Усе про тариф на розподіл газу: за що, коли і скільки ?
Із 1 січня 2025 року тарифи на розподіл газу для внутрішніх споживачів зростуть у чотири рази. Таке рішення на засіданні 30 грудня ухвалила Нацкомісія з регулювання енергетики у зв’язку з припиненням транзиту російського газу.
«У 2024 році 85% доходу – це транспортування газу походженням з російської федерації. Тобто 15% – це те, що залишається нам від внутрішніх замовників. Для повної компенсації не вистачає того підняття тарифу, але ми згодні, ми розуміємо, що економіка України потребує зважених рішень» – сказав на засіданні Дмитро Липпа, гендиректор Оператора ГТС України.
Він запевнив, що Оператор ГТС зі свого боку вжив усіх заходів для зниження витрат: закриваються і консервуються компресорні станції, оптимізують кількість персоналу і видатки.
Згідно з рішенням НКРЕКП, тариф на транспортування природного газу збільшується зі 124,16 до 501,97 грн за 1000 куб. м, або майже на 305%.
Це стане додатковим тягарем для промислових підприємств, попередили представники бізнесу, які взяли участь у засіданні.
«Для нашої галузі це збільшення щорічних витрат на 300 млн грн. У поточних умовах, на фоні підвищення тарифів на електроенергію, ми просто не в змозі витримувати таке значне додаткове навантаження», – попередив голова Федерації металургів Сергій Біленький.
Ця новина шокувала українців. Адже, низка українських медіа не правильно трактувала повідомлення і написала про підвищення в 4 рази тарифів на розподіл (у народі «транспортування») газу для населення. Також про це писав народний депутат України, перший заступник голови Комітету енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко: «Отже, НКРЕКП підвищила тариф на транспортування газу для Оператора ГТС. Це повʼязано з припиненням російського транзиту з 1 січня. 85% доходу ОГТСУ складали платежі російського «Газпрому». Тепер комусь треба це компенсувати і це буде як завжди український споживач».
Проте на сайті регулятора оперативно пояснили, що нові тарифи на послуги транспортування природного газу для ТОВ «Оператор ГТС України» розраховані для точок входу та виходу на регуляторний період 2025–2029 років. Діючий тариф на газ для населення залишається незмінним. А отже рішення НКРЕКП про затвердження нових тарифів на транспортування газу не торкнеться побутових споживачів.
Як зазначив Голова НКРЕКП Юрій Власенко під час розгляду цього питання на засіданні Комісії: «Тарифи на газ і тепло для побутових споживачів у разі прийняття тарифу Оператора газотранспортної системи України не змінюються, вони зафіксовані на весь опалювальний сезон».
Окрім того, мораторій на підвищення тарифів для населення на газ та опалення, який діє з 2022 року, залишається чинним. Відповідно, вартість гарячої води та опалення не зміниться.
Ці зміни спрямовані виключно на забезпечення стабільності роботи газотранспортної системи України в нових умовах. Для побутових споживачів жодних змін не відбудеться.
Чи може в Україні достроково припинитися дія мораторію на підвищення тарифів на газ для населення?
Якщо Верховна Рада ухвалить рішення про скасування мораторію на підвищення тарифів на газ для населення, то він може перестати діяти і до завершення війни – впевнений очільник Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. Це можливо, оскільки є вимога Міжнародного валютного фонду, з якою погодилася Україна, щодо того, що комунальні тарифи повинні дорівнювати ринковим.
Розуміння поняття «ринковий тариф» дуже різне, оскільки не зрозуміло, на ринок якої саме європейської країни орієнтуватися. Наприклад, у Польщі, Норвегії чи Італії абсолютно різні тарифи. Тому і прив’язка до ринкових тарифів дуже ненормативна, точної цифри немає.
Є всі передумови до того, що, можливо, Верховна Рада все ж таки ухвалюватиме рішення, згідно з яким буде зупинено дію мораторію і відповідно до нього буде прийнято рішення про підвищення тарифів для населення і на газ, і на транспортування газу.
У випадку, якщо парламент скасує дію мораторію, то вже на наступний день після його скасування НКРЕКП може ухвалити рішення про підвищення тарифів для населення.
На скільки та коли для населення підскочить вартість газу в разі скасування мораторію?
Якщо врахувати збільшення вартості транспортування газу та ринкову вартість цього палива в Україні, то у найближчі рік-два тариф на газ для населення зросте орієнтовно до 10-12 гривень за кубометр (зараз стартує від 7,96 грн). Сьогодні умовна ринкова вартість газу в Україні становить 16-17 гривень, і саме такою його вартість може стати у середньостроковій перспективі.
На що та на скільки можуть зрости ціни?
Для бізнесу та промисловості немає поблажок щодо комунальних тарифів, тому можна припустити, що їхні витрати на комуналку покриватимуть українці.
