Які продукти подорожчають восени та чому
За дев’ять місяців 2018 року ціни на продукти зросли більше ніж на 10%, а деякі овочі подорожчали на усі 40-60%. Восени продукти традиційно дорожчають. 24 канал розібрався, що і на скільки подорожчає найближчим часом.
Дослідити подорожчання продуктів 24 каналу допомогла старший науковий співробітник відділу ціноутворення та аграрного ринку “Інституту аграрної економіки” Світлана Пашко.
Цього року на ринку класична ситуація, каже експерт – помірне подорожчання харчів на тлі непоганого урожаю.
Причин зростання вартості продуктів харчування чимало:
- підвищення мінімальної зарплати до 3723 гривень;
- індексація доходів на рівень інфляції;
- подорожчання кормів;
- посівного матеріалу;
- електроенергії;
- газу;
- підвищення тарифів на вантажоперевезення;
- подорожчання паливно-мастильних матеріалів (НБУ прогнозує, що паливо в 2018 році зросте в ціні на 10,8%).
Також на вартість продуктів впливають цінова ситуація на світових ринках і негативні курсові очікування. За прогнозами фінансових експертів, 28,5–30,1 гривень за долар на кінець 2018 року.
Але є й продукти, які подешевшали.
- гречка (на 13%);
- цукор (на 4%);
- томати і огірки (на 70-75%);
- яблука (на 30%);
- яйця (15%).
Ціни на решту продукції продовжують зростати.
Продукти подорожчають, хоч і не значно
Хліб
За останній рік пшеничне борошно подорожчало на 10% – до 10,75 грн/кг. До кінця року очікується збільшення ціни ще на 5-8%. Закупівельні ціни на продовольче зерно вищі за минулорічні через несприятливу погоду і зростання вартості паливно-мастильних матеріалів, міндобрив та інших виробничих витрат.
Автоматично зростає ціна і на інші борошняні вироби.
На кінець вересня цього року хліб з борошна пшеничного вищого ґатунку коштує 16,26 грн/кг, це на 12,68% більше ніж на початку року. Лише за вересень його ціна зросла на 2%.
З житньо-пшеничним хлібом ситуація подібна. За вересень ціна на цей вид хліба зросла на 2,3% і становила 14,24 грн/кг. А на початку року його ціна становила 12,68 грн/кг – на 12,3% менше, ніж зараз.
До кінця року хліб подорожчає на 5-8%
Овочі
За січень-вересень 2018 року ціни на основні овочі, крім картоплі, збільшилися на 26-68%.
Крім загальноекономічних причин, подорожчання основних овочів і картоплі у 2018 році сталося, бо виробники скоротили площі під овочами борщового набору та економили на якісному посадковому матеріалі та засобах захисту рослин. Додалися й погодні умови.
Хоча зазвичай овочева продукція коливається в ціні сезонно, за розрахунками науковців Інституту аграрної економіки якраз цього року сезонного зниження цін скоріш за все не буде.
Картопля. У 2018 році одержали високий врожай картоплі. З початку року вона подорожчала на 7%. За вересень ціна впала на 5,6% – до 6,51 гривень за кілограм. До кінця поточного року суттєво картопля не подорожчає.
Капуста. Протягом 2017 року капуста подорожчала на 18%. А лише за дев’ять місяців 2018 року ціни на неї уже збільшилися на 48% і у вересні капуста коштувала 8,07 гривень за кілограм. Капуста подорожчає в кінці сезону, бо мало якісної продукції для зберігання.
Морква і буряк можуть суттєво подорожчати в кінці сезону
Морква і буряк. Виробники скоротили площі під цими овочами у 2018 році, це може призвести до зменшення річного валового збору. Також сприятимуть скороченню несприятливі погодні умови. Адже у деяких областях після спекотного літа почалися сильні дощі, що призвело до загнивання або розтріскування коренеплодів. А це зменшує термін зберігання продукції у сховищах.
У результаті – дефіцит моркви та буряка не виключений, а вже до кінця сезону ціни на якісні коренеплоди можуть бути практично вдвічі вищими, ніж минулого року.
За січень-вересень ціна на моркву вже зросла на 69% – до 12,91 грн/кг. Буряк за цей же період подорожчав на 27% – і коштує нині 8,73 гривні за 1 кг.
До кінця року роздрібна ціна на моркву і буряк може зрости ще на 5-12%.
Цибуля. Протягом 2017 року ціна на цибулю підвищилася на 19%. Минулого року вона коштувала 6,23 гривні за кілограм. У 2018 році – через дощі – кількість якісної цибулі у сховищах істотно скоротиться. Щоб повернути витрати, виробники підвищили ціни. Роздрібна ціна на цибулю зросла на 37% з початку року. Лише за вересень – на 5% і на кінець минулого місяця роздрібна ціна на цибулю становила 8,70 грн/кг.
