5 січня: прикмети, свята, традиції

Поділитися новиною

5 січня 2022 року – середа. У християн Свято святого Феодула (Федулів день). Якщо 5 січня дує сильний вітер, це віщує щедрий майбутній урожай. Цього дня 1918 року в УНР входять в обіг перші українські банкноти (номінал 100 карбованців), а 1930 року виходить постанова ЦК ВКП (б) “Про темпи колективізації та заходи допомоги держави колгоспному будівництву”, яка призвела до початку Голодомору 1932-33 років.

Яке свято в Україні і світі

В Чорногорії, Сербії та Боснії Різдво святкують не один день, а аж три. Тому 5 січня тут проходить народне релігійне свято Туціндан. Саме від цього дня розпочинається святкування одного з найбільш важливих релігійних свят – Світлого Різдва Христового. Хоч Туціндан вважається православним святом, воно зберегло певні елементи язичництва.

5 січня святкується Міжнародний розвантажувальний день. Свято з’явилося зовсім недавно і частіше його святкують прибічники здорового харчування. Дату обрали невипадково. Адже це перші дні після Нового року, а його в багатьох країнах світу святкують з особливим розмахом і щедрим святковим столом. Необачність в їжі та вживання алкогольних напоїв призводять до негативних наслідків для людського здоров’я.Щоб не набрати вагу і не мати проблем зі шлунково-кишковим трактом, 5 січня рекомендовано перейти на легкі страви (без великої кількості вуглеводів та жирів).

Також прибічники святкування Міжнародного розвантажувального дня радять відмовитися хоча б на цей один день від алкоголю і газованих напоїв. Краще додати до свого раціону трав’яні чаї, очищену воду без газу, домашні несолодкі компоти.Завдяки таким простим порадам ви зможете привести всі обмінні процеси організму в норму та перейти до звичного режиму харчування.

Яке свято ще в світі:

День кидання кексів (В місті Маніту Спрінгс, штат Колорадо, США, від 1995 року проводять щорічний турнір з кидання кексів (Fruitcake Toss);

День ковбаси в Клітеро (Ланкашир, Великобританія);

День полуниці в Японії;

Національний день збитих вершків в США;

Національний день птахів в США.

5 січня в церковному календарі – день пам’яті преподобного Павла Неокесарійського.

Він був відомий непорушною вірою та своїми чеснотами.В часи діянь преподобного Павла Неокесарійського Никомидією правив жорстокий правитель Ликимій, який був відомий гоніннями проти християн. Коли він почув про благочестиві справи Павла, то відразу викликав його до себе.За віру в Христа преподобного спіткали страшні муки. Йому погрожували, морили голодом, довго били. Проте дух Павла залишався незламним. Тоді йому вклали до рук розпечений обруч із заліза та стягували скобами, допоки залізо не охолонуло. Через ці тортури руки преподобного так сильно спеклися, що він більше не міг ними нічого робити. Тоді його кинули до в’язниці.Преподобного Павла разом із іншими ув’язненими за християнську віру звільнили і повернули на батьківщину, коли на престол зійшов Костянтин Великий. На I Всесвітньому Соборі в Нікеї його представили імператорові, який приклався до рук святого та поцілував їх. Преподобний повернувся до свого міста, де керував паствою до самої своєї смерті.

Іменини святкують: Давид, Павло, Наум, Василь.

Талісманом людей, народжених 5 січня, є перли. Природні білі перли зустрічаються вкрай рідко, адже на їхнє утворення йдуть роки. В складі цих каменів є карбонат кальцію та роговий білок конхіолін, які об’єднуються, коли чужорідне тіло потрапляє до раковини молюска. Перли вважаються символами вірності в коханні, допомагають зміцнити сімейні зв’язки та захищають почуття.

Що не можна робити в цей день

5 січня забороняється когось бити (навіть жартома), тому що вас може спіткати серйозна хвороба.

Небажано цього дня працювати з будь-якими гострими предметами, бо якщо 5 січня поранитися, то весь рік проведеш у хворобах. Цікаво, що навіть в наші дні більшість людей намагається не планувати на 5 січня ніякі хірургічні втручання.

На Федулів день наші предки нічого не шили і не підшивали, тому що вірили, що інакше проживуть менше, ніж було відведено.

Народні прикмети і традиції 5 січня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на завтрашній день:

дивилися, який сьогодні день: дме сильний вітер та йде сніг – в липні буде холодно і дощ;

5 січня вітряно, варто чекати доброго врожаю;

кури неспокійно себе ведуть до заметілі;

5 січня хропить кінь – буде сніжна буря.

LIVE OFFLINE
track image
Loading...