центр випробувань продукції ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «Укрметртестстандарт») провів дослідження. Вони показали, що іграшки не відповідають встановленим вимогам.

Три найменування були із завищеним вмістом свинцю, четверте — сильний запах пластику

 • Іграшка: трек;
 • артикул: 8806;
 • торгова марка: зазначено — PJ Masks;
 • найменування виробника, імпортера та їх контактна поштова адреса не зазначена;
 • дата виготовлення: червень 2018 року.

 • Іграшка: робот;
 • артикул: 0903 «Combat Herd»;
 • торгова марка: зазначено — Yearo Toy;
 • найменування виробника, імпортера та їх контактна поштова адреса не зазначена;
 • дата виготовлення: травень 2017 року;

 • Іграшка: машина на батарейках з радіокеруванням;
 • артикул: 50019/12/13;
 • торгова марка: зазначено — Savage SS Differential Supersonic;
 • найменування виробника, імпортера та їх контактна поштова адреса не зазначена;
 • дата виготовлення: липень 2018 року;

Зразки усіх вказаних вище іграшок мали забагато вмістом свинцю — масова частка перевищувала встановлену норму в десятки разів.

За даними Держпродспоживслужби, свинець спричиняє токсичну дію практично на всі органи та системи організму людини. Він токсичніший для дітей, ніж для дорослих, є кумулятивною отрутою і в малих дозах проявляє неспецифічну дію. Це призводить до безсимптомного накопичення змін в органах і тканинах.

Свинець токсично впливає на органи кровотворення, вражає центральну та периферичну нервові системи, шлунково-кишковий тракт, серцево-судинну та імунну системи.Має негативну дію на печінку, нирки, порушує обмінні процеси, зокрема синтез білка. Тривалий контакт зі сполуками свинцю призводить до зростання артеріального тиску та збільшує ризик виникнення артеріальної гіпертензії й серцево-судинної патології. Хронічний вплив свинцю веде до ураження еластичного каркаса судин та розвитку розшарувань аорти і її аневризми. Накопичення свинцю у стінках судин та еритроцитах веде до їх ламкості та зниження осмотичної резистентності.

 • Іграшка: лялька;
 • артикул: МН9360;
 • торгова марка: зазначено — «Monster High»;
 • найменування виробника, імпортера та їх контактна поштова адреса не зазначена;
 • дата виготовлення: січень 2017 року;

Ця іграшка мала перевищений показник інтенсивності запаху пластику та не мало достатньої стійкості захисно-декоративного покриття до дії вологої обробки.

Так, під час гри відшаровані блискітки від одягу ляльки могли потрапити до дихальних шляхів дитини, викликати подразнення слизової оболонки гортані, задуху, алергічну реакцію, спровокувати астму. Ймовірне потрапляння до очей, що надалі може спровокувати алергію, подразнення слизової оболонки та почервоніння. Запаху  білого пластику типу ПВХ, з якого виготовлено кінцівки ляльки, занадто інтенсивний та удвічі перевищує визначений поріг в 1 бал. Це може викликати сильну алергічну реакцію у дитини, подразнення слизової оболонки гортані, задуху, як наслідок, викликати астму, хронічні захворювання. Також цей запах може спровокувати розвиток астми.

Таким чином, спеціалісти вирішили, що усі 4 іграшки мають високий рівень загрози для життя та здоров’я людини. Висновок вони зробили на підставі протоколів випробувань та розроблених органом ринкового нагляду сценарних планів ймовірності виникнення ризику, що може становити продукція.

Продавці мають прибрати небезпечні іграшки з реалізації

До розповсюджувачів цих дитячих іграшок вжили обмежувальних заходів. Їм заборонили їх продавати та зобов’язали повернути всі одиниці відповідної продукції виробнику/імпортеру, кожному у ланцюгу постачання. Також реалізатори повинні прибрати рекламу цієї продукції.

Зазначимо, що, судячи з фото Держпродспоживслужби, усі названі марки іграшок не справжні та є підробками відомих виробників. За результатами пошукових запитів, вказані на продукції ціни занадто низькі для оригінальної продукції.

Як вберегтися від придбання небезпечних іграшок

 1. Слід уникати пластмасових іграшок, покритих фарбою чи лаком. Вони можуть відшаровуватися та потрапляти на руки та в рот дитини.
 2. Остерігайтесь яскравого забарвлення — малеча тягне іграшку до рота і їсть фарбу, яка може виявитися токсичною і небезпечною для здоров’я.
 3. Іграшка має бути без запаху, бодай навіть слабкого. Чим сильніший запах, тим більше виділяється летучих токсичних хімічних речовин.
 4. Етикетки (ярлики), прикріплені до іграшок або пакування й інструкції, мають містити попередження про можливі небезпеку і ризики заподіяння шкоди та способи запобігання їх виникненню.
 5. Іграшки, введені в обіг, повинні відповідати вимогам щодо безпечності протягом передбаченого строку їх використання.
 6. На іграшці має зазначатися вік дитини, якій вона призначена, з коротким поясненням небезпеки.
 7. Іграшка повинна мати інструкцію з експлуатації чи правила гри (наприклад, схеми складання, якщо це — конструктор), а також спосіб обробки такої іграшки (миття, чищення, дезінфекція та їх утилізація в разі потреби).
 8. Якщо ви не знайшли маркування, то є велика ймовірність того, що ця іграшка є нелегальною. Тому такий товар краще не купувати. Особливо, коли іграшка має різкий запах та інші видимі дефекти.
 9. Знак відповідності має наноситися на іграшку, прикріплену до неї етикетку (ярлик) або пакування та бути видимим, розбірливим і незмивним. Якщо іграшка дрібна або складається з дрібних частин, знак відповідності може наноситися на етикетку (ярлик) або супровідну листівку.
LIVE OFFLINE
track image
Loading...