«Талант її багатогранний»

Поділитися новиною

Минуло понад півтора століття від дня її приходу в світ у липні 1849 року. Але час працює на добре ім’я Олени Пчілки. Усе більше граней ми відкриваємо у цій постаті, яку нерозривно ставимо поруч із донькою – Лесею Українкою. Протягом усього життя вона наполегливо, безкомпромісно вона боролася за майбутнє відродження національної культури. Письменниця відстоювала право навчати в школах українською мовою.

Один тільки цей факт набуває особливого значення саме сьогодні. А їх безліч! Гадяцький край був для неї домівкою. Саме тут Олена Пчілка знаходила відпочинок, відраду та душевний спокій. Їй належать найзворушливіші слова про рідний Гадяч та Полтавщину.

Завдячуючи Володимиру Костюку, випускнику школи, ініціатору вшанування пам’яті Олени Пчілки на Гадяччині і присвоєння її імені Гадяцькій гімназії, та директору гімназії Олександру Зозулі, у закладі з 2007 року розпочалась наполеглива робота по вивченню життєвого, творчого шляху і наукових праць Ольги Петрівни Драгоманової. Зроблено багато: створено кімнату-музей життєвого і творчого шляху Олени Пчілки, де розміщено унікальні світлини. Заслуговує на увагу й експозиція «Лауреати літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки» та наукова робота Ірини Сливи з цього питання. Підготовлені матеріали для присвоєння школі імені Олени Пчілки. З нагоди 160-річного ювілею у закладі відбулась Всеукраїнська конференція  «Олена Пчілка і Гадяч», на якій виступили наукові співробітники Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, Музею Лесі Українки, Національного музею літератури України та представники редакції державного видавництва «Веселка». Утретє в Гадяцькій гімназії імені Олени Пчілки відбувається засідання журі премії імені Олени Пчілки. Ми маємо прапор із зображенням славетної землячки. У 2012 році в закладі відбулась презентація книги лауреатів премії імені Олени Пчілки Лариси Мірошниченко та Алли Ріпенко «Золоті дні золотого дитячого віку», на якій була представлена інсценізація уривків із твору. Сценарій підготувала учитель української мови В. Вінцковська. Ми пишаємося тим, що в Гадяцькій гімназії на презентації книги виступив директор Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України Микола Жулинський. На сайті закладу створено сторінку «Музей», де є вкладка «Олена Пчілка 165». Відбулись екскурсії місцями славетної землячки та її доньки. Створено слайд-шоу, презентації, відбувся конкурс творчих робіт та малюнків гімназистів, випущено спеціальний випуск газети «Соняшник». Гімназисти під керівництвом учителів продовжують науково-дослідницьку діяльність, працюють над створенням віртуального музею письменниці.

З метою виховання в учнів любові до рідного краю, формування відчуття своєї приналежності до України, прагнення до збереження та примноження духовних багатств українського народу, виховання патріотичних почуттів і шанобливого ставлення до культурного та історичного минулого України ми провели цілеспрямовану та активну роботу до відзначення 165-ї річниці від дня народження Олени Пчілки. Були розроблені заходи, підсумком яких стала конференція «Талант її багатогранний». На ній були присутні С.М. Бондаренко – заступник голови райдержадміністрації, Н.М. Коваленко – заступник голови Гадяцької районної ради, Н.В. Нестеренко – методист НМЦ, О.В. Красюк – директор Гадяцької централізованої бібліотечної системи, Г.Г. Виноградова – завідувач відділу бібліотеки імені Лесі Українки, О.О. Зозуля – науковий співробітник Гадяцького районного історико-краєзнавчого музею. Слід відмітити, що на конференції результати своїх досліджень представили гімназисти, адже саме про молодь наша землячка говорила: «Діти – се наш скарб, се наша надія, се молода Україна». Учні не просто підготували виступи, а глибоко вивчили питання, написали реферати, наукові роботи та створили презентації на теми: «Олена Пчілка і світова культура» (Маргарита Грабенко, 10 клас), «Родовід родини Драгоманових» (Лілія Мільніченко, 10 клас), «Гадяч – батьківщина Олени Пчілки» (Марина Гришуніна, 10 клас), «Географія подорожей Олени Пчілки» (Яна Темченко, 10 клас), «Літературні шляхи Олени Пчілки» (Анастасія Толкачова та Анна Гаврилко, 7 клас), «Олена Пчілка про роль мови та учителя у вихованні молодого покоління» (Єлизавета Андросова, 8 клас),  «Олена Пчілка і національне виховання» (Іванна Мардакіна, 10 клас), «Олена Пчілка і родина Драгоманових у геральдиці, фалеристиці, нумізматиці, філателії, філокартії, декоративно-прикладному мистецтві» (Анна Солодка, 8 клас), «Олена Пчілка і родина Драгоманових у мистецтві» (Юлія Москаленко, 8 клас), «Лауреати літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки» (Ірина Слива, 10 клас). Приємно було чути зворушливі відгуки гостей про ґрунтовність досліджень, здійснених учнями під керівництвом Л.П. Аврамко, В.В. Бутко, Л.І. Васюти, О.М. Рудкіної, Я.А. Степанович, В.П. Вінцковської, Т.М. Бердник, Т.М. Білоус. На конференції гімназисти почули факти про подвижницьке життя полум’яної особистості зі славетного роду Драгоманових. Упевнена, що патріотично налаштовані жителі міста Гадяча, ті, кому небайдуже духовне зростання нації, хто щиро  переймається нашою літературн-мистецькою спадщиною, продовжать та розширять роботу по вшануванню славетної землячки, популяризації її творчості.

В. Бутко, заступник директора Гадяцької гімназії з НМР

LIVE OFFLINE
track image
Loading...