Полтавщина закупила 1000 бронежилетів вдвічі дорожче ніж інші регіони

Поділитися новиною

Департамент Полтавської ОВА замовив харківському «Топ Трейдінг Лайн» бронежилети по 18900 грн — інші компанії продають такі самі удвічі дешевше

15 червня Департамент з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Полтавської ОДА уклав договір на бронежилети для зовнішнього носіння. Захисне спорядження замовили харківському ТОВ «Топ Трейдінг Лайн» — на 18,9 млн грн. Про це «Полтавщині» стало відомо з порталу Prozorro.

Згідно з контрактом, Департамент отримає 1000 бронежилетів упродовж місяця після повної оплати. Ціна одного комплекту, який складається з двох плит 4-го класу захисту, вагою по 4 кг, й плитоноски, становить 18,9 тис. грн.

Довідково. До 4-го класу відносять професійні бронежилети відкритого носіння, здатні протистояти автоматній кулі 7,62 мм і можуть компонуватися пластинами різного типу для захисту окремих ділянок тіла. Їхня середня вага сягає 10 кг.

У документах до закупівлі «Топ Трейдінг Лайн» зазначило, що виробляє ці бронежилети самостійно. Для плит використовує сертифіковану бронесталь, яку застосовують у США, Європі, ООН та НАТО, а жилети шиють з «високоякісної тканини військового типу». У березні бронежилети компанії пройшли тестування в лабораторії ЗСУ та мають сертифікати від Збройних сил та МВС.

Для порівняння, у квітні ГУ НП у Волинській області придбало 200 бронежилетів Velmet Armor в іншого українського виробника ТОВ «Велмет» — із таким саме, 4-м, класом захисту. Ціна склала 4950 грн/шт, тобто втричі дешевше, ніж купують полтавські чиновники. Саме такі бронежилети великими партіями купує фонд «Повернись живим» для наших військових.

Також у травні комунальне підприємство Запорізької облради придбало бронежилети виробництва компанії «Бастіон», з 4-м класом захисту, які обійшлися у 8500 грн/шт. Це удвічі дешевше від полтавської закупівлі. 

Як зазначають фахівці, вартість бронежилета на 80% складається з ціни плит. Тобто навіть якщо типи розгрузок у дешевших прикладах гірші, це все одно не може так сильно впливати на ціну — адже клас захисту у них однаковий.

До того ж, ще у квітні й травні ПрАТ «НЕК «Укренерго» замовляло у «Топ Трейдінг Лайн» такі самі модульні тактичні бронежилети 4-го класу захисту. Але тоді їхня ціна складала 16500 грн/шт.

Така висока ціна у порівнянні з аналогічними товарами інших виробників могла би бути продиктована матеріалом, з якого виготовлені бронеплити. Наприклад, вироби з кевлару дають кращий або такий самий захист із меншою вагою. Цей матеріал — це пара-арамідне волокно, яке легше за сталь, але у 5 разів міцніше за неї. Вартість таких бронежилетів може сягати 18000-27000 грн. Втім, як зазначає сам «Топ Трейдінг Лайн», його бронеплити зі сталі й в одному комплекті важать 8,5 кг.

Після того, як ця інформація була поширена, з “Полтавщиною” зв’язався директор Департаменту з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Віктор Стеблянко, який і виступав замовником. Він надав пояснення, яких, через тематику закупівлі, ми не могли отримати з відкритих джерел.

Зокрема, за його словами, найдешевша пропозиція для волинської поліції у 4950 грн/шт. передбачає закупівлю лише плитоносок — без бронеплит. А бронежилети по 8500 мають плити, товщиною у 8 мм.

— Я маю сумніви, що там буде достатній захист. Якщо ви уважно прочитаєте, то вони всі кажуть, що у них 4-й клас захисту. Інших немає. Але по нашому замовленню є всі документи — навіть висновок лабораторії, що для нас дуже важливо

, — зазначив Віктор Стеблянко.

За інформацією директора Департаменту цивільного захисту, серед великої кількості різних сертифікатів визначними є ті, які підходять Збройним силам. Такі документи видають дві установи: науково-випробувальний відділ Національного університету оборони України ім. Івана Черняховського та науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України. Тільки ці дві лабораторії мають право на відстріл. Полтавська ОВА замовляє ті бронежилети, які відстрілюються в університеті ім. Черняховського.

Крім того, за його словами товщина передньої плити в обраних бронежилетах складає 14 мм, задньої — 15 мм. Передня тонша, бо враховуються, що попереду боєць ще носитиме магазини до зброї та інше майно.

— У них є бронежилети по 16500 грн, але вони важкі. Дві сталеві пластини будуть важити 11,5 кг. Ми беремо сталеві пластини, які важитимуть 8,5 кг, а разом з плитоноскою — 9,32 кг. Таку різницю у вазі мені пояснили різними сплавами

, — зазначив директор Департаменту.

Він додав, що бронежилети, які замовив Департамент цивільного захисту, коштують 19800 грн, але через розмір контракту — на 1000 штук, ТОВ «Топ Трейдінг Лайн» зробило знижку у 900 грн.

За його словами, цих бронежилетів ОВА ще не отримала й лише чекає поставку.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»

LIVE OFFLINE
track image
Loading...