Як уберегтися від кору
Кір – це висококонтагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне захворювання. В основному кором хворіють не щеплені діти, що відвідують дитячі заклади. Підлітки й дорослі, що раніше не хворіли кором та не отримали вакцину проти нього, також залишаються надзвичайно сприйнятливими до цієї інфекції.
Як відбувається зараження кором?
Джерелом інфекції є хворі кором люди з моменту появи перших ознак хвороби до п’ятого дня від початку висипань. У випадку зараження після контакту із хворим проходить від 7 до 17 днів, перш ніж хвороба проявиться (інкубаційний період).
Кір – це повітряно-краплинна інфекція. Вірус попадає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і око від хворої кором людини, яка поширює його при диханні, розмові, чханні і кашлі.
Вірус кору дуже летучий – з потоком повітря він може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини. Тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку з хворим. При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому поширення інфекції через предмети (постільну білизну, одяг, іграшки), а також через третіх осіб, що контактували з хворим, практично неможливе. Приміщення, де перебував хворий кором, досить провітрити, щоб у ньому можна було перебувати без ризику заразитися, дезінфекція не потрібна.
Як протікає захворювання кір?
Хвороба починається гостро: дитина скаржиться на сильний головний біль, слабкість, температура може підвищуватися до 40 ºC, апетит відсутній. Незабаром з’являються нежить, кашель. Горло в дитини червоне, набрякле, шийні лімфовузли збільшені. Характерне запалення слизової оболонки ока – кон’юнктивіт. Його прояви при кору яскраво виражені: очі червоніють, з’являється сльозотеча, світлобоязнь, згодом з’являється гнійні виділення.
На другий – третій день хвороби у роті з’являються рожеві крапкові висипання (енантема), а на слизовій оболонці щік, ясен і губ – характерні для кору малесенькі білуваті цятки (плями Бєльського-Філатова-Коплика). І те, й інше можна побачити до появи висипу на тілі.
На 4-5 день хвороби з’являється висип – спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі. Наступного дня він поширюється на тулуб, ще через день – на руки й ноги.
Коревий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирців, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям. У період появи висипу стан дитини різко погіршується – знову підвищується температура, підсилюються катаральні явища (нежить, кашель), загострюється кон’юнктивіт. Дитина млява, відмовляється від їжі, спить неспокійно.
Якщо немає ускладнень, то з четвертого дня від початку висипань настає поліпшення стану. Висип або зникає зовсім, або змінюється пігментацією й ділянками лущення шкіри. Зникнення висипу відбувається в порядку, зворотному появі. У дитини нормалізується температура, проходять катаральні явища – вона поступово одужує.
Можливі ускладнення
При вчасно початому грамотному лікуванні ускладнення при корі бувають нечасто. Більшість дітей (на відміну від дорослих) переносять цю хворобу без наслідків. Ускладнення частіше виникають у дітей першого року життя, недоношених, з малою масою тіла, алергіків.
Перебіг хвороби може ускладнюватися ураженням дихальної системи: ларингітом, трахеїтом, бронхітом, пневмонією; око – кон’юнктивітом, блефаритом; травної системи – диспепсії; запаленням середнього вуха – отитом або слухової труби – евстахеїтом. У маленьких дітей часто буває стоматит.
Найважчі ускладнення кіру, які, на щастя, зустрічаються рідко, стосуються головного мозку – менінгіт і енцефаліт.
Лікування та догляд
Неускладнений кір лікують дома, обов’язково під наглядом лікаря. При важкому перебігу хвороби, розвитку ускладнень можлива госпіталізація.
Лікар призначає дитині лікування, яке допомагає впоратися з симптомами хвороби й підтримати імунітет: вітаміни А и С, жарознижуючі засоби на основі парацетамолу або ібупрофену; таблетки або мікстури для полегшення кашлю; антигістамінні засоби; судинозвужувальні краплі в ніс; краплі й мазі для очей і т.д. Антибіотики призначаються тільки при приєднанні вторинної інфекції й розвитку ускладнень (отит, бронхіт, пневмонія тощо).
У кімнаті, де перебуває хвора дитина, необхідно щодня робити вологе прибирання. Провітрювання мають бути якнайчастіші. Штори краще тримати закритими, бо при корі спостерігається світлобоязнь. Постільна білизна й піжама хворої дитини повинні бути свіжими. Дитину треба часто й багато напувати простою водою, компотами, морсами. Їжа повинна бути легка: кисломолочні продукти (кефір, йогурт, кисляк); овочеві супи; овочеві й фруктові пюре; відварене протерте м’ясо (нежирна телятина, курка, індичка).
Після перенесеного кору дитина дуже ослаблена: якийсь час вона може почувати себе зле, погано їсти, вередувати, швидко утомлюватися. Її імунна система ще мінімум два місяці залишається надзвичайно сприйнятливою до будь-якої інфекції. Треба намагатися оберігати від зайвих контактів, навантажень, стресів, переохолодження і т.д. Велику увагу варто приділити харчуванню, порадитися з лікарем з приводу вживання вітамінів.
Профілактика кору
У людини, що перехворіла кором, на все життя зберігається імунітет до цієї інфекції – випадки повторних захворювань одиничні.
Діти до 6 місяців, що перебувають на грудному вигодовуванні, хворіють на кір украй рідко.
Основний спосіб профілактики інфекції – активна імунізація. Вакцинацію проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинацію – у шість років. Імунізація проти кору також проводить раніше не щепленим підліткам, що й не ховріли на кір, у віці 15 – 17 років і дорослим у віці до 35 років.
Тому, хто контактував із хворим і при цьому раніше не хворівв і не щеплений проти цієї інфекції, можливе проведення пасивної імунізації. Уведення імуноглобуліну протягом перших днів після контакту може захистити від хвороби або забезпечити легший її перебіг.
У дитячих дошкільних установах карантин встановлюється для щеплених дітей, що раніше не хворіли на кір, на 17 днів від початку контакту.
Не займайтеся самолікуванням, при перших симптомах звертайтесь до лікаря!