м. Гадяч, вул. Гетьманська, 62-б
Банер 728 х 180 шапка шилович
Банер 728 х 180 шапка Люкс Авто
Банер 728 х 180 шапка ПанАвто
Банер 728 х 180 шапка МЕД

СЕКРЕТИ ЗАКОНУ РОЗКРИТО: українці можуть не платити за комуналку

комуналка тожеЯкість надання комунальних послуг в Україні вже давно залишає бажати кращого. А з приходом опалювального сезону українців усе частіше турбує питання: куди бігти, кому скаржитися, а головне, як це зробити правильно?

Із урахуванням швидкозростаючих тарифів за комуналку журналісти дізналися, за що українці платять гроші, в яких випадках вимагати перерахунку і відшкодування збитків, а коли можна взагалі не платити за надання тих чи інших комунальних послуг.

Хто постачає послуги

До недавнього часу обслуговуванням будинків в Україні займалися житлово-експлуатаційні контори (ЖЕКи). В їх обов'язки входила організація:

вивезення побутових відходів;

прибирання сходових клітин;

прибирання прибудинкової території;

освітлення місць загального користування;

технічного обслуговування внутрішніх електромереж;

технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання та водовідведення.

Із травня 2019 року в Україні почав діяти закон про житлово-комунальні послуги. Відтепер угоди з комунальниками укладають власник, керуючий будинку або представник ОСББ (на вибір жителів будинку), а ЖЕКи йдуть у минуле.

Усі послуги надаються після попереднього підписання договору між споживачем і підприємствами комунальної сфери. Відповідні контракти діляться на три види: індивідуальні, колективні та колективні споживачі (ОСББ).

Єдина примітка, що з операторами газо– й електропостачання полягає тільки індивідуальний договір.

Різниця між трьома типами договору в тому, що в останніх двох комунальники несуть відповідальність за надання послуг "до входу в будинок". Так, виправлення аварійних ситуацій всередині будинку повністю лягає на плечі власників квартир.

Норми якості

Отже, що ж в Україні вважається якісним наданням комунальних послуг? Усі ці норми чітко прописані в законі, тому в суперечках із комунальниками ви завжди можете спиратися на такі показання.

Опалення

Відповідно до закону, температура в квартирі на час опалювального сезону повинна бути не нижчою 18 градусів, а в кутових не менше 20. Якщо ваш градусник показує температуру нижче цих показників, ви маєте право вимагати перерахунок.

Тариф на опалення знижується на 5% за кожен градус нижче норми. Якщо ж у квартирі температура на рівні 12 градусів, а то й нижче, ви зовсім можете не платити за надання явно неякісної послуги.

Холодне і гаряче водопостачання

Згідно із законом коливання температури гарячої води допускається в межах 50-75 градусів. Якщо температура нижча крайнього показника, тариф розраховується за наступною схемою:

Температура води 45-49 градусів – 90% тарифу;

Температура 40-44 градуси – 70% від тарифу;

Температура 40 градусів і нижче вважається холодною і оплачується за відповідним тарифом.

Законодавством також передбачається зниження оплати за водопостачання в разі переривання подачі як гарячої, так і холодної води більше прописаного нормами часу.

Припустимо, якщо при цілодобовому водопостачанні в будинку відключається вода не більше, ніж на 6 годин на добу або не більше 30% часу, якщо за спеціальним графіком. Таких перерв повинно бути не більше двох на місяць. Якщо перерв більше, то плата зменшується на 3,3% за кожен день відсутності послуги.

Утримання будинків і прибудинкових територій

До послуг ЖКГ із утримання будинку та прибудинкової території входить 17 різних послуг, серед яких: вивезення сміття, прибирання сходових клітин, освітлення, робота ліфтів, полив клумб і газонів і багато іншого.

У тому випадку якщо послуга не надається або надається не в повному обсязі, ви можете за неї або не платити зовсім, або вимагати часткового відшкодування.

Як домогтися перерахунку за неякісні послуги?

Природно, якщо ви вважаєте, що постачальники комунальних послуг не виконують своїх зобов'язань або ж виконують, але не в повній мірі, ваше право поскаржитися на подібних горе-комунальників.

Колишній склад Кабінету Міністрів України затвердив постанову, яка визначає порядок перевірки якості надання комунальних послуг та послуг із управління багатоквартирним будинком.

Звернутися до постачальника з вимогою перевірити якість і кількість послуг може будь-який житель багатоквартирного будинку або управитель. Для цього потрібно написати звернення, в якому необхідно вказати суть скарги, ПІБ і фактичне місце проживання.

Постачальник послуг зобов'язаний зареєструвати скаргу, і в разі необхідності перевірки якості виконавець комунальної послуги або керуючий зобов'язаний прибути на виклик споживача не пізніше, ніж протягом доби з моменту отримання повідомлення.

Після перевірки заповнюється акт-претензія із зазначенням дати і часу її проведення, де потрібно вказати інформацію про те, в чому полягала проблема.

комуналка

У тому випадку, якщо представники комунальних служб або ж управитель не з'явилися на перевірку в установлений строк або відмовилися підписувати акт-претензію, ви можете скласти його самостійно. У такому разі в акті повинні стояти три підписи – ваш і ще двох споживачів зазначених послуг. Найпростіше попросити допомогти сусідів. Акт-претензія надсилається постачальнику послуги або управителю будинку рекомендованим листом. Цей акт теж повинен бути зареєстрований. Протягом п'яти робочих днів постачальник послуг повинен дати письмову відповідь споживачу, приймає він акт-претензію чи ні. Якщо постачальник послуг не відповів, акт-претензія вважається прийнятою. Добре, якщо на цьому етапі проблема буде вирішена і вам перерахують платіжку за комунальні послуги. Якщо ж ні, наступним кроком буде звернення до уповноважених центральних органів виконавчої влади, які проводять державну політику в сфері державного контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів. Якщо не допоможуть держоргани, останнім кроком буде подача позову до суду. Наскільки це буде доцільним, враховуючи, що в Україні судові процеси часто затягуються на невизначений термін, вирішувати вже вам.

«Обозрєватєль»

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід через соц.мережі