Горіхово-гарбузовий «бізнес» – ціни у Гадячі

Поділитися новиною

Уже близько місяця триває сезон збору гарбузового насіння та волоських горіхів. Цього року, у зв’язку із погодними умовами, він стартував трохи раніше, ніж зазвичай. Про це повідомила кандидатка сільськогосподарських наук університету економіки та торгівлі Наталія Офіленко. Далі детальніше про цей всенародний «бізнес».

Ціна горіхів залежить від попиту й урожайності

Волоський горіх може успішно рости лише на 7% території планети, і Україна підходить для цього практично вся. В Україні щороку вирощують близько 60 тисяч тонн волоських горіхів. 66% урожаю експортують. Переважна більшість української продукції йде до країн ЄС. Основними експортерами є Німеччина та Польща. Вони наш горіх закуповують, переробляють і відправляють до країн Перської затоки за вищими цінами. Імпортувати волоський горіх немає потреби, тому що вирощування нашого українського горіха закриває власні потреби внутрішнього ринку

До того ж, протягом останніх кількох років, в Україні активізувалось вирощування волоських горіхів в промислових масштабах. У лідерах — північні області країни. Там є сади площею 5−8 га (переважно у Рівненській області). Значно менші площі горіхів вирощують у садах Львівської області. Горіхові плантації зосереджені на сімейних паях. Щороку в Україні вирощують 60 тисяч тонн волоського горіха і це топові позиції у Європі. Попереду за масштабами урожаю — Китай з виробництвом у 320 тисяч тонн у рік, США — 250 тисяч тонн, Іран — 140 тисяч тонн, Туреччина — 130 тисяч тонн.

Якщо аналізувати не промислове вирощування горіхів, то найбільше їх у центральних регіонах країни – у Вінницькій, Полтавській, Черкаській області. До речі, Полтавська область багата на горіхи, тому входить до сімки лідерів з вирощування горіхів.

Вирощувати горіхи вигідно, адже рентабельність бізнесу, становить 400-450%. Та отримати перші плоди можна лише через 10 років після висаджування дерев. Прибутки від цього виду бізнесу — через сім-вісім років.

У той же час, із кожним роком ціна на горіх дещо знижується, проте різких перепадів у ціні не спостерігається.

Із кінця жовтня у населення приймають цілі та лущені плоди. Здати урожай нечищених горіхів у Гадячі можна в середньому по 18-20 гривень за кілограм. Биті лущені приймають по 120, а за цілі половинки лущеного волоського горіха можна заробити до 200 гривень за кілограм.

Горіх використовують, як інгредієнт у харчовій, фармацевтичній, косметичній промисловості, у виробництві засобів особистої гігієни. Все частіше волоський горіх переробляється на молоко, і виробники цього продукту зможуть вийти на новий ринок і задовольнити зростаючий попит.

До речі, закупівельними кажуть, що порівняно з минулим роком через низьку якість плодів (опадати почали раніше, але чорні та пусті всередині) ціна на них знизилась приблизно на 20%. Але ближче до зими вартість може зрости.

«Гарбузи вирощувати тепер вигідніше, ніж картоплю»

Цей овоч полюбляють вирощувати в Україні –  культура невибаглива до умов вирощування: не боїться спеки, добре відходить після граду і, що важливо, не потребує високих капіталовкладень. У той же час, а Україні ринок гарбуза слабо розвинений, тому що немає культури його споживання. В Австрії, до прикладу, гарбуз високо цінується. А світовими лідерами з виробництва гарбуза є США, Китай та росія, тому їхня селекція наразі є найсильнішою і найбільш використовуваною.

В Україні, натомість, є переробники (на олію і шрот), зокрема, в Черкаській області і в Житомирській області. Але, підприємств, які переробляють насіння, дуже мало. До того ж, проблемним є той момент, що переробники не працюють напряму з дрібними фермерами і тому зазвичай збутом гарбуза займаються перекупники. Продукцію на підприємствах, зазвичай, калібрують та готують на експорт.

Не дивлячись на невеликі масштаби, урожай гарбузів цього року був сприятливим через стабільні погодні умови в основних регіонах вирощування — на Закарпатті, у західних та південних регіонах України.

До речі, значну частину українського гарбузового насіння вирощують саме на сусідній Сумщині. У 2021 році під гарбузи у господарстві ТОВ «Млин-2018» відвели 93 гектари. Результати перевершили всі сподівання. Тоді чистий прибуток за сезон роботи склав майже півтора мільйона гривень. Тому, площу розширили до близько двох сотень гектарів. Вирощують переважно гарбузи на насіння і реалізують за кордон, де його переробляють на олію, ліки. Столового гарбуза, що йде на соки, пюре та відгодівлю худоби, в країні вирощують лише 10-15% від загального обсягу.

Економічна ефективність гарбузових гектарів залишається доволі високою. Так, з одного гарбуза вагою від 4 до 6 кілограмів можна отримати не менше 100-120 грамів сухого насіння, а в перерахунку на гектар це – 600-650 кілограмів. Ціна одного кілограма насіння – від 2,3 до 2,5 долара. При цьому затрати на гектар не перевищують 23-25 тисяч гривень, а чистий прибуток коливається від 650 до 700 доларів.

Сухе насіння гарбуза надзвичайно високо цінується на європейському та світовому ринках, куди його експортує господарство

У той же час, цього сезону весна була холодною, перші посіви гарбуза не вижили, тож виробники отримали тільки другу в’язь гарбуза. Це вплинуло на врожайність — вона нижча за минулорічну більш ніж на 30%.

Порівняно з попередніми роками обсяг вирощування гарбуза в 2024 році збільшується через зростання тренду здорового харчування, що включає страви з гарбуза та гарбузове насіння. Спостерігається активний попит на гарбузове насіння, що використовується як корисний перекус, інгредієнт у кулінарії або ж переробляється на олію.

Не дивлячись на це, закупівельна ціна на гарбузове насіння протягом цієї осені зростала тричі. Тому, прості городники кажуть, що у домашніх масштабах їх вирощувати тепер вигідніше, ніж картоплю або інші овочі,.

«Займатись вирощуванням гарбузів почали років п’ять тому. Цього року зрозуміли, що це, мабуть, вигідніше ніж картопля. Адже гарбузове насіння, цього року значно зросло в ціні — 80 гривень за кілограм у Гадячі приймають», — розповідає гадячанин В’ячеслав Половець

Наступного року з дружиною планують посіяти гарбузів більше. Насіння вибирають вручну, без комбайна, сушать просто в будинках.

Зазвичай, гарбузи залишають лежати до зими і поступово вибираються аж до лютого. Проте, цього року, через довгу і теплу осінь насіння почали вибирати раніше. 

Із сирих шести кілограмів гарбузців після сушіння виходить – чотири. За годину-дві можна набрати відро насіння, дивлячись, які гарбузи. 

Гарбузи на насіння — поки що вільна ніша в Україні, попит на нього стабільний, тому вирощувати культуру гадячани планують і наступного року. 

Підготувала О.Кириченко.

LIVE OFFLINE
track image
Loading...