Бережіть воду – далі буде гірше
Окрім тисяч смертей та руйнування важливої інфраструктури, Україну може роками переслідувати ще одна, не менш важка криза, пов’язана із вторгненням росії: екологічна.
За даними Держекоінспекції України, за росія завдала збитків на суму понад 55 млрд гривень внаслідок техногенного забруднення, засмічення вод та самовільного користування водними ресурсами.
«Одночасно своїми воєнними злочинами рф завдає суттєвих збитків галузям економіки, створює загрозу для нормального забезпечення питних потреб населення, господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських та промислових», – йдеться у повідомленні Екоінспекції.
Вплив війни на водні ресурси проникає в усі сектори економіки та вже давно перетнув національні кордони. Водозабір в Україні скоротився, а скиди забруднених зворотних вод зросли. Понад 6 мільйонів українців мають проблеми з доступом до питної води через війну. Від браку води для санітарних та гігієнічних потреб потерпають 13,6 мільйонів жителів України. Найбільш вразливими до зменшення запасів води є південні та східні області України. Це ж, у неофіційній розмові підтверджують і військові, які боронять країну на Донецькому напрямку:
«Уже давно маємо проблеми із питною водою. Повертаючись із короткострокових відпусток, бійці завжди везуть із собою певний запас на перший час. Так і виживаємо. А нещодавно, від вищого керівництва отримали наказ готуватися до створення запасів води у погребах та термосах. Збираємо тару під питну воду, визначаємо місця для тривалого зберігання. Одним словом, наперед потрібно готуватися до гіршого сценарію».
До війни водопостачання більшості регіонів на сході України не було незалежним, а здійснювалося переважно завдяки воді з Дніпра, системі водосховищ і каналів, що відомі під назвою Дніпро-Донбас. Ми мали справу з практично не диверсифікованим джерелом водопостачання питної води, для потреб промисловості і агросектору. Під час війни на Донбасі канал Дніпро-Донбас та локальні системи водопостачання і водовідведення піддавалися обстрілам, спостерігалися значні втрати води, її забруднення та погіршення якості.
З початком повномасштабного вторгнення ситуація загострилася. Ще у минулому році, на Оскільському водосховищі, що на Харківщині, внаслідок руйнування гідровузла вивільнилося 355,5 млн м3 води. Ця вода потрапила спочатку в річку Оскіл, а потім – до Сіверського Донця. Оскільське водосховище постачало воду для забезпечення переважної більшості населення Луганської та Донецької областей. Зараз ситуація там є критичною. Зокрема, через відсутність водопостачання існує загроза розвитку інфекційних хвороб, які мають властивість поширитися.
Проблем із постачанням питної води додалося і після російського теракту на Каховській ГЕС. Наслідки підриву ГЕС відчують найближчим часом чотири області, де рівень води знижується до меж «мертвої точки» – страждатиме від проблеми водопостачання Дніпропетровська область, Запорізька, Херсонська та Миколаївська.
Крім цього, лікарі та екологи наголошують на біологічній небезпеці, яку несе за собою підрив Каховської ГЕС. Адже у воді опинилося десятки цвинтарів, фільтраційних полів, сміттєзвалищ, вигрібних і стокових ям, полів, які обробляли нітратними добривами, які можуть викликати не тільки спалахи кишкових інфекцій, але й ботулізм, гепатити, холеру та навіть сибірську виразку.
На сьогодні зібрано майже 90 груп спостережень, які роблять проби та контролюють якість води. І на жаль, вже знаходять перші відхилення, зокрема у річці Інгулець, що на Миколаївщині. У воді зафіксовано значне перевищення допустимого рівня завислих речовин, а також підвищені показники на амонійний азот, нітрити, хлориди та залізо. Окрім цього, у річці Інгулець та у Дніпро-Бузькому лимані виділено холероподібний вібріон (який є маркером можливої наявності холерного вібріону) та значне перевищення норм лактозо-позитивної кишкової палички (при нормі 5000 од. у р. Інгулець виявили 240000000 од.).
Через перевищення певних показників води у Дніпрі, у всій акваторії нижче Каховської дамби заборонили купатися чи виловлювати рибу. У той же час, екологи радять поберегтися і утриматися від купання і у інших областях, акваторії річок яких знаходяться вище. Перевищення показників, нажаль, фіксують і на Полтавщині – на двох кременчуцьких пляжах у річках Дніпро та Сухий Тагамлик виявили перевищення рівня кишкової палички у двадцять шість разів. Купатися на пляжах не заборонили, але рекомендується обмежити купання.
«БМ»