Обережно – кір!

9b1d02582a0e037
Поділитися новиною

9b1d02582a0e037У 2017 році в Україні різко зросла кількість інфікування кором. Хворих зареєстрували в 15 регіонах України. Усього зареєстровано 735 випадків захворювання на кір, із них 536 випадків – у дітей та підлітків. В Україні, зважаючи на серйозні проблеми із вакцинацією, які мали місце останніми роками, та високу  контагіозність кору (захворювання передається повітряно-крапельним шляхом), ризик поширення інфекції є досить великим. 

Кір – вкрай заразна важка хвороба вірусного походження. Характерні клінічні прояви при типовому перебігу дозволяють легко встановити діагноз. Інкубаційний період триває 9-11 днів, може продовжуватися до 17, а іноді до 21 дня.

Джерелом інфекції є хворі на кір у катаральному періоді і в перші три дні висипань. Інфікована людина може стати небезпечною для оточуючих на 9-10-й день після контакту з хворим на кір. Вірус передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним (кашель, чхання) шляхом. На кір можуть захворіти 95-96% сприйнятливих людей, які були в контакті з хворим, незалежно від їх віку. Надзвичайно легкий механізм передачі  та висока сприйнятливість робить кір однією із найпоширеніших хвороб.

ПЕРІОДИ ПЕРЕБІГУ ХВОРОБИ

І – катаральний. Хвороба починається гостро, із підвищення температури тіла до 38-39˚С. З’являється сухий кашель, нежить, кон’юнктивіт, світлобоязнь, набряк повік. У ротовій порожнині на слизовій оболонці з’являються рожеві плями з білуватими цятками у центрі (папули), що є специфічною ознакою кору.

ІІ – висипання. На  4-7-й день знову піднімається температура до 39-40˚С, з’являється висипка за вухами, на щоках, шиї, грудях і верхній частині спини (поетапно). Далі висипка поширюється на сідниці, кінцівки.

ІІІ – пігментації. Висипка зберігається 5-6 днів, потім блідне у такій самій послідовності, в якій з’явилась, і перетворюється на «бурі» плями, які утримуються 1,5-3 тижні. У середньому, висип виступає через 14 днів (від 7 до 18 днів) після зараження вірусом.

КІР НЕБЕЗПЕЧНИЙ УСКЛАДНЕННЯМИ

Кір залишається однією з основних причин смерті серед дітей раннього віку в усьому світі.  Більшість смертельних випадків кору відбувається через ускладнення, пов’язані з цією хворобою. Найчастіше ускладнення розвиваються у дітей віком до п’яти років або у дорослих людей старше 20 років. У людей, які перехворіли на кір, виробляється імунітет проти нього на все життя. Ускладнення можуть з’являтися у будь-який період хвороби і зумовлені вірусом кору, а також супутніми бактеріями. Найсерйознішими ускладненнями можуть бути сліпота, енцефаліт (інфекція, що призводить до набряку головного мозку), отит, важка діарея і пов’язане з нею зневоднення,  пневмонія.

ЛІКУВАННЯ

Якщо ви або ваші близькі захворіли, негайно викликайте лікаря. Лікування здійснюється лише за його призначеннями.

При тяжкому перебігу для отримання допомоги телефонуйте за номером 103 – екстрена (швидка) медична допомога.

Хворі, у яких кір протікає з середнім та тяжким перебігом, а також з ускладненнями та важкою інтоксикацією, підлягають обов’язковій госпіталізації в інфекційний стаціонар. Лікування в домашніх умовах проводиться під обов’язковим наглядом сімейного лікаря. Удома хворому на кір потрібно обов’язково забезпечити постільний режим на весь період гострої лихоманки. При можливості його необхідно ізолювати в окрему, добре провітрювану кімнату, давати багато пити, харчовий раціон збагатити вітамінами, зокрема вітамінами С та А (дві дози на добу).  Як показує досвід, збагачення харчового раціону вітаміном А сприяє зменшенню числа випадків смерті від кору на 50% та може допомогти запобігти ураженню очей. Рекомендується періодично промивати очі теплою перевареною водою або 2% розчином харчової соди.

У період підвищеної захворюваності на кір рекомендується:

– уникати великого скупчення людей;

– при перших проявах «застудного» захворювання (нежить, кашель, слабкість, кон’юнктивіт) звертатись до лікаря;

– обмежити контакти;

– дотримуватися «культури» кашлю (чхання), користуватися серветками;

– часто мити руки з милом.

ВАКЦИНАЦІЯ ЗАХИСТИТЬ ВІД КОРУ!

Для запобігання захворюванню і його грізним ускладненням єдиним заходом попередження залишається вакцинація проти кору, яку проводять дітям у 12 місяців, ревакцинацію – у 6 років.

Пам’ятайте!

Своєчасне щеплення збереже здоров’я або навіть життя!

Ю. Власенко, т.в.о. головного лікаря КЗ «Гадяцький ЦПМСД»

LIVE OFFLINE
track image
Loading...