«Енергозбереження: підсумки півріччя»
У «Базар Медіа» від 16 липня була стаття під такою назвою. Не змінюючи назви статті, хотілося б продовжити роздуми на цю тему, адже в цій царині я пропрацював 25 років: теплотехніком, газовиком, енергетиком, оператором котельної – і ніколи не пас задніх. Мені як спеціалісту в цій справі все, що діється тут зараз, дещо нагадує компанійщину, що весь час проводилась в країні Рад, із якої всі ми родом, і яка канула в лету.
Наприклад, битва за врожай, боротьба за високі надої, даєш стільки-то кормів на кожну корову і т.д. Тобто результати нібито і досягались, але до кінця ніхто не прораховував, якою ціною все це давалось, і які наслідки були потім. Ще це нагадує впадання в крайнощі.
Так, нещодавно по району прокотилась хвиля, можна її так назвати: «Даєш газові теплогенератори!» І всі котельні, де тільки можна, закрили і поставили теплогенераторні. Тепер навпаки газові котельні закривають, будують дров’яні. Хотілося б сказати, що ті котельні, що закрили і розвалили, майже всі мали котли, що називалися «універсал», тобто в них можна спалювати будь-яке паливо: газ, вугілля, дрова, мазут. Вони мали досить пристойний коефіцієнт корисної дії, порівняно легко монтувались і демонтувались, досить прості в обслуговуванні. Також легко трансформувались (із меншого в більший, із більшого в менший). До того ж, будь-яку секцію, яка вийшла з ладу, можна було замінити. При цьому не треба було висококваліфікованих заморських спеціалістів, усе можна було зробити силами кочегарів. Ще була досить таки серйозна перевага: при більш-менш грамотній експлуатації такі котли мали необмежений строк служби, бо були чавунними (чавун не іржавіє так, як сталь). Тільки, повторюю, при правильній експлуатації. І що ж тепер? Викидати газові котли і знову ставити твердопаливні? А скільки вони коштують? Скільки коштує обладнати їх?
Коли я вчився 30 років тому на газовика, у Полтаві, викладачі не раз повторювали: а на Заході, тобто в Європі, куди ми так усе частіше поглядаємо, стоять поряд газовий і твердопаливний котли. І в залежності від, як зараз модно говорити, кон’юнктури цін на паливному ринку вибирався відповідний вид палива або було комбіноване опалення. Так невже радники-порадники в бюджетній сфері гірше в цьому розбираються від простих сільських дядьків і радять керівникам бюджетних установ іти на такі постійні перетрубації, викидаючи на вітер шалені бюджетні кошти, яких завжди катастрофічно не вистачає? А можливо, тут є якісь побічні задумки?
Не минули такі перетрубації і Книшівку. Була шкільна котельня, обладнана, як кажуть зараз, нафарширована всім необхідним за останнім словом техніки. Витримувала будь-які зими та інспекторські перевірки. За кілька років до закриття була серйозно модернізована, і тут зробили нову газову генераторну, а котельню здають в «чермет», і тепер все починай спочатку. Хоча скільки було пропозицій закрити, законсервувати котельню, і нехай стоїть на «чорний день». Навіть якщо б котельня повністю не згодилась, то згодилось би багато чого з обладнання: котли, засувки, патрубки, флянці і т.д. Теж саме стосується і пластикових вікон. Можливо, де й треба міняти, а ще ж треба подумати, що робити з демонтованими вікнами, а вони мають неабияку цінність. Скло, яке практично не старіє, і рами. Я читав не так давно в газеті, що в одній із шкіл з демонтованих вікон зробили теплицю. А яка ж доля з демонтованими вікнами в нашій місцевості?
В. Терещенко
А шо це тебе так волнує? Сам півколгоспу розтянув а тепер піарися перед виборами.Чого зразу директора не спросив, а бігом писать, шо самий умний? та ти сам шо зробив кроми того шо тільки других гряззю обливаєш через газету. Може хочеш хоч одне вікно кпить за гроші шо на воді нажив? Заміни нехай дітки погріються а старе забери на теплицю