18 січня — Водохресний Святвечір, Голодна кутя

Поділитися новиною

У народному календарі 18 січня називають Водохресний святвечір, Голодний вечір або Голодна кутя

Водохресний святвечір – це вечір-приготування напередодні великого церковного свята Водохреща. У цей час проводять обряди, пов’язані з освяченням води.

У народі 18 січня ще називали Голодна кутя або Голодний вечір. У цей період припинялися веселощі і рясні застілля. 

Що означає Водохресний Святвечір

У цей день християни готуються до великого двунадесятого свята Хрещення Господнього. «Навечір’я» означає вечір перед церковним великим явищем.

А назва «Святвечір» походить від традиції в цей вечір пригощатися сочивом (або кутею). Готують страву з рису або пшениці, додають мак, родзинки, дрібно нарізану курагу і запашний рідкий мед.

18 січня вважається пісним днем, до вечора заведено пити тільки воду.

Повернувшись з ранкової літургії у храмі, приймаються за прибирання житла і приготування страв для вечері — обов’язково варять узвар із сушених фруктів, ліплять вареники з грибами, запікають картоплю і подають все з квашеною капустою.

Коли всі домочадці повертаються з храму після вечірньої служби, глава сім’ї окроплює кімнати в будинку святою водою, потім дає випити всім потроху і лише після цього починається трапеза.

Ворожіння на Водохреща

Хрещення – остання ніч для проведення святочних ворожінь. Дівчата виходили гадати за ворота на першого зустрічного:

  • зустріти молодого хлопця – до заміжжя;
  • старого – до неприємностей.

Було прийнято гадати на урожай. За народним повір’ям, у цю ніч іній падає на хліба, яким судилося народитися влітку. Хліба, що залишилися сухими, не принесуть врожаю. З цією метою на ніч на вулицю виставляли різний хліб в чашках, а вранці дивилися, на який припав іній.

Поширеними були ворожіння на Водохреща на судженого. Щоб дізнатися в якій стороні живе майбутній чоловік, дівчина знімала чобіт або черевик і кидала взуття через паркан або перешкоду. Дивилася, в який бік носок покаже, звідти жениха і чекай.

Щоб дізнатися, кому судилося в цьому році заміж вийти дівчата збиралися в будинку. Незаміжні сідали в коло посередині кімнати. Заміжня жінка знімала з пальця обручку, прив’язувала до неї вовняну нитку і починала повільно обходити присутніх. Підходячи до кожної дівчини, називаючи її ім’я. Якщо кільце після цього починало сильно крутитися, то в цьому році дівчина заміж піде.

Дівчата перед сном розчісували волосся чистим гребенем, обв’язаним стрічкою. Потім його клали під подушку зі словами: «Хто прийде мене причесати?». Уві сні мав суджений з’явитися.

Водохресний вечір: традиції, обряди, прикмети

«Водохресний вечір» вважався часом розгулу нечистої сили. Згідно з повір’ям, чорти особливо небезпечні в певний час з 12 до 3 годин ночі (диявольська година), а також на Святки і напередодні Купали. У ці періоди є ймовірність спілкування з іншим світом і нечистою силою, яка норовить потрапити в будинок перевертнем. Прийняти вона може будь-який образ: кішки, свині, собаки, змії. Нерідкі випадки, коли перевертні проникають в житло в образі немовляти, мандрівника, мельника, коваля. Іноді вони можуть приймати вигляд знайомого – чоловіка, сусіда.

Водохресний вечір – день суворого посту і покаяння, що готує віруючих до великого свята Хрещення Господня, яке відрізняється пишністю та урочистістю. Здійснюється два обряду освячення води:

  • напередодні Хрещення – всередині церкви;
  • в день Хрещення – на найближчому озері або річці.

Водохресна вода освячує, дає благословення, очищення, здоров’я. Опівночі на Хрещення йшли за водою на річку. Згідно з повір’ям, вода в цю пору в річках колишеться. Увечері в чашу наливали воду. Якщо опівночі вона сама колихнеться – це добрий ознака, людина побачила явище Господнє.

Згідно з повір’ям, сніг, зібраний в ввечері напередодні Хрещення, допомагає зцілювати хвороби. Люди вмивалися снігом, а талу воду довго зберігали, використовуючи її для господарських потреб і для вмивання. Дівчата, щоб їх шкіра була білою і гладкою, брали сніг і обтирали обличчя

Чистий сніг додавали в їжу домашньої худоби, щоб вона не замерзла і здоровою була, збирали для бані: «Баня все виправить, снігова баня краси додасть». Вірили, що якщо зібраний у Водохресний святвечір сніг кинути в колодязь, вода в ньому протягом усього року не зіпсується і не пересохне. Ще набирали сніг в банки для вибілювання полотен.

Напередодні Водохреща дотримувалися суворого посту. Обов’язковими стравами були кутя, вівсяний кисіль і млинчики. На Хрещення млинці ставили в хлів, щоб домовика задобрити і забезпечити добробут для домашньої худоби. За вечірньою трапезою їли сочиво.

До початку XX століття на Русі сочиво готували з зерна жита, а пізніше – з рису і пшеничного зерна. Традиція готувати сочиво з зерна пшениці або жита збереглася тільки в сільській місцевості, де у людей була можливість купувати це зерно. З цієї причини міським жителям більше знайоме блюдо, приготоване з рису.

Народні прикмети на 18 січня:

– На Водохресний вечір йде сніг – чекайте хорошого врожаю зернових культур.

– Вночі зірок не видно, і небо тьмяне – грибів восени буде дуже мало.

– Зірки на небі яскраві – ягнята будуть добре плодитися.

– На деревах багато снігу, буде багатий урожай плодів і меду.

– Вранці йде сніг – буде багато гречки і хліба.

Що можна робити 18 січня:

– Вірять, що сніг, зібраний у Водохресний вечір, здатний зцілювати хвороби.

– Щоб зробити шкіру красивою і ніжною, вмийтеся Водохресним снігом.

– У Водохресний Святвечір викупайтеся в лазні і будете здорові і красиві.

– Якщо дівчина вмиється талою водою в Водохресний вечір, то буде привертати увагу чоловіків.

– Господар будинку перед Святою вечерею повинен на дверях намазати крейдою хрести. Таким чином ви вбережете будинок від нечистої сили.

LIVE OFFLINE
track image
Loading...