Обережно: вірус грипу уражає очі!
У Німеччині оголосили про епідемію «очного грипу». Про це попередили, зокрема, медики Бонна. Усього за кілька днів там зареєстрували близько 100 випадків, при тому кількість хворих щодня збільшується. Вітчизняні медики вже також діагностують таку хворобу.
Лікарі попереджають: зараз активізувався висококонтагіозний вірус. Тож якщо заражається один член сім’ї, невдовзі починають слабувати інші. Інкубаційний період становить 12 днів, упродовж яких хворий продовжує провадити звичний спосіб життя. Натомість у цей час заражає інших. Причиною розвитку хвороби, за словами німецьких фахівців, є аденовірус. Зазвичай ця інфекція провокує грипоподібні симптоми, але цього разу вірус активно уражає очі. Навіть через місяць після одужання хворі скаржаться на помутніння зору…
То що це за нова небезпека? Про неї розповіли Федір Лапій, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб, головний позаштатний імунолог столиці, та Василь Дячук, лiкар-отоларинголог вищої категорії, кандидат медичних наук, доцент.
– Звідки взявся цей очний грип?
Ф. Лапій: – Аденовірус є одним із найбільш поширених вірусів, котрий має певну сезонність. Треба сказати, що є кілька стереотипів аденовірусу. Мова про різновиди, кожен із яких провокує появу різних клінічних проявів. Для прикладу, один проявляється, як застуда, інший – болями в животі й діареєю. Є й такий, що призводить до ураження сечовивідних шляхів, тоді розвивається цистит. А в даному випадку йдеться про вірус, що спричиняє так звану фаринго-кон’юнктивальну гарячку. Саме це німці називають очним
грипом.
– Чому, як він проявляється?
Ф. Лапій: – Дуже високою температурою тіла (до 40 градусів), яку довго неможливо збити. Тримається така гарячка впродовж тижня, не менше. Крім того, у хворого збільшуються шийні лімфовузли, дере і болить горло, закладає ніс (тож це справді нагадує грип). А основним симптомом так званого очного грипу є ураження очей, що
проявляється на 2-3-й день хвороби.
В. Дячук: – Власне, коли аденовірус уражає кон’юнктиву очей, з’являється почервоніння, свербіж, сльозотеча, світлобоязнь, болі ріжучого характеру. Через це хворому хочеться заплющити очі, але й після цього неприємні відчуття не зникають.
– Як передається вірус?
Ф. Лапій: – Здебільшого через руки або навіть через воду (наприклад, у басейні), але заразитись можна і при безпосередній близькості з хворим. Упродовж розвитку хвороби буває таке, що очі ніби склеюються, їх важко розплющити. Нерідко при тому з’являються
гнійні виділення. До слова, п’ять хвилин тому до мене звернулась мама хворої дитини зі схожими симптомами…
– Таке лікується антибіотиками?
В. Дячук: – У жодному разі! У нас і без того занадто часто зловживають такими ліками, тому мушу попередити: лікування базується на антивірусних препаратах. Крім того, треба промивати очі, бодай відваром ромашки. А ще треба мати на увазі, що хворий потребує постільного режиму. І не лише заради свого здоров’я, але й заради інших, адже вірус є висококонтагіозним. До того ж, рідні хворого мають ретельно дотримуватися правил особистої гігієни, інакше ризикують заразитись всі члени сім’ї.
«Експрес»
Сезон грипу в Україні відкрито
Як стало відомо, перший летальний випадок внаслідок грипу стався 18 листопада. У Сумах від бронхопневмонії помер 13-річний хлопчик. Попередньо тяжкий перебіг хвороби спричинив грип «А».