Україна на 30-му місці – рейтинг

hqdefault
Поділитися новиною

hqdefaultАрмія Сполучених Штатів Америки – найсильніша на даний момент в світі. На озброєнні – 19 авіаносців і понад 13 тисяч літаків і вертольотів. Армія Росії – чемпіон по бронетехніці, армія Китаю – найчисленніша.

Збройні сили України на 30-му місці серед найсильніших армій світу в щорічному рейтингу військової могутності Global Firepower (GFP). За даними рейтингу, в Збройних силах України служать 160 тисяч осіб і ще 1 млн знаходяться в резерві. Оборонний бюджет України зазначений як $ 4,8 млрд. На озброєнні української армії, за версією GFР, знаходяться 2809 танків, 8217 бойових броньованих машин, 1 302 одиниці самохідної артилерії, 1669 одиниць ствольної артилерії і 625 реактивних систем залпового вогню. Також експерти GFР нарахували 234 бойових літальних апарати, в тому числі 39 винищувачів і 33 ударних вертольота. Морські можливості нашої держави досить скромні, що й зрозуміло, – один фрегат ( “Гетьман Сагайдачний”), один мінний тральщик і три човна “берегової охорони”.

 Найближчими сусідами України в світовому рейтингу є Мексика (31-е місце) і Швеція (29-е). Шведська армія має всього 120 танків, а мексиканська не має ні танків, ні ударних вертольотів. Однак оборонний бюджет Швеції становить $ 6,2 млрд майже на 10 млн населення, а оборонний бюджет Мексики – $ 7 млрд на 121 млн населення.

Аутсайдером рейтингу є Центральноафриканська Республіка – всього 4,5 тисячі осіб під рушницею при 4 танках, 24 артилерійських знаряддях, 4 транспортних літаках і двох вертольотах.

Показники України дозволяють їй перебувати на 8-му місці найсильніших у військовому відношенні країн Європи. Наша країна випереджає Швейцарію і Чехію, але поступається Греції. Високий європейський рейтинг ВСУ підтверджує неодноразові заяви президента Петра Порошенка про те, що українська армія є однією з найсильніших на континенті.

А трійку лідерів в Європі становлять армії Франції, Великобританії та Німеччини.

Правда, якщо подивитися на рейтинги попередніх років, то наша армія тільки втрачала свої позиції. Так, згідно з GFР-2014, ВСУ займали 21-е місце в світі, а в 2015 році – вже 25-е. Це сталося через різке скорочення чисельності танків і авіації. Якщо в 2014 році британські фахівці нарахували у нас 4112 танків і 400 різних літальних апаратів, то в 2015 році – вже 2809 і 222 відповідно. Такий різкий спад можна пояснити бойовими діями на Донбасі, економічними причинами, а також анексією Криму, де залишилася частина озброєння. Але українські експерти все ж здивовані таким різкого падінням числа озброєнь і засумнівалися в британських даних.

Серед європейських армій ЗСУ – на восьмому місці. На думку українських експертів, найбільш важливим критерієм оцінки військової могутності не є рейтинги, а реальна здатність збройних сил відбити агресію.

Рейтинг Global Firepower 2016 вважається одним з найвідоміших в світі. Він складається фахівцями найстарішого з британських університетів “Святого Ендрю” (University of St. Andrews, заснований на початку 1410 років в Шотландії) з метою збору і вивчення інформації про збройні сили різних країн світу.Цього року експерти аналізували збройні сили 126 держав. Для цього використовується 50 різних параметрів, що відображають стан економіки, промисловості і збройних сил тієї чи іншої країни. Особлива увага приділяється різноманітності озброєнь, яке створює баланс військової могутності держави. Наприклад, можливості 100 мінних тральщиків не прирівнюються до можливостей десятка авіаносців. Значну роль відіграє також також географічне розташування, стан логістики, наявність природних ресурсів. Один з ключових критеріїв – кількість дешевої робочої сили, тому країни з великим населенням отримують більш високий рейтинг.

