Биті авто з США. Як не отримати “кота в мішку”
Нові машини для більшості українців поки що не по кишені. Все частіше на території України з’являються так звані «битки» з США та «потопельники з Європи. Авто на перших порах нічим не відрізнити від нового, адже над його відновленням працюють спеціалісти. Биті авто з США та Європи масово везуть в Україну, тут їх відновлюють та продають за привабливою ціною. Але купівля такої машини завжди пов’язана з ризиком.
Перше, на що слід зважати – це бюджет покупки. Авто зі США пропонуються в ціновому діапазоні від 8 тисяч до 25 тисяч доларів. Звичайно, є дешевші і дорожчі авто, але швидше за все це ексклюзивні та рідкісні екземпляри.
Але ж за такі гроші можна купити абсолютно новий автомобіль, який не бував у ДТП, цілком безпечний, юридично «чистий» та має заводську гарантію. Наприклад, якщо розглядати модельний ряд лідера ринку Renault, то можна знайти як бюджетні моделі за ціною від 10 тисяч доларів, так і седани середнього класу за 15 тисяч доларів і навіть кросовери, що коштують так само, як і відновлені «битки» аналогічного класу. Так у чому справа?
Дешева приманка
Справа в тім, що більшість компаній, які доставляють авто з США, “заманюють” клієнта до участі у виборі конкретного авто “смішною” ціною. Побачивши на американському онлайн аукціоні ціну у 4-7 тисяч доларів за дворічний кросовер, покупець погоджується купити авто. Однак насправді він виявляється у кілька разів дорожчим. По-перше, потрібно викупити це авто з аукціону та сплатити доставку в Україну. Платить, звісно, покупець. Зазвичай реальний строк доставки займає кілька місяців.
Наступні етапи – розмитнення, сертифікація, та постановка на облік також потребують оплати. Після прибуття “битка” в Україну клієнт платить другий “транш”. Далі – розмитнення автомобіля, після чого він відправляється на СТО для відновлення. Потім – пошук запчастин, який може затягнутися на місяці, черга на відновлення (рихтувальники та малярі зараз завантажені роботою на місяці вперед. Тому загалом така процедура може розтягнутись на пів року і більше. Увесь цей час покупець платить гроші, однак не може користуватись автомобілем. І це не кажучи вже про ризики банкрутства, зникнення чи шахрайства з боку компанії-посередника, яка здійснює доставку авто.
На практиці “значна” економія доставки автомобіля з США дуже рідко виявляється реальною. Причина – приховані пошкодження, які на американському аукціоні ретельно маскували.
Справа техніки
Дуже важливим моментом є відновлення авто після аварії. СТО, які цим займаються, зазвичай намагаються економити, приваблюючи клієнта низькою ціною ремонту. Варіантів для економії є багато. Найпоширеніші: встановлення неоригінальних запасних частин, рихтування силових деталей кузова замість їхньої заміни, «обхід» штатних систем безпеки.
Певна річ, що відрихтований підсилювач бамперу, лонжерон або бокова стійка вже не матимуть тієї міцності, на яку розраховував автовиробник. А чи “вистрілить” відновлена подушка безпеки – питання спірне. А це значить, що безпека авто у випадку повторного ДТП значно знижується.
Цікаво, що у США заборонили автовласникам самостійно ремонтувати автомобілі.
Наприклад, дилери зазначають, що відновлення автомобіля після ДТП, в якому спрацювали фронтальні подушки безпеки – дуже недешеве задоволення. Якщо робити ремонт відповідно до оригінальної технології, то потрібно замінити досить багато деталей для гарантованого спрацювання систем безпеки під час ДТП. Зокрема, в такому випадку виробник вимагає міняти: ремені безпеки (якщо вони були залучені), рульову колонку (якщо спрацювала подушка водія), кермо (якщо є навіть незначний прогин), педальний вузол, каркас сидіння, яке було зайнято пасажиром або водієм під час ДТП та ін.
Як видно, перелік деталей значний і коштують вони недешево. Однак частіше всього систему піротехнічних елементів не відновлюють взагалі, а просто блокують електронні блоки AIRBAG, заклеюють подушки, «гасять» сигнальну лампу на приладовій панелі.
Крім того, велике значення має антикорозійна обробка – при бюджетному ремонті на ній часто економлять і через кілька років корозія може знищити або значно ослабити силові деталі кузова. Через неякісний ремонт на кузові стануть помітні різноманітні тріщини, відшарування, корозія, особливо в місцях з’єднання жорстких деталей кузова.
Використання неоригінальних запчастин – не найбільша проблема, якщо вони якісні. Однак при бюджетному ремонті, як правило, використовують найдешевші аналоги, а це вже несе в собі певні ризики. Наприклад, на дешевих бамперах зазвичай погано тримається лакофарбове покриття і вони з часом облущуються. Неякісні фари швидко «мутніють» та запотівають, деталі підвіски мають значно менший строк служби та негативно впливають на керованість авто. Неоригінальні та неякісні електронні датчики дуже часто призводять до некоректної роботи бортових систем.
Дорогі проблеми
В цілому покупка битого авто з США є затратною та довготривалою процедурою. Кінцева вартість такого автомобіля впритул наближається до ціни нового офіційного авто класом нижче (якщо мова йде про доступний та масовий сегмент ринку). Крім того, покупець авто зі Штатів змушений буде вирішувати багато технічних проблем, пов’язаних з відновленням після ДТП, перепрошивками з миль/галонів на літри/кілометри, заміною оптики американського стандарту на європейську, тощо.
Ще один нюанс – авто зі США обирають за фотографіями, навіть не сидівши в ньому. Є велика ймовірність того, що «живцем» воно вам не сподобається або матиме неприємний запах в салоні.
Як розпізнати автомобіль- «потопельник» після повеней в Європі
На початку липня багато європейських країн постраждали від руйнівної повені. Вода затопила чимало будинків, сільськогосподарських угідь і, звісно, автомобілів. Можна не сумніватись, що велика частина автомобілів – «потопельників» неодмінно потрапить на український ринок і продаватиметься за дуже привабливою ціною.
Варто пам’ятати, що машина, яка побувала у воді, точно принесе своєму господарю величезну кількість проблем. Саме тому у найближчі місяці, купуючи вживане