Скільки коштує платне лікування у Гадяцькому медзакладі?
![](https://bazarmedia.info/wp-content/uploads/2025/02/1920-1080-paid-1024x576.jpg)
Із 1 січня 2025-го у державних та комунальних лікарнях Полтавщини, як і всієї країни, з’явився офіційний перелік платних послуг. Це стосується, зокрема, звернень без направлень та послуг, які не покриває програма медгарантій. Про це розповів виконувач обов’язків директора департаменту медичних послуг МОЗ України Євгеній Гончар.
Сплачувати за послуги потрібно, якщо немає направлення, за договорами з юридичними особами та ті, які не покриває програма держгарантій. Платним буде і лікування у закладах охорони сектору безпеки і оборони, якщо пацієнт до них не прикріплений. Лікування вдома за бажанням пацієнта теж буде платним, самостійний вибір лікаря та перебування в палаті з підвищеним комфортом.
Визначення переліку платних послуг у лікарнях Полтавщини та інших областей ввели, щоб боротися з неформальними платежами під час надання медичної допомоги (а ще, для того, щоб узгодити законодавство та уникнути корупції). Уряд врегулював це питання влітку, а зміни набули чинності з 1 січня 2025 року.
Усі лікарні Полтавщини матимуть розмістити на своїх сайтах та інформаційних стендах повний перелік платних медичних послуг та їхньої вартості, а також безоплатних послуг, які надають коштом держави.
«Існують дійсно неформальні практики у закладах охорони здоров’я, частина з яких може бути легалізована, із неї можуть бути сплачені податки, зарплати лікарям і медичним працівникам, але частина може бути нелегалізованою, тому що вона є незаконною. І тому наша задача оту частину, яка є на разі у так званій «сірій» зоні, більш чітко окреслити, що з цього сірого може бути легальним і дозволити закладам це робити, а те, що в «сірій» зоні, чітко визначити, що це є протизаконно», — повідомив виконувач обов’язків директора департаменту медичних послуг МОЗ України.
Із слів Євгенія Гончара, для більшості пацієнтів нічого не зміниться, адже послуги за програмою медичних гарантій лишаються безоплатними. Тобто, якщо пацієнт має направлення від спеціаліста – сплачувати не доведеться. Також безплатною лишається первинна і екстрена медична допомога, які не потребують направлень. Також візит до гінеколога, психіатра, нарколога, стоматолога, фтизіатра.
Простими словами, планові обстеження і пацієнти, які можуть почекати, якщо в них не терміновий діагноз і їх влаштовує дата запису, планово ідуть по електронному направленню безплатно. А якщо вони хочуть вирішити ситуацію сьогодні і зараз, то їм пропонуватиметься платна послуга через касу.
Офіційний перелік платних медичних послуг є й в КНП «Гадяцька МЦЛ». Днями, на засіданні виконавчого комітету Гадяцької міської ради, внесли зміни до Переліку та вартості послуг (тарифів) з медичного обслуговування населення, що надаються медичним закладом. Зазначимо, що перелік послуг досить великий. Тому, розповідаємо про граничні ціни, встановлені у кожній категорії.
- Амбулаторно-консультативні лікарські послуги:
Прийом у лікаря-терапевта (отоларинголога, дерматовенеролога, невропатолога, хірурга, офтальмолога, акушера-гінеколога, психіатра, ортопеда-травматолога, кардіолога, інфекціоніста, онколога, ендокринолога, уролога, фтизіатра, нефролога, сурдолога, генетика, педіатра, гастроентеролога, чи стоматолога) коштує від 131 до 139 гривень.
2. Функціонально-діагностичні дослідження
Найдешевше обійдеться ЕКГ (електрокардіологічне) дослідження у 12-ти відведеннях – 148 гривень. Електронейроміографія 2-х верхніх та 2-х нижніх кінцівок 570 гривень. А найдорожче – електроміографія голкова 2-х кінцівок (верхніх/нижніх) 1112 гривень.
3. Ультразвукові дослідження
Наприклад,УЗД плевральної порожнини, жіночих статевих органів, щитоподібної залози, молочних залоз сечового міхура, лімфовузлів, серця, органів грудної клітки коштуватиме по 167 гривень. А УЗД кісток та суглобів, чи черевної порожнини та зачеревного простору вже дорожче – 264 гривні. Найдорожче у категорії – це дуплексне обстеження артерій і вен нижніх кінцівок – по 384 гривні.
4. Рентгенологічні дослідження
Флюорографія ОГК (органів грудної клітини) у дорослих (у 2-х проекціях) найдешевша в категорії – 149 гривень. Не набагато, але дорожче – 158 гривень – обійдеться вам рентгенографія черепа в одній проекції або колоносових пазух, чи кісток носа, шийного або грудного відділу хребта в одній проекції, грудинно-ключичного з’єднання, куприка або черевної порожнини. Є послуги рентгену вартістю 225 гривень: наприклад, рентгенографія черепа в двох проекціях, нижньої щелепи в боковій проекції, скронево-щелепного суглоба, грудного відділу хребта в двох проекціях, попереково-крижового відділу хребта в двох проекціях, колінного суглобу в двох проекціях, стопи в двох проекціях, кісток верхніх і нижніх кінцівок з металоконструкцією або гіпсом в двох проекціях.
