Безпечна Полтавщина: на дорогах Миргородщини встановлять 9 відеовузлів
Всесвітня організація охорони здоров’я повідомляє – щороку, в результаті ДТП у світі гине майже 1,3 мільйона людей. В Україні, щодня в дорожньо-транспортних пригодах помирає 9 громадян, а 83 — отримують травми. Дорожньо-транспортний травматизм є провідною причиною смертності серед дітей та молодих людей віком від 5 до 29 років
.За даними Департаменту патрульної поліції, протягом минулого року сталося 38 768 ДТП, а 9 999 призвели до загибелі і травмування людей: 11 411 – отримали травми, 1 776 — загинули. Цього року цифра в рази збільшилась – сталося 154 480 ДТП, із них 20 365 – із потерпілими або загиблими. На кінець жовтня в ДТП загинули 2 592 людини (серед них 157 — діти), майже 25 тисяч осіб травмувалися (серед них 3 388 — неповнолітні).
На Полтавщині статистика також невтішна – у січні-жовтні поточного року сталися понад 3,8 тис. ДТП, в яких загинули 109 осіб та 1066 травмувалися.
Найпоширенішою причиною автопригод назвали порушення швидкісного режиму – понад 40% усіх аварій із потерпілими і загиблими. Серед інших причини – порушення правил маневрування, правил проїзду перехресть та пішохідних переходів, а також недотримання безпечної дистанції. До речі, експерти довели, що саме рух на швидкості значно підвищує ймовірність аварії і тяжкість її наслідків – навіть коли швидкість перевищують на 1%, ризик смертельної аварії збільшується на 4%. Так само, пропорційно із підвищенням швидкості автомобіля, зростає ризик загинути у дорожньо-транспортній пригоді будучи пасажиром. Імовірність смерті пішохода, якого збило авто, що рухається зі швидкістю 65 км/год, у 4,5 рази вище в порівнянні зі швидкістю 50 км/год.
У той же час, правоохоронці стверджують, що кількість смертей на дорогах України знижується у наслідок впровадження інноваційних технологій:
«Ми проаналізували річну статистику роботи камер, які були запущені першими, і саме у цих місцях має місце зниження ДТП із потерпілими і загиблими майже утричі. Тобто, якщо у попередні роки на цих місцях у сукупності траплялося у середньому 123 ДТП із потерпілими й загиблими, то наразі їх трапляється 44», – розповів заступник голови департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.
На дорогах України зараз працюють 236 камер автоматичної фіксації. У подальшому в МВС планують збільшення кількості камер до двох тисяч.
Реалізація найбільшого проекту із цифровізації регіону, першої в області системи централізованого відеоспостереження, триває і на Полтавщині. І запрацювати повноцінно вона повинна уже до кінця 2021-го року. Це 119 відеокамер, за допомогою яких виявлятимуть, зокрема, порушення правил дорожнього руху та відстежуватимуть різні події. Нині такі пристрої у регіоні працюють у тестовому режимі, їх встановили у Решетилівській, Пришибській та Терешківській громадах. Камери на дорогах обласного значення почали облаштовувати з початку листопада. Загалом же таких відеовузлів мають облаштувати 42. У Полтавському районі – 16, у Миргородському районі – 9, у Лубенському районі – 9, у Кременчуцькому районі – 8.
«Комплексні відеовузли, куди входять дві-три камери, які вже комплексно збирають інформацію і передають до хмарної інформаційної системи. У кожній є свій функціонал. Деякі камери тільки оглядові та лише транслюють інформацію. А деякі – можуть реєструвати номерні знаки, колір та марку автомобіля, рух та швидкість транспорту. Надалі кількість відеовузлів плануємо збільшити», – повідомляє заступник голови Полтавської ОДА Ігор Панченко.
«Використання таких камер набагато спрощує роботу завдяки тому, що можна оперативно простежити, по яких вулицях рухається конкретний транспортний засіб у разі його викрадення. Або дуже часто таке буває, що зник з місця аварії і саме за допомогою таких камер патрульні потім знаходять водіїв, адже видно, куди він рухався і де саме повертав», – розповіла речниця патрульної поліції Полтавщини Наталія Костильва.
До речі, зараз усе відеоспостереження в області фактично працює порізно. Проте надалі, систему централізують, тому, крім відеовузлів, до неї зможуть доєднатися будь-які камери, які відповідатимуть необхідним технічним вимогам. Це, наприклад, камери територіальних громад, будь-яких установ і організацій або навіть камери, які встановлені на будинку чи подвір’ї простих громадян.Інформація із усіх приєднаних камер надходитиме до моніторингових центрів у Головному управлінні Нацполіції в Полтавській області та в Полтавській ОДА. Зберігатиметься інформація протягом трьох місяців. В перспективі ця система може інтегруватися до загальнонаціональної мережі безпеки, що дасть змогу об’єднати декілька областей в одну державну мережу. Тому, зараз усім громадам саме час попрацювати над впровадженням систем відеоспостереження вулиць.
До речі, однією із складових системи «Безпечна Полтавщина» є платформа для зберігання інформації. Необхідні сервери вже привезли з-за кордону, змонтували та встановили програмне забезпечення. До наявних серверів можна додавати накопичувачі пам’яті.«Безпечну Полтавщину» створюють коштом обласного бюджету. Реалізують проект у межах Стратегії розвитку області на 2021-2027 роки, яку презентували на початку цього року. З обласного бюджету на це спрямували 11 мільйонів гривень. Нині такі системи спостереження є у Харківській, Київській, Сумській та Дніпропетровській областях.
Підготувала Оксана Кириченко.