Знову про неповнолітніх на мото або “Привітали із святами”

Поділитися новиною

Пост із такою назвою днями з’явився на сторінці Вельбівського старостату в соцмережі:

«Шановні жителі Вельбівки!
Скажіть, будь ласка, чи у вас на чистий четвер таке саме на подвір’ї, чи поки ви упорядковували свої домівки до Великодня, ваші діти допомогли впорядкувати територію біля Вельбівського будинку культури⁉ Знищили (перерили) клумбу, засипали піском бруківку та поріг, намалювали «витвір мистецтва» перед входом.
Гарно «привітали» з Великодніми святами.
Правоохоронні органи повідомлені про цей факт».


Як стало зрозуміло із коментарів на відео, місцеві мотоциклісти (найімовірніше неповнолітні) влаштували собі місце для виконання трюків прямо на клумбі перед місцевим клубом. Звісно, нічого живого після цих «покату шок» там не залишилось.

У коментарях до цього посту місцеві мешканці не стримували емоцій:
Вова Марченко:
«Батьки знають чиї це. До того ж, вони вже не дітки. Останнє попередження. Адже вони порили і біля дворів теж. Спіймаємо – розбиратися не будемо».
Олександр Зуб:
«Це ж не Київ, що знайти мопеди та їх власників важко. Я підтримую сотні годин громадських робіт батькам тих дітей. Має бути покарання та соціальна обізнаність. Без цього будуть і гірші порушення правил та законів».
Валентина Паньків:
«Батьків притягнути до відповідальності і разом зі своїми дітьми, яким все дозволено, впорядкувати всю територію біля будинку культури».
Яна Дорохова:
«Завжди біля будинку культури трапляються різні «пригоди». Чому б не поставити камери, щоб було видно «гарних підлітків» і їхні розваги. Якщо не має коштів на камери, хай ставляють їх герої сьогоднішньої події».
Сергій Троян:
«Зовсім ті падлюки і не «не відомі» Це ж не привиди! Гаркотняву ж чули вельбівчани? І 100% бачили, що ті робили. Потрібно було визвати поліцію, або і самим взяти дрючок та по спинах. Але ж , «моя хата скраю»…»

Маємо надію, що винні таки понесуть відповідальність за свої вчинки. Проте, мусимо зауважити, що подібна проблема виникає щороку з настанням весняно-літнього сезону. І, на жаль, вирішити її складно. Мешканці громад Гадяччини скаржаться на рев мопедів та мотоциклів. До того ж, у більшості випадків, керують цими транспортними засобами підлітки, які не лише не мають посвідчення водія, а й часто показово порушують правила дорожнього руху.


Тому, вкотре хотілося б нагадати, що водії мотоциклів, мопедів та скутерів є повноцінними учасниками дорожнього руху та повинні дотримуватись вимог Правил дорожнього руху України. До того ж, не всі, мабуть, знають (чи забувають), що керувати мотоциклом, мопедом чи скутером можна лише з 16-річного віку і виключно після отримання посвідчення водія відповідної категорії. Для мотоциклістів це категорія А. Для водіїв мопедів та моторолерів чи інших «двохколісних» з об’ємом двигуна до 50 куб. см. або ж електродвигуном до 4 кВТ – категорія А1.
Аби отримати посвідчення водія необхідно пройти курси в автошколі, а після цього – скласти іспит. Та, незважаючи на це, нерідко за кермом незареєстрованих скутерів ганяють неповнолітні. І, практично завжди це відбувається за згоди батьків, які ж і купують їм ці транспортні засоби та свідомо дозволяють порушувати закон.
Водночас, зауважимо, що відповідальність за незаконну їзду на скутерах неповнолітніми нестимуть саме їх батьки за ст.184 ч. 3 КУпАП (Вчинення неповнолітніми віком від 14 до 16 адміністративного правопорушення) – тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та матеріали справи будуть направлені на розгляд до суду, а транспортний засіб буде затримано.
Відповідальність за те, що підліток, не досягнувши 16-річного віку керує мопедом, мотоциклом чи автомобілем, нестиме за ст. 126 ч 2 КупАП (Керування транспортним засобом особою, що не має відповідних документів на право керування таким транспортним засобом, або не пред’явила їх для перевірки) тягне за собою накладення штрафу, в розмірі двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та матеріали справи будуть направлені на розгляд до суду.

Та, на жаль, дослідження судових рішень показує, що до реального покарання доходить лише мала частка справ. У більшості випадків батьків притягують до адміністративної відповідальності, а кримінальні справи часто завершуються умовними термінами чи штрафами.
Є і юридичні лазівки. Батьки нерідко уникають відповідальності, стверджуючи, що дитина взяла транспорт без їхнього відома. Такі пояснення ускладнюють доведення провини, особливо якщо техніка не зареєстрована офіційно.

Проте, навіть окрім штрафу та конфіскації транспортного засобу, можуть бути набагато гірші наслідки безвідповідальності батьків. Мотоцикл – це небезпечно і страшно. Про це свідчить сумна статистика. Як повідомляє прес-служба поліції, за 2024 рік в Україні значно зросла кількість аварій за участю неповнолітніх: зафіксували 4 563 випадки, в яких загинули 180 дітей і 5225 отримали травми. Для порівняння, у попередні роки щороку реєстрували близько 3,5 тисячі таких аварій.

Трагічних історій уже від початку цього року хоч відбавляй:
У селі Устивиця Миргородського району, 15-річний мотоцикліст не впорався з керуванням та зіткнувся з припаркованим на узбіччі дороги автомобілем. Внаслідок ДТП травми отримали 16-річні водій та пасажир мотоцикла.
У Березовій Луці, мотоцикл Musstang під керуванням 14-річного водія допустив виїзд за межі проїзної частини дороги та зіткнувся з електроопорою. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, неповнолітній отримав тілесні ушкодження та госпіталізований до лікарні.
В Опішні два підлітки під час руху впали із мотоцикла. Внаслідок ДТП, один з із них загинув на місці, другий, на щастя – вижив.
А кілька днів тому, на Рівненщині двоє неповнолітніх хлопців на мотоциклі розбилися на смерть. Медики, які прибули на виклик лише констатували смерть обох хлопців.

Але навіть аналізуючи ці страшні дані, ми не знаємо, чи вплине ця трагічна інформація на свідомість батьків і чи принесе справжній результат. Адже, сьогодні, «сучасні» батьки часто не лише ігнорують, а й самостійно заохочують дітей змалку їздити на мототехніці, це сприймається як традиція: «Я в дитинстві ганяв на мопеді, був «першим пацаном на селі», і ти так будеш».
Фрази типу «він уже мужик, бо вміє їздити» звучать як комплімент, а не як докір. Ця традиція передається з покоління в покоління, ігноруючи безпеку та закон. А повідомлення про трагічні аварії зі смертельними наслідками такі батьки вважають чимось далеким, що їх не стосується.
Але все ж таки стосується. Бо неповнолітні за кермом: сьогодні це може бути гра, а завтра — трагедія, каліцтво, чи гірше – смерть. Тому, вкотре закликаємо, перш ніж купувати дітям таку небезпечну «забавку», добре подумайте про наслідки. І нехай, зруйнована клумба у Вельбівці, буде найменшим і останнім злом, яке може статися із вашою дитиною.
Оксана Кириченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

LIVE OFFLINE
track image
Loading...