Наявність ядерного арсеналу не береться до уваги, проте держави, що володіють ядерною зброєю, отримують “бонус”. При цьому країни, що не мають виходу до моря, не знижуються в рейтингу, а ось обмежені можливості військово-морського флоту є підставою для того, щоб знизити показники військової могутності держави.

“Реальну боєздатність частин і підрозділів знає тільки розвідка. Які цифрові дані британські дослідники там брали для свого аналізу – абсолютно незрозуміло”, – каже військовий експерт Юрій Повх. За останні два з половиною роки українська армія стала сильнішою: “Якщо раніше будь-які висування військ було схоже на катастрофу, то зараз ми можемо спокійно перекинути будь-яку бригаду з” передка “на полігон і назад. Поліпшилася логістика, солдати одягнені, взуті і забезпечені боєприпасами “. Перевірити викладені британськими фахівцями дані дійсно дуже складно. Інформація про ВСУ відбивається в щорічному виданні Міноборони “Біла книга. Збройні сили України”. Видання за 2016 рік ще не випущено, а ось в Білій книзі за 2015 рік чисельність ЗСУ вказана на рівні 250 тисяч осіб (кількість бойової техніки у виданнях за 2014 і 2015 роки не називається). Відповідно, чисельність ЗСУ, за версією GFР, знаходиться на рівні “довоєнного” 2013 року.

“Оптимальним критерієм оцінки є бойові дії. Такий досвід мають Грузія і Україна, які стикалися з російською агресією, сама Росія, яка “працює”, крім нас, ще в Сирії, а також США, які воювали в Іраку і Афганістані. Україні від цього рейтингу ні холодно ні жарко, бо ми все одно намагаємося співвідносити свою військову міць з погрозами, що виходять від російської сторони, і готуємося відбити можливий наступ на тих напрямках, які вважаємо найбільш небезпечними”, – директор інформаційно-консалтингової компанії Defence Express Сергій Згурець. Разом з тим Сергій Згурець залишається скептиком: “Переозброєння йде не так швидко, як хотілося б. Ключові проблеми, пов’язані з розвідкою, зв’язком, з укомплектованістю підрозділів справної технікою залишилися. Хотілося б, щоб вони вирішувалися швидше “. 

ТОП-10 армій СВІТУ. За версією GFP, в десятку найсильніших армій світу входять збройні сили США, Росії, Китаю, Індії, Франції, Великобританії, Японії, Туреччини, Німеччини та Італії. Італія увірвалася в десятку тільки в 2016 році, вибивши звідти Південну Корею, що трималася в “топ-10” в 2014 і в 2015 роках.

Трійка лідерів, в особі США, Росії та Китаю залишається незмінною протягом трьох останніх років. Зокрема, в 2016 році, як і в усі попередні роки, американська армія бере величезним військовим бюджетом – $ 581 млрд. На другому місці за кількістю військових витрат йде Китай – $ 155 млрд, на третьому місці – Росія $ 46 млрд. Китайська армія є найбільш численною – 2,3 млн солдатів. Це більше, ніж у США і Росії, разом узятих (1,4 млн і 766 тис., Відповідно). Однак російська армія серйозно перевищує китайську за кількістю бронетехніки і авіації. Зокрема, ВС РФ мають на озброєнні майже 46 тисяч танків і бойових броньованих машин (втричі більше, ніж у китайців) і 3547 літальних апаратів (в китайській армії – 2942). У той же час армія США володіє найпотужнішим військово-морським флотом, в складі якого знаходяться 19 авіаносців (один у китайців і один у росіян) і найбільшим в світі повітряним флотом – 13 444 різних літаків і вертольотів. “США, Росія і Китай мають найбільш численними арміями і найбільше витрачають на оборону. Цим і пояснюється їх лідерство в рейтингу”, – резюмував Сергій Згурець.
Сєгодня

 

LIVE OFFLINE
track image
Loading...