Нині Дениса: навіщо надягати на голову горщика і чи варто сьогодні ганятися за журавлями
16 жовтня: народний календар і астровісник
День коротшав, важкої праці ставало менше, тому українці проводили час переважно по домівках. На Дениса особливу увагу приділяли горщику. Горщик був ритуалізованим предметом, пов’язаним із символікою печі, вогнища і землі. Його вважали вмістилищем душі та духів. Цьому предметові, як і людині, приписували народження і смерть – у нього були «горло», «ручка», «носик», «черепок». В Україні і Польщі новий горщик надягали на голову, щоб обдурити біса або ходячих покійників. На Київщині колись у домовину з покійником обов’язково клали хлібину, горщик з картоплею і графин з горілкою. В інших регіонах України в домовину дитині ставили глек молока, а дорослому – воду в глекові. На Поліссі поширене повір’я, що людина, яка за життя була крадієм і хабарником, за свої гріхи на тому світі буде обвішана черепками, а ще вона триматиме глечики «в зубах», «в руках» і «на боці», а очі їй закриватимуть черепки і вона муситиме пролазити крізь глека. Якщо дитина захворіла на сухоти – брали новий глек, клали в нього 27 вареників і закопували на перехресті. А куди відьма ховала вкрадений Місяць чи Венеру? Звісно що в горщик, та ще й не в який-небудь, а в новий. Коли таке трапилось – чекай на тривалу посуху. Дощ можна було викликати за допомогою роси, яку збирали вранці на Івана Купали і зберігали в глечику за образами.
Іменинники нині Денис та Іван.
Сьогодні 8 і 9-ий місячні дні. Місяць у Козерогу. Що поробиш, одвічна, дещо нудна зоряна тавтологія: менше емоцій, всіляко уникайте скандалів, занурюйтесь з головою в працю. А ще цей день дуже сприятливий для досить об’єктивної оцінки власних можливостей і здібностей. Ну так, щоб без максималістського завищення і без мінімалістського заниження. Відповідно і плани вималюються більш-менш реалістичні. Не ганяйтеся за примарним журавлем у небі, а міцненько тримайте синичку в руці. Або папужку в клітці. Позитивного і продуктивного вівторка!
Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1976 – -4,9, а найтеплішим у 1916 – +22,3.