Червона гірка або Провідна неділя 2022: прикмети та заборони дня
Провідна або поминальна неділя має й інші назви: гробки, проводи, проводки, Антипасха, дарна неділя, Радониця, Фоміна неділя. Усе це назви одного періоду, який пов’язаний з традиціями згадувати померлих і який відбувається на другий тиждень після Великодня.
Коли Провідна неділя 2022 в Україні
Дата свята не є постійною, вона тісно пов’язана із завершенням посту і православною Пасхою. Провідний тиждень починається з Червоної гірки або Провідної неділі. Це перша неділю після Великодня. У 2022 році цей день випадає на 1 травня. Ще одна назва – Фоміна неділя – пов’язана з ім’ям апостола Фоми, який не повірив у Воскресіння Христа, поки не переконався самостійно. Найчастіше помки справляють у неділю, але у різних регіонах обирають різні дні Поминального тижня: з неділі до наступної суботи.
Червона гірка 2022: історія та традиції дня
Червона Гірка – це старовинне свято, яке має давнє язичницьке коріння. З приходом християнства, православні також стали відзначати його у неділю після Великодня. Однак, в народі він так і залишився самостійним торжеством, яке присвячене приходу весни. Червона гірка – це також день, колии відвідували могили родичів.
Свято Червона гірка поєднало в собі не тільки язичницькі ритуали і обряди, а й християнські традиції. Народне гуляння проходило на честь оновлення природи і символізувало відродження. Традиція проводів має глибоке язичницьке коріння і відноситься до культу предків. Довгий час їх намагалися викорінити, заборонити, а нині проводи поєднали з Великодніми святами.
Провідна неділя 2022: що не можна робити
- не варто влаштовувати проводи на кладовищі, споживати там їжу, і особливо — алкоголь,
- прибирати на кладовищі і висаджувати квіти — це потрібно робити заздалегідь,
- брати з собою на кладовище дітей та вагітних жінок,
- викидати залишки їжі зі столу,
- лаятися, ображатися та пліткувати.
Прикмети на Червону гірку 2022
- якщо у Провідну неділю йде дощ, то це чиясь душа плаче тому, що Господь її не відпустив за гріхи,
- Не почастуєш покійного батька про Радоницю — самого на тому світі ніхто не згадає, не почастує, не потішить,
- побачити багато птахів – до врожайного року;
- наснилися померлі родичі — до приємних звісток;
- на небі вночі немає зірок — до теплої погоди;
- вітряно і холодно в цей день — в червні випадуть опади.