Найдорожчі у категорії всього дві послуги: урографія внутрішньовенна (без урахування вартості лікарських засобів) і рентгенологічне дослідження молочних залоз з внутрішньопротоковим контрастуванням (дуктографія). Їхня вартість 563 гривні
5. Рентгенівські комп’ютерні томографії
Ця категорія «не з дешевих» – тут ціни від 1101 гривні і вище. Наприклад, комп’ютерна томографія головного мозку, томографія колоносових пазух, шиї, кінцівок та суглобів, органів черевної чи грудної порожнини, хребта коштує найдешевше – 1101 грн. А вже рентгенівська комп’ютерна томографічна, яка вимагає контрастування коштує 3632 гривні. Але й це не найвища ціна. Найдорожче у прайсі – 4342 гривні – рентгенівська комп’ютерна томографія органів грудної, черевної порожнини та малого тазу з потрійним (внутрішньовенним, perosetperrectum) контрастуванням.
6. Ендоскопічні дослідження
370 гривень обійдеться пацієнту проведення регіднасигмоїдоскопії (з біопсією 578 гривень).
794 гривні коштуватиме панендоскопія до дванадцятипалої кишки з біопсією. А найдорожче – фіброколоноскопія до сліпої кишки з біопсією (або з анестезією). Її вартість 1338 гривень.
7. Лабораторні дослідження (лабораторія діагностики ВІЛ-інфекції))
Найдешевше – обстеження на хламідіоз, усього 71 гривню. Обстеження на ВІЛ також не надто дорого – 94 гривні. 102 гривні коштуватиме вам обстеження на короновірус (швидкий тест трохи дорожче 209 гривень). Обстежитись на різні типи вірусів гепатитів коштуватиме від 110 до 132 гривень. А визначити чи є у вашому організмі гельмінти (опісторх, ехінокок, токсокар, трихінел) можна за 207 гривень. Із найдорожчих – обстеження на натрійуретичний про пептид вартістю 554 гривні.
8. Бактеріологічні дослідження (БАК-відділ)
131 гривню коштує бактеріологічне дослідження на дифтерію. А бактеріологічне дослідження на дріжджеподібні гриби роду Candida з антибіотикограмою – 168 гривні.
Вартість бактеріологічного дослідження крові на стерильність 331 гривня. Найдорожча позиція – бактеріологічне дослідження калу з діагностичною метою з антибіотикограмою – коштує 503 гривні.
9. Послуги з проведення медичних оглядів
Профілактичний медичний огляд вузькоспеціалізованих лікарів у середньому обійдеться від 64 до 102 гривень.
До речі, у мед закладі можна пройти підготовку і навчання, з відповідною видачею медичної довідки, працівників немедичних спеціальностей (тобто громадян за їх бажанням) практичним навичкам надання невідкладної домедичної допомоги. Це коштуватиме усього 88 гривень. Досить непогана та актуальна послуга у нинішній час.
А найдорожче у категорії – обстеження на коклюш (234 гривні), бактеріологічні дослідження на кишкову групу (вартість 290 гривень), попередній, періодичний та позачерговий психіатричних огляд, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин (вартість 466 гривень).
10. Лабораторні дослідження (клініко-діагностична лабораторія)
17 гривень коштує визначення глюкози в крові. Забір капілярної крові (15 гривень), а венозної 34 гривні. Визначення холестерину в крові – 108 гривень. Аналіз крові на тромбоцити, гематокрит – 63 гривні. Найдорожче – аналіз крові на електроліти – 443 гривні.
11. Медичний супровід громадських і масових заходів
341 гривню коштує замовлення медичного супроводу громадських і масових заходів. Сюди входить 1 година роботи середнього медичного персоналу – чергування та надання своєчасної медичної допомоги (за необхідності) учасникам заходу, поза межами закладу охорони здоров’я (в межах міста).
12. Видача копії медичної довідки, витягу з історії хвороби – 55 гривень.
13. Послуги зі стоматологічної допомоги та зубопротезування
Стоматологія відноситься до недешевих послуг. Єдине, що ми знайшли у переліку з дешевого – це визначення патологічної рухомості зубів (34 гривні) і аналіз рентгенограми, вартістю 49 гривень. Знеболювання (артифрин) – 57 гривень. Контроль за гігієною порожнини рота, або ж навчання гігієні – 69 грн. Первинний огляд хворого/порада, якщо хворий звернувся тільки за порадою/стоматологічне обстеження на амбулаторному прийомі/повторний огляд амбулаторного хворого/ консультація хворого – 131 гривня. Лікування 1 зуба при поверхневому і середньому карієсі 143 гривні (без накладання пломби)
Пломбування одного каналу кореня зуба пастою, що полімеризується (цементом) – 102 гривні. Видалення зуба 284 гривні (просте), 376 гривень (складне).
Зняття зубного каменю, нальоту з усіх зубів за допомогою ультразвукового апарату 378 грн. Одиночна штампована металева коронка – 525 гривень. Штампована коронка, облицьована пластмасою, у мостоподібному протезі – 832 гривні (а лита металева коронка у мостоподібному протезі 1215 гривень).
14. Послуги з проведення штучного переривання вагітності
Операція штучного переривання вагітності у стаціонарі з наступним спостереженням протягом доби коштуватиме – 1958 гривень. Вартість медикаментозного аборту – 3810 грн.
Мануально-вакуумна аспірація – 1449 гривень.
Підготувала Оксана Кириченко.
У той же час, безоплатними для пацієнтів залишаються послуги, передбачені програмою медичних гарантій. Первинна та екстрена медична допомога не потребує направлення, тож за неї не потрібно платити. Без направлення також можна звертатися до наступних фахівців:
- акушера-гінеколога;
- психіатра;
- нарколога;
- стоматолога;
- педіатра;
- фтизіатра;
- лікаря, у якого пацієнт із хронічним захворюванням перебуває під наглядом.
Спеціалізовану медичну допомогу також надають за медичними показаннями без направлення та безоплатно пацієнтам у невідкладному стані.