Канікули без нагляду: на що варто звернути увагу

діти літо
Поділитися новиною

діти літоЗапроваджений у зв’язку з пандемією коронавірусу карантин, зачепив усіх українців без виключення. Зокрема, значні обмеження відчули на собі діти: їм заборонили виходити на вулицю та відвідувати школи, а разом із цим припинили свою роботу дитячі гуртки, оздоровчі табори, розважальні майданчики та всі інші заклади, призначені для дітей. І якщо навесні, коли було прохолодно і тижнями трималась дощова погода, дітей ще можна було втримати вдома, то із настанням офіційних літніх канікул це зробити стало ще важче.

Щоправда цього року, канікули відрізняються від звичних – пришкільні табори, гуртки та спортивні секції не працюють, оздоровчі табори також поки не відновили свою роботу, а інших розважальних варіантів для дітей та підлітків у Гадячі, на жаль, немає.

Відповідно, такі довгоочікувані дітьми літні канікули цього року стали справжнім головним болем для їхніх батьків. Що робити з дітьми влітку, якщо варіант «бабусі-дідусі» не підходить, чим їх зайняти, аби вони провели час з користю, а не вештались вулицями міста або ж сиділи з різноманітними гаджетами, чи, ще гірше, шукали «пригод»? А також про те, на що варто звернути увагу, щоб уникнути біди – читайте далі.

Статистика дитячого травматизму

Згідно офіційних даних рятувальників, щодня в Україні травмується до тисячі дітей, і більшість нещасних випадків стається не у присутності батьків. До того ж, влітку діти травмуються вдвічі частіше, ніж в інші пори року.

Із впровадженням чергового етапу послаблення карантинних обмежень, діти стали все більше часу проводити на свіжому повітрі. Відповідно, число дитячого травматизму і навіть смертності під час літніх канікул змушує дорослих бути напоготові. На що варто звернути увагу першочергово ?

  • Безпека на воді.

Часто забави зі стрибками у воду, змагання у плаванні та забави на різноманітних плавзасобах, зроблених з підручних матеріалів, завершуються неприємностями – і добре, коли поруч є хтось – товариш чи випадковий очевидець, який має відповідні навички і може врятувати дитину, котра наковталась води і тоне.

Згідно офіційної статистики рятувальників, протягом літніх канікул 2019 року в Україні втопилося близько 100 дітей. Цього року на водоймах країни з початку червня загинуло вже близько 50 людей (10 з них діти). Останній випадок стався днями на Лубенщині – втопився неповнолітній хлопець, який пірнав на очах у друзів, ледь вміючи плавати.

– Безпека на дорозі.

Аналіз ДТП свідчить, що їх основною причиною є неуважність, недисциплінованість, невміння дітей врахувати особливості навколишніх умов. Вони влаштовують ігри на проїжджій частині або поблизу неї, переходять на протилежний бік дороги посеред вулиці, не переконавшись у повній безпеці, перебігають дорогу перед транспортом, що наближається. А це часто призводить до біди. Батькам варто нагадувати дітям основні правила переходу вулиць і доріг, застерігати їх від ігор поблизу проїзної частини.

Окремо варто нагадати про велосипед, який є найпопулярнішим видом транспорту для дітей влітку. Не варто забувати, що дітям до 14 років взагалі заборонено виїжджати на проїжджу частину. Проте, насправді це практично нереально – діти катаються на велосипедах скрізь і найчастіше без нагляду дорослих. Тому обов’язково нагадайте Правила дорожнього руху, а також подбайте про захисне спорядження – шоломи, наколінники та інше.

  • Безпека на дитячих майданчиках.

Здебільшого улюбленим видом відпочинку влітку є ігри на відкритих майданчиках, які не завжди є безпечними. Діти травмуються там через те, що дорослі сприймають майданчики, як безпечне місце для дозвілля дітей і не завжди за ними слідкують. Але слід пам’ятати, що діти, особливо коли вони захоплені грою, не завжди розуміють, що ризикують травмуватися. До того ж варто реально оцінювати стан наших дитячих майданчиків – зрозуміло, що більшість із них встановлені років зо 30 років тому.

У Центрі громадського здоров’я зазначили що серед випадків вуличного травматизму, які щорічно реєструють в Україні, найбільша кількість припадає на поверхневі і глибокі рани, вивихи, розтягнення, травмування суглобів та м’язів, переломи кісток верхніх та нижніх кінцівок.

Розповідайте дитині про правила безпечної поведінки на майданчику. З часом дитина зрозуміє та запам’ятає їх, що дозволить мінімізувати ризик виникнення травм і отримувати від такого дозвілля лише користь та задоволення.

  • Недобудови та ліси.

До переліку небезпечних місць, де діти можуть травмуватись входять також незавершені будівлі, де завжди є ризик впасти з висоти або пошкодити ногу чи руку та лісові масиви, де можна заблукати.

Чи відкриють цього року оздоровчі табори?

