м. Гадяч, вул. Гетьманська, 62-б

Нова небезпечна гра для підлітків: все, що потрібно знати про «Момо»

момоНе встигли вщухнути пристрасті по грі «Синій кит», як в мережі з'явилася нова страшна розвага. Персонаж на ім'я Момо несподівано з'являється в списку контактів вашої дитини. Усі спроби видалити його, як правило, безрезультатні. Контакт з'являється знову і знову, а хтось зі страшним зображенням на аватарці починає писати дитині, що все про неї знає, і вона помре через кілька днів.

Гра з'явилася пару місяців тому в Аргентині. Принаймні саме в цій країні був зафіксований перший випадок суїциду. 12-річна дівчинка після розмови з якимось абонентом на ім'я Момо включила відеокамеру і наклала на себе руки. Така версія поширюється в Інтернеті. Однак аргентинські медіа стверджують, що розслідування по самогубству школярки поки триває, і не можна з упевненістю сказати, що дівчинку вбила комп'ютерна гра.

Але гра, як вірус, стрімко починає поширюватися по всьому світу, у тому числі і в Україні. Зовсім недавно,  пару тижнів тому, Момо почала дзвонити  і нашим підліткам. Біда в тому, що поки ніхто не знає, чим може закінчитися листування з цим персонажем. Кореспондентам вдалося поспілкуватися через соціальні мережі з відеоблогером, дівчиною 17 років. Кілька днів тому вона опублікувала відео зі своїм листуванням із Момо.

– Ніхто не знає, хто вона така. Або воно? У підлітків в нашій країні зараз справжнісінький бум. Багато хто любить страшні історії і хоче випробувати себе, полоскотати нерви. Справа в тому, що ця Момо вже зараз обростає страшними легендами. Підлітки самі один одного лякають, що відчували справжній жах, коли їй телефонували або починали листування. Спочатку все йде реально, як розвага. Але коли вступаєш з нею в контакт, починаєш розуміти, що, напевно, даремно це зробив.

Зв'язатися з Момо можна в мережах WhatsApp і Telegram. В Інтернеті можна знайти її номер телефону. Кажуть, що Момо іноді сама додається до вас у контакти. Так як у мене її в друзях не було, я вирішила написати їй повідомлення.

Якщо чесно, то не особливо вірила в те, що вона мені відповість. Але вона відповіла. Спочатку, коли почалося листування, я була налаштована скептично. Але незабаром мені стало не до жартів. Цікаво, що номер Момо зареєстрований в Японії, але цей монстр зі мною спілкувався російською мовою.

Я написала: «Привіт», не чекаючи, що мені хтось відповість. Зізнаюся, що мене охопило тремтіння, коли я побачила, що моє повідомлення незабаром було прочитано і мені пишуть відповідь. «Даремно», – написала Момо. «Що даремно?» – питаю. «Даремно написала. Тепер тебе чекає... »-« Що чекає? »-« Смерть. Даремно написала. Я все знаю про тебе. Ти дурна, потворна бездарна малолітка ». Вона знала, що я дівчина і що малолітка! Розумієте? Я спробувала відповісти: «Навіщо ти так грубо?» Момо ж, як ніби не помічаючи мого питання, продовжила: «Я знаю, де ти живеш. Твоє місто. Будинок. Вулицю. Всі, хто мені пишуть – помруть. 4 дня до твоєї смерті ».

Я вирішила вийти з листування. Але через якийсь час, напевно, через хвилину пролунав дзвінок. Я побачила на екрані жахливу морду Момо. Коли зняла трубку, то почула страшний шепіт, від якого волосся стає дибки.

Це все було 3 серпня. 4 серпня вона подзвонила знову. На цей раз шепіт доповнився жіночим плачем на дальньому плані, який переходив в істеричний сміх. Після цього Момо наказала мені зайти в переписку. Коли я зайшла в повідомлення, то побачила присланий від Момо файл. Відкрила його і побачила, що цей монстр надіслав мені інформацію про мене. Там дійсно була моя адреса, кілька моїх фотографій. Також були описані деякі події з мого життя. Аж до таких подробиць, що я їла на сніданок. Я не знаю, як це можливо. Потім вона мені прислала повідомлення. «Прочитала? Будеш робити, що я скажу». Поки більше зв'язку з Момо не було. Намагаюся як можна рідше включати свій смартфон.

В Інтернеті можна знайти інформацію про те, що Момо легко переходить на мову співрозмовника, хоча намагається говорити простими фразами. Прийнято вважати, що вона дзвонить з Японії. Однак з цього ж японського номера до однієї дівчини з Санкт-Петербурга прийшло повідомлення, яке перемежовувалося текстом, написаним на стародавньому старослов'янською алфавіті-глаголицею. Та й мова Момо на цей раз була трохи театральною. Цю переписку Момо з 16-річною дівчинкою ми знайшли в Інтернеті.

