м. Гадяч, вул. Гетьманська, 62-б

В яких випадках лікар може відмовитися від подальшого ведення пацієнта

відмова лікаря1Можливо, ви не знали, але у кожного лікаря є право на відмову від подальшого ведення пацієнта. Ми вирішили розповісти вам, у якому випадку це може статися, а також про випадки, коли лікар не може цього зробити.

 

1) Якщо пацієнт не виконує медичних приписів і при цьому нічого не загрожує життю пацієнта чи здоров’ю людей, які його оточують, тоді лікар має право відмовитися від ведення пацієнта.

У такому разі всі порушення мають бути зафіксовані й задокументовані, а задовільний стан здоров’я пацієнта підтверджений. Наприклад, якщо пацієнт порушує призначений режим, лікар має обов’язково фіксувати у карті, листку непрацездатності, іншій медичній документації вид порушення: несвоєчасна явка на прийом, алкогольне, наркотичне, токсичне сп’яніння під час лікування, вихід на роботу без дозволу лікаря, «втеча» зі стаціонарного лікування тощо.

Так, у листку непрацездатності у графі «Відмітки про порушення режиму» зазначається дата порушення і підпис лікаря, а у графі «Примітка» перераховуються види порушень. Обов’язково слід зробити запис про це в медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого. З підтвердженими фактами порушень і відповідною заявою лікар має звернутися до керівника медичного закладу.

2) Пацієнт порушує правила внутрішнього розпорядку закладу охорони здоров’я, і при цьому нічого не загрожує життю пацієнта чи здоров’ю людей, які його оточують.

Так само, як і в попередньому випадку, усі порушення мають бути зафіксовані й задокументовані, а задовільний стан здоров’я пацієнта підтверджений. З підтвердженими фактами порушень і відповідною заявою лікар має звернутися до керівника закладу охорони здоров’я. Правила внутрішнього розпорядку є локальними актами закладів охорони здоров’я. Їх затверджує головний лікар.

Ці правила визначають права та обов’язки пацієнта під час звернення за медичною допомогою та перебування у лікарні. Найчастіше правила включають такі прості речі, як заборона куріння у медичному закладі, дотримання режиму тиші та ін. Правила мають бути у вільному доступі, найчастіше їх розміщують на дошках оголошень у медичних закладах.

3) Крім того, якщо лікар чи медичний заклад не може забезпечити відповідне лікування (немає потрібного обладнання, відділення, профіль лікарів не відповідає захворюванню), лікарі мають рекомендувати пацієнту звернутися до закладу охорони здоров’я, де він отримає необхідну медичну допомогу, або направити у такий заклад.

У яких випадках лікар не може відмовити пацієнту в лікуванні

Пацієнти, які насправді потребують медичної допомоги, повинні її отримати. У невідкладних випадках, коли є реальна загроза життю людини, медики можуть і мають надавати таку допомогу без згоди пацієнта чи його законного представника.

Лікар не може відмовити у наданні медичної допомоги пацієнту, якщо знає:

– що така відмова може призвести до тяжких наслідків для пацієнта (порушення карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або громадськими роботами на строк до 200 год., або виправними роботами на строк до двох років).

– що така відмова може призвести до смерті пацієнта чи інших тяжких наслідків (карається обмеженням волі на строк до чотирьох років або позбавленням волі на строк до трьох років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого).

Так само карається неналежне виконання професійних обов’язків медичним або фармацевтичним працівником (Кримінальний кодекс України, статті 139, 140).

«БМ» за матеріалами moz.gov.ua

На фон:

Важливо: лікар не несе відповідальності за здоров’я пацієнта, якщо той відмовляється від медичних приписів або порушує встановлений для нього режим.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід через соц.мережі

Оголошення