Один із безпечних видів відпочинку дітей влітку – оздоровчі табори – цього року під загрозою через карантин. Формально відкрити дитячі табори уряд запланував на третій етап виходу з карантину – разом із дитячими майданчиками та базами відпочинку. Але, у постанові уряду про перехід до адаптивного карантину, оприлюдненій 20 травня, немає жодного слова про дитячі оздоровчі табори. Відвідування закладів дошкільної освіти цією ж постановою дозволяється з 25 травня, а діяльність відпочинкових баз та готелів – з 10 червня. У масштабах країни йдеться про тисячі літніх таборів, які приймають щоліта 2,5 мільйона дітей.

У Кабінеті Міністрів називають дату початку оздоровчого сезону 1 липня, але це ще не остаточно, бо все це буде пов’язано з послабленнями карантину. Є плани все-таки провести оздоровчий сезон, але якщо дозволить ситуація з коронавірусом.

У той же час в Департаменті освіти і науки Полтавської ОДА вже сформували комісії, які здійснюватимуть перевірки оздоровчих таборів області. Перевірятимуть усі 22 табори, що розташовані на території області. Із слів посадовців, табори таки зможуть відновити свою роботу з 1 липня. Але рішення за головним санітарним лікарем, якщо епідеміологічна ситуація буде сприятливою, то є варіант, що заклади зможуть відновити роботу і в червні. У переліку на перевірку із Гадяцького району лише один заклад – дитячий оздоровчий табір «Горизонт» Гадяцької спеціалізованої школи-інтернату.

Проте, судячи із продовженням карантинних заходів аж до 31 липня, відкриття таборів очікувати не варто.

 

Що робити із коштами на оздоровлення

У відділі освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради, кажуть, що для відпочинку та оздоровлення дітей у 2020 році з бюджету міста було передбачено 704 тисячі гривень, із обласного бюджету – 262 тисячі гривень. Зазвичай відшкодування вартості путівок проводиться наступним чином – частину коштів (не більше, ніж один прожитковий мінімум) виплачують із обласного бюджету, решта – кошти міського бюджету.

На сьогодні частково кошти на оздоровлення «зняли» – із обласних коштів залишилося 90 тис. грн., із міського бюджету 562 тисячі гривень. Зараз на ті кошти, які залишились із обласного бюджету, можна оздоровити 43 дитини. На суму, передбачену спочатку, могли оздоровити 113 дітей.

В основному заяви були написані на ДОТ «Горизонт» (Вельбівка). Але програма відшкодування діє по всій області, тому батьки зверталися із заявами на табори у Миргородському, Диканському, Кременчуцькому районах.

Начальник відділу освіти, молоді та спорту Станіслав Бутенко каже, що у разі, якщо табори таки не запрацюють, батькам відшкодовуватимуть витрачені кошти на придбання путівок. Для цього батькам потрібно буде звернутися до відділу освіти із заявою.

Залишаємось вдома

У випадку, якщо вашій дитині все ж доведеться провести літо вдома, наодинці, забезпечте їй заняття на цілий день. Обговоріть з нею, чим би вона хотіла займатись і, відштовхуючись від її побажань та обов’язків, що ви можете їй доручити, складіть список занять.

Запропонуйте дитині розвивати те, що їй цікаво – малювати, писати щоденник з описом своїх думок, читати, навіть дивитися фільми, але змістовні. Підкиньте цікаві ідеї для ігор у компанії.

Як варіант, спробуйте привчати дітей до ведення домашнього господарства. Поясніть, що чим більше вони допомагатимуть батькам, які працюють, тим більші шанси на веселі вечори разом, з іграми та прогулянками.

Але вихідні обов’язково проводьте разом. Ходіть разом у походи, в парк, ліс, до водойми, якщо є така можливість. Збирайте цікаві речі. Багато фотографуйте. Створіть фотоальбом спільного відпочинку. Катайтеся на велосипедах. Бігайте. Навіть залишаючись у місті можна цікаво проводити час. А коли у вас буде відпустка, яку ви заздалегідь сплануєте, повідомте про це дитині у останній момент – реакція вас вразить. Але, зважайте, що з дітьми шкільного віку варто радитися, обираючи місце відпочинку.

У будь якому разі, пам’ятайте – відповідальність за ваших дітей у період, коли вони перебувають без нагляду, повністю лежить на вас. І у випадку, коли з вашою дитиною трапляється якась неприємність, а ви не запобігли цьому, ви можете бути притягнуті до адміністративної, а у деяких випадках – навіть до кримінальної відповідальності.

Та, якщо все ж батьки не можуть цілодобово контролювати свою дитину, будь-хто з дорослих, що перебуває поруч, не має права залишатися байдужим споглядальником дитячих вчинків, що можуть призвести до трагічних наслідків. Інколи буває доречним доброю порадою, а якщо треба – і суворим зауваженням, вберегти дитину від травм, а то й від гіршого.

Підготувала Оксана Кириченко.

LIVE OFFLINE
track image
Loading...