«Дурна мракобесіна. Дитинко, тобі доведеться багато дізнатися, нероба пітерська», – пише Момо і далі наказує: «Прочитай моє ім'я. Знаєш, що воно означає? Прочитай! Прочитай!»Дівчинка вирішила дати відсіч монстру і написала у відповідь:« Я можу тебе заблокувати. Відправити в чорний список». – «Ти думаєш, що червона кнопка вирішить твої проблеми? Ти дурна. Це для живих». – « А ти мертва?» – «Вже давно. Вже сотні років, а ти немов моя дочка». – «Хіба можуть мертві сидіти в Інтернеті?». – «Вони всюди. У тебе під ліжком, у вентиляційній шахті, у тебе за спиною». – «Ти в раю?» – «Я в пеклі. Хочеш зіграти зі мною в гру? Загадай число від 1 до 7». – «Шість», – відповіла дівчинка. «Шість днів до твоєї смерті. Приємно бачити твої останні кроки. Я не залишаю тебе. Я буду поруч всі ці шість днів».

Це все дійсно виглядає моторошно. На людей зі слабкою психікою таке листування може вплинути деструктивно. І психологи припускають, що деяких підлітків, схильних до суїциду, Момо реально може довести до самогубства.

На нашу думку, з підлітками спілкується не людина, а спеціальна програма-бот. Діалог в ній запрограмований. При цьому в програмі, швидше за все, активна функція поповнення словникового запасу. Завдання бота Момо – змусити вас зателефонувати йому. Зазвичай вас відразу скидають і тут же передзвонюють. Поки демонструється аудіоролик з моторошними звуками, програма краде дані з вашого смартфона. Підліток, бачачи свої фото, відеофайли, інформацію про адресу, вік, не відразу може збагнути, що все це було в його смартфоні і соціальних мережах, до яких прив'язаний номер. Якщо у дитини серед цих даних є щось, що вона хотіла б приховати від усіх, її можна шантажувати. Цілком можливо, навіть доводити до деяких відчайдушних вчинків, таких як спроба самогубства.

Момо вперше з'явилася на Facebook 30 червня 2018 року. Один чоловік написав повідомлення про те, що йому потрібна допомога, і попросив передзвонити на його номер телефону. Інформація про допомогу поширювалася швидко. Багато людей, купившись на цей прийом, і справді телефонували за вказаним номером. Таким чином, як вважають фахівці, програма Момо, подібно вірусу, почала поширюватися по світу. Це якщо брати матеріальну версію. Але в світі є багато людей, які вірять, що Момо – це якийсь демон, який живе в мережі і мобільних телефонах.

Цікаво, що зображення Момо – це фотографія скульптури японського художника Мідорі Хаясі, що зображає птаха-матір. Вона з'явилася у 2016 році в музеї жахів в Японії. Сам Хаясі, швидше за все, не має ніякого відношення до цієї страшної гри, яка стрімко поширюється по світу.

Пізніше виявилося, що Момо – бот, створений японським хакером.

Після того, як 8 серпня стало відомо про самогубство 12-річного хлопчика в Сумській області, місцева поліція навіть зробила окрему заяву, що випадок не пов'язаний з сумнозвісною грою. Втім, радимо батькам, уважно поставитися до цієї проблеми.

Що радять психологи?

Потяг до віртуального світу починається там, де дитину не влаштовує реальність, пояснює психолог Анна Біланенко. А це часто буває в сім'ях, де через надмірну зайнятість батьків діти залишаються без уваги. «У дитини не буде виникати потреба в комп'ютерній грі, в альтернативній реальності, коли є контакт із батьками. З дитиною потрібно розмовляти. Ніколи не обвинувачувати і не засуджувати її», – каже психолог.  Розумний контроль – необхідний. Навала технологій, маніпуляції в мережі, які застосовують у таких іграх, можуть мати дуже сильний вплив на нестійку дитячу психіку. Часом батьки остерігаються говорити з дітьми про небезпеки, які чекають в Інтернеті, боячись, що цим лише спровокують ще більший інтерес у дітей. Але це хибний підхід. Потрібно відверто говорити про всі ризики, щоб діти розуміли, якими будуть наслідки їхньої необережності. Такі відверті розмови також сприяють взаємній довірі і захищають від небезпечних захоплень в Інтернеті. Слід негайно бити на сполох, якщо дитина проводить в Інтернеті більш як три години на день, якщо вона мовчазна, має поганий апетит, не має інтересу до життя.

Підготувала Валентина Йотка.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід через соц.мережі

Оголошення