З якими симптомами дітям потрібна госпіталізація? Пояснює педіатр Гадяцького медзакладу

Поділитися новиною

Лікар-педіатр, завідувач педіатричного відділення Гадяцької міської лікарні Наталія Собко пояснює, при яких симптомах захворювань дітям потрібна госпіталізація до стаціонару.

«Всіх батьків об’єднує одна спільна риса — схильність до переживань про здоров’я і благополуччя власних дітей. Чим менша дитина, тим більше тривоги викликають будь-які порушення самопочуття малечі, особливо якщо мова йде про первістка. Адже нестача досвіду породжує невпевненість у тому, як саме впоратися з хворобою.

Останнім часом у зв’язку з підвищенням рівня захворюваності на ГРВІ та грип спостерігається збільшення випадків госпіталізацій в першу добу хвороби, особливо дитячих пацієнтів.

Але чи завжди потрібне стаціонарне лікування? Гострі респіраторні захворювання в перші три доби лікуються амбулаторно, але через необізнаність і страх за малечу більшість батьків викликають бригаду екстреної медичної допомоги і госпіталізуються до лікарні» – розповідає лікар-педіатр, завідувач педіатричного відділення Гадяцької міської лікарні Наталія Собко.

Завжди слід пам’ятати про те, що діти, особливо в перші роки життя ще не здатні усвідомлювати, що з ними  відбувається. Часто маленькі діти навіть не можуть чітко сказати, де і як у них болить. Батьки не завжди можуть оцінити тяжкість стану хворої дитини. Тому батькам потрібно бути уважними до будь-яких змін в поведінці своїх малюків та навчитися розпізнавати перші ознаки вірусної хвороби і знати як допомогти малюку.

Висока температура, нежить і кашель — це нормальні процеси, які свідчать про адекватну імунну відповідь на вторгнення вірусу.

На початку хвороби дитина починає відчувати загальне нездужання: почуття «розбитості», ломоту в м’язах, сонливість, погіршення апетиту, загальна слабкість, млявість.

Перші симптоми застуди у дітей:

  • нежить і закладеність носа;
  • почервоніння горла;
  • ріжучий, ниючий біль у горлі, що посилюється під час ковтання;
  • підвищена температура (температура за ГРВІ може перевищувати 38℃);
  • головний біль;
  • якщо віруси спочатку вражають ніс, з нього починає виділятися слиз, який дозволяє вимити віруси з носових пазух. Через два-три дні після появи перших симптомів застуди слиз може стати зеленого, білого або жовтого кольору;
  • кашель за ГРВІ з’являється через ураження вірусом верхніх дихальних шляхів. Спочатку кашель може бути сухим, з часом  під час кашлю може виділятися мокротиння, що робить його схожим на «булькання».

Припустимо, батьки  запідозрили у дитини ГРВІ або, навіть, грип, що робити далі?

Звичайно, викликати дільничного лікаря. А мамі при цьому рекомендується не панікувати — всі діти хворіють, і це нормально. Часті ГРВІ у дітей обумовлені анатомо-фізіологічними особливостями дихальної системи, а також відсутністю імунологічної пам’яті про колишні контакти зі збудниками. За допомогою хвороби формується імунна система. Проте важливо навчитися правильно допомагати організму дитини справлятися з хворобою. Про це вам повинен змістовно розповісти ваш сімейний лікар.

Більшість респіраторних інфекцій лікуються лише симптоматично. Навіть лікарю іноді складно зрозуміти — грип у дитини або інший респіраторний вірус. Щоб отримати точну відповідь, педіатр може призначити аналіз на визначення вірусу  грипу (швидкий тест), від результату якого в деяких випадках залежить схема лікування. Якщо тест позитивний, або з анамнезу відомо, що хтось з родини хворий на підтверджений вірус грипу, лише тоді можна призначити дитині противірусний препарат – озельтамівір  (сироп таміфлю), ремантадин.