М’ясо
Рекордні ціни на м’ясо пояснюються:
- скороченням поголів’я худоби в Україні;
- втратами від африканської чуми свиней;
- сибірської виразки у великої рогатої худоби;
- подорожчанням вартості кормів, енергоносіїв та транспортних послуг.
На кінець вересня 2018 року здорожчання цін на м’якоть яловичини і свинини з початку року становить 4-5%. Ціна 1 кг яловичини без кістки досягла 125,39 грн, а свинини – 118,53 грн. За 2018 рік ціна на м’якоть не була нижче 112-120 грн/кг.
Ціни на м’ясо на кості збільшилися за дев’ять місяців 2018 року на 3-4% і становлять 96,61 грн за 1 кг тазостегнової частини яловичини і 97,46 грн за 1 кг відрубів стегна свиней.
Зростання вартості свинини у 2018 році буде незначним – у межах офіційної інфляції і девальвації гривні. Усе через те, що населення не встані купувати дорожче. Також знизилися обсяги експорту. Швидше за все, будуть дорожчати філе, грудка, вирізка у всіх видах м’яса.
Свинина дорожчатиме в межах інфляції
Зміна ціни на свинину призведе до зміни цін також на інші види м’яса – яловичину і курятину. Причому курятина, скоріше за все, стане більш дешевим замінником для інших видів м’яса, оскільки ці ринки взаємопов’язані. Саме тому найближчим часом прогнозується незначне підвищення цін на м’ясо і м’ясопродукти.
Проте на ринку м’яса птиці ситуація дещо інша, оскільки виробниками є великі агрохолдинги, а ціна цього виду продукції здебільшого залежить від кон’юнктури на світових ринках і дотацій для виробників з боку держави.
Протягом 2018 року ціна на тушки курей збільшилася на 4% і становили 54,62-56,66 грн/кг. Зовсім інша ситуація з ціною на філе курки. Цей показник вже перевищив 110 грн/кг.
Яйця
На ринку курячих яєць виробництво протягом року сезонно коливається, що впливає на ціну виробника і на роздрібну ціну для споживачів.
У вересні 2018 року роздрібна ціна на яйця – залежно від категорії – становила 23,23-19,56 гривень за десяток. Як і в 2017. За дев’ять місяців поточного року ціна на яйця зменшилася на 14-16%.
Яйця подорожчають до 23-26 гривень за десяток
Однією з причин росту цін на яйця є збільшення експорту і подорожчання кормів для птиці. На вартість яєць впливають також тарифи на електроенергію і ціни на корми. За нинішньої ситуації можна очікувати подорожчання в межах 12-15%.
Але ціни на яйця найвищі в осінньо-зимовий період, коли знижується виробництво в господарствах населення, а промислові птахофабрики, реалізуючи свою продукцію по завищених цінах, покривають збитки попередніх місяців. Тому, за прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, до кінця 2018 року яйця можуть подорожчати до 23-27 гривень за десяток.
Молоко та молокопродукти
На внутрішньому ринку спостерігається все більший дефіцит молока, тому воно дорожчатиме.
Однак подорожчання буде різним для різних видів продукції. Чим вищим є вміст молока у продукті, тим більшим буде зростання вартості. Обмежуючим чинником зростання цін є зниження з початку року закупівельних цін великими переробниками молока.
Тому січень-вересень 2018 року роздрібні ціни на молоко і молокопродукти знизилися на 2-7%. Однак ще до кінця року ціни на молоко і молокопродукти зростуть на 10-15%.
Молоко і молокопродукти до кінця року подорожчають на 10-15%
На кінець вересня роздрібна ціна на молоко пастеризоване жирністю 2,5% становила 19,33 гривень за літр, що на 5% більше, ніж на початку року і на 2% більше, ніж у серпні.
Лідером подорожчання у 2018 році серед молокопродуктів є вершкове масло. Ціна на нього різко зросла ще у 2017 році, але вона ще приблизно на 20% нижча, ніж у країнах Східної Європи. Інші молочні продукти – сир, сметана – будуть дорожчати меншими темпами.
На кінець вересня 2018 року роздрібна ціна на масло вершкове жирністю 72,5% становила 127,85 грн/кг, що на 5% більше, ніж на початку року і на 3% перевищує показники серпня.
Ціни на сир м’який кисломолочний і на сметану теж повільно зростають. З початку року сир подорожчав на 2% і на кінець вересня коштує 58,93 гривень за кілограм. Ціна на сметану – в залежності від жирності – за дев’ять місяців зросли на 6-7% а – до 44,96-52,29.
24tv.ua