Поетична душа
Наші за кордоном
Тетяна Григорівна Луценко народилася в селі Шадурка в 1955 році. У селі не було школи, тому дівчинка навчалася у Мартинівці. З першого класу вона була відмінницею. Її мама, Катерина Феодосіївна, працювала в теплицях, а як відомо, земельні роботи найважчі, то додому вона поверталася дуже втомленою.
Батько, Григорій Іванович, працював на фермі і йшов з дому дуже рано, а повертався пізно, і дуже часто маленька Таня залишалася вдома сама. У сім’ї було велике господарство, і їй доводилося гнати на пашу гусей, годувати свиней, курей та кролів, а ще готувати їсти на всю сім’ю. Коли Тані виповнилося 15 років, їй довелося переїхати жити в Гадяч, у школу-інтернат. І тут вона була відмінницею, одна з кращих учнів школи, захоплювалася поезією Тараса Шевченка, Степана Руданського, Василя Симоненка та Ліни Костенко. Закінчивши 10-й клас, вона зрозуміла: її кличе мистецтво. Вступила до училища культури, на спеціальність «Диригент оркестру». Ще вона відкрила в собі непогані музичні здібності і почала вчитися грі на баяні та піаніно.
Роки навчання пролетіли дуже швидко. Училище вона закінчила із червоним дипломом і за направленням поїхала працювати завклубом у смт Решетилівка. Там познайомилася з майбутнім чоловіком. Незабаром у них народився син Сергій, а потім і донька Оксана.
Через 10 років спільного життя пара розлучилася. Тетяна повернулася в Гадяч. Роботи за фахом вона не змогла знайти, і їй довелося працювати в овочевому кіоску. Згодом вона познайомилася зі своїм другим чоловіком, який був родом із Західної України, вийшла заміж. Цей шлюб зберігся до сьогоднішнього часу.
У 1990-х справи пішли не дуже, а сім’ю треба було утримувати, тож Тетяна починає їздити на заробітки за кордон: Росія, Румунія, Польща. У 2008 році у неї з’явилася думка виїхати на заробітки до Італії. До цієї поїздки вона готувалася дуже довго, два роки вивчала мову, шукала способи заробітку. У 2010 році вона таки поїхала. Було пролито багато сліз через те, що довелося залишити свою сім’ю. Приїхавши в Італію, Тетяна влаштувалася доглядати за дідусем. Спочатку їй було важко, її принижували, іноді вона не розуміла, що від неї хочуть, а одного разу через те, що вона неправильно закрила двері, її зіпхнули зі сходового майданчика. Не витримала, поїхала у Помпеї. Знову робота по догляду за старими.
Цього літа Тетяна приїжджала в Україну, провела із сім’єю місяць. За цей місяць вона побувала в Гадячі, Полтаві та Решетилівці, і скрізь були її раді бачити. Після місячної відпустки вона відлетіла до Мілану, де мріяла побувати все життя. Там вона знайшла роботу, але вже в останній момент родина, яка хотіла її найняти, відмовилася від її послуг. Вона знову залишилася сама в чужому місті. Але, на щастя, знайшлася родина з України, яка взяла Тетяну до себе пожити на кілька днів. Труднощі не лякали Тетяну, тому вона досить швидко знайшла собі нову роботу, але вже у Швейцарії – доглядає за жінкою, яка перенесла важку операцію.
Її життя як письменника розпочалося після розлучення, але тоді було багато клопотів, і Тетяна закинула вірші, і тільки через 20-30 років, будучи в Італії, знову почала писати. В Італії її помітила община українських письменників, до якої вона згодом вступила. Зараз виходить уже друга збірка її віршів.
А ЗА ПОРОГОМ ОСІНЬ
Вже весни ніжним квітом відбуяли,
Гаряче літо крізь життя пройшло.
Багряна осінь в гості завітала
І холодом дихнула у вікно.
Ще дні бувають теплі і погожі,
Буває сонечко пригріє, як колись.
Але ж я знаю – за дверима осінь
З дощем і вітром обнялись.
Важкі і сірі хмари – їхні діти –
На землю дивляться з гори,
То заблукають десь у лісі,
То зливою обмиють всі двори.
Вітрисько різко і зухвало
Смика коси самотньої верби…
Бо за порогом справжня осінь,
А там, дивись, вже недалеко й до зими!
ДЗВОНИ, ДЗВОНАРЮ
Стара верба аж стогне від морозу,
А дуб стоїть на чатах, як козак.
Напевне, він вартує мертву тишу,
Що вже давно панує на полях.
Зима засипала снігами сонну грушу,
В старий садок хіба зайці зайдуть,
Або з-за хмар посвітить ясний місяць,
Послухать, де і як вітри гудуть.
В глибокім сні сільські хатини,
Зачинено всі двері на замки.
Дзвонар чомусь не б’є у дзвони,
Наказано, бач, тишу берегти.
Чого чекаєш ти, дзвонарю?
Чому не вдариш на сполох?
Ти ж відчуваєш, мертвий холод
Долає рідний твій народ!
Махнеш руками раз і вдруге,
Тягни за всі мотуззя і шнурки.
Ти ж відчуваєш як той холод
Пронизує твої кістки!
Хай дзвони дзвонять відчайдушно,
Нехай пробуджують народ.
Вже час нам голови підняти,
Вже час ту силу побороть!
Очень интересное мнение, которое навязывает украинцам быть батраками в Италии ( выносить горшки за пенсионерами) И даже смешно сказать в Румынии и Польше Спасибо президенту за отсутствиеи безработицы, высокий уровень жизни и мирное небо над головой Хероям сала кричать???
Олежику, чи є у вашому житті позитив? Ви коли дивитися на себе в здеркало не блюєте?
[quote name=”Олеся”]Олежику, чи є у вашому житті позитив? Ви коли дивитися на себе в здеркало не блюєте?[/quote]
😆 Думаю,що блює і під подушкою тримає фотки вовчика і дімона.
[quote name=”ка”][quote name=”Олеся”]Олежику, чи є у вашому житті позитив? Ви коли дивитися на себе в здеркало не блюєте?[/quote]
😆 Думаю,що блює і під подушкою тримає фотки вовчика і дімона.[/quote]
Ваше мнение доходчиво показало уровень Вашего развития 😆