Так як імунітет дитини, зазвичай, бурхливо реагує на будь-який незнайомий вірус, висока температура — частий супутник ГРВІ. У дітей під час різкого стрибка температури часто трапляється спазм судин, що призводить до охолодження кінцівок. Тому найбільш правильним способом підтвердити або спростувати лихоманку завжди був і буде термометр.

Температуру не рекомендується збивати, якщо вона не перевищує 38°C. Але дуже важливо регулярно її вимірювати і стежити за станом дитини. Якщо малюк важко «переносить» температуру 37,5-38°C — допускається прийом жарознижуючого препарату і при таких цифрах. Якщо дитина активна і спокійна при 38,5 °C — достатньо просто спостерігати. Деякі діти на різкий підйом температури тіла можуть реагувати фебрильними судомами — це дуже лякає батьків. У такі моменти досить вкласти дитину на бік, підклавши під голову щось м’яке. Якщо судоми самостійно не припиняються протягом однієї-двох хвилин – треба викликати швидку допомогу. Але пам’ятайте,  судоми і озноб це не одне і теж саме!

Медикаментозну корекцію гарячки проводять такими лікарськими засобами: парацетамол, ібупрофен, мефенамінова кислота, анальгін. Різні форми випуску цих препаратів дають змогу точно дозувати ці препарати для дітей із урахуванням маси тіла та/чи віку (недостатня доза препарату не дасть ефекту, передозування може призвести до токсичних ефектів). Ацетилсаліцилову кислоту не слід призначати для медикаментозної корекції гарячки при ГРІ дітям до 15 років.

Дуже важливо забезпечити хворій дитині комфортні умови. До них відноситься, перш за все, прохолодне вологе повітря, адже через легені відбувається активний теплообмін. Рекомендовано підтримувати в дитячій кімнаті температуру повітря на рівні 20-22 °C і вологість близько 60%. При достатній кількості вологи в повітрі, слизові оболонки дихальних шляхів не будуть пересихати, а значить і виділення мокротиння відбуватиметься продуктивно. Крім того, віруси набагато швидше розмножуються в теплих сухих умовах —  не варто забезпечувати їм тепличні умови.

Годувати хвору дитину слід виключно на вимогу. Зрозумійте, малюку не загрожує виснаження за перші 2-3 дні хвороби без звичного триразового харчування. Відсутність апетиту цілком передбачувана. Організм сконцентрований на вирішенні більш важливих завдань, ніж перетравлювання їжі. А ось питний режим повинен бути під час ГРВІ рясним. Лихоманка змушує тіло дитини втрачати багато вологи. Для продуктивного кашлю також дуже важливо пити достатньо рідини. І, врешті-решт, разом з рідиною з організму виводяться токсини, які утворюються під час боротьби імунітету з армією вірусів.

Існує велика кількість лікарських засобів, показаних для медикаментозної корекції симптомів ГРВІ. Значна кількість із цих лікарських засобів є комбінованими препаратами, дія яких спрямована на поліпшення кількох симптомів хвороби одночасно. Обираючи ліки, завжди прислухайтесь до порад лікаря-педіатра.

Прийом антибіотиків при ГРВІ та грипі протипоказано!

І все жкого потрібно лікувати в стаціонарі?

Госпіталізація у стаціонар необхідна дітям із тяжкими формами ГРВІ (розвиток важких синдромів: бронхообструктивного та гіпертермічного, синдрому крупу), дітям з проявами інтоксикації, та ознаками бактеріальних ускладнень (пневмонія, середній отит, риносинусити).

Термінові прояви, які потребують негайної госпіталізації:

– лихоманка, яка не реагує на жарознижуючу терапію;

– тахіпное (пришвидшене дихання, задишка);

– гіперзбудженість: виражений, нехарактерний дитині крик та плач, який неможливо зупинити;

– дуже в’яла та сонлива дитина;

– пульсування, западання або пульсація тім’ячка;

– висип на фоні лихоманки, який при натисканні не зникає;

– змінений стан свідомості, судоми.

Якщо дитина захворіла на ГРВІ, не варто панікувати і відразу планувати госпіталізацію.

Зберігайте ці поради і нехай ваші дітки завжди будуть здорові.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

LIVE OFFLINE
track image
Loading...