Через зростання вартості транспортування газу автоматично збільшиться ціна цього палива для промисловості та бізнесу. І ціни в Україні можуть зрости фактично на все. Можливе зростання вартості всіх товарів та послуг – від продуктів харчування до оренди, бо опосередковано вартість газу впливає на собівартість електроенергії, оскільки найбільшими споживачами послуги з транспортування газу є енергетичні компанії та облгази.
Ціни в Україні можуть підвищаться, зокрема, й на продукти, на тлі збільшення тарифу на транспортування газу.
Із слів голови Союзу споживачів комунальних послуг Олега Попенка, за перше півріччя 2025 року ціни на продукти можуть збільшитися на 10-20%. Також, після «стрибка» тарифу на розподіл газу однозначно варто очікувати збільшення вартості електроенергії від 5% до 20%.
До того ж, потрібно бути готовими до того, що тарифи на світло й так будуть піднімати, орієнтовно це відбудеться 1 червня, бо дія постанови НКРЕКП, яка була ухвалена торік, закінчується 1 квітня 2025 року. Потім, найімовірніше, тарифи будуть підняті до 6,32-6,64 грн за кіловат.
Поки зростання вартості розподілу газу перекладається на теплокомуненерго та облгази, до чого може призвести те, що на них поклали ще більший тягар?
Облгази отримуватимуть більшу платіжку за розподіл газу, але вони поки не мають права піднімати тарифи, бо на послугу з розподілу газу діє мораторій. У зв’язку зі збільшення тарифу на транспортування газу у теплокомуненерго буде більше боргів. Зараз вони винні облгазам за розподіл газу і мають заборгованість перед НАК «Нафтогаз» власне за саме це паливо. І заборгованість буде зростати.
Борги за газ у теплокомуненерго сягають приблизно 90 мільярдів гривень. Це напряму впливає на їхню роботу – на проведення поточних та капітальних ремонтів, на можливість збільшення заробітних плат і так далі.
Крім того, населення має величезні борги за комунальні послуги, у першу чергу за газ, тепло та гарячу воду. Якщо буде скасовано мораторій, є загроза «стрибка» тарифів на всі комунальні послуги.
Суми у платіжках за розподіл таки перерахували
Хоч сам тариф не змінився, проте змінився обсяг газу, за доставку якого потрібно щомісяця платити. В результаті щомісячна сума може як зменшитися, так і збільшитися (залежно від того, споживали ви більше чи менше газу).
Нагадаємо, українці платять за доставку газу щомісячно, навіть якщо взагалі не користуються блакитним паливом (але підключені до газової мережі). Сума в платіжці рахується так: середнє місячне споживання (як воно рахується, читайте далі) помножити на тариф вашого оператора газорозподільчих мереж (ГРМ).
Тариф на «доставку» залежить від протяжності мережі, кількості споживачів, обладнання, стану мережі та навіть рівня зарплат. Для прикладу розгляньмо тариф на розподіл газу в двох містах Полтавської області.
Клієнти «Кременчукгаз» платять за розподіл кубометра газу 0,552 грн, тоді як тариф «Гадячгазу» становить 2,388 грн. Тариф на сам газ в обох містах однаковий – 7,96 грн. Однак вартість розподілу відрізняється в 4,3 рази.
Об’єм споживання враховується за «газовий рік» – з жовтня по вересень. Наприклад, минулого року ми платили за розподіл з урахуванням тих об’ємів, які використали з жовтня 2022-го до вересня 2023-го. А цього року порахують об’єм, який спожили з жовтня 2023-го до кінця вересня 2024-го.
Розгляньмо кілька варіантів. Припустімо, що родина за газовий рік 2022/2023 спожила 1000 кубометрів газу, тобто щомісяця в середньому 83,33 кубометри. За доставку такої кількості блакитного палива і надходили платіжки минулого року.
Для мешканців Гадяча «доставка» такої кількості кубометрів коштувала 199 грн. А для Кременчука – всього 46 грн. Тут варто додати, що якщо ви використовуєте газ для опалення будинку та підігрівання води, споживання може бути значно більшим. І навпаки, якщо ви використовуєте газ тільки для приготування їжі, сума в платіжках може бути меншою.
Тепер розгляньмо два варіанти, як могли змінитись суми в платіжках з 1 січня 2025-го. Сам тариф не змінився, отже, суми в платіжках зміняться тільки в результаті зміни об’ємів споживання. Отже:
якщо ви збільшили споживання на 30%. Щомісяця доведеться платити за «доставку» 108,33 кубометра. У Гадячі платіжка збільшиться з 199 до 258,69 грн. А для мешканців Кременчука – з 46 до 59,79 грн;
якщо ви зменшили споживання на 30%. Щомісяця доведеться платити за «доставку» 58,33 кубометра газу. В результаті платіжки знизяться в Гадячі з 199 до 139,29 грн, а для мешканців Кременчука – з 46 до 32,19 грн.
Підготувала Оксана Кириченко, за матеріалами НКРЕКП, «Фокус», «Уніан», «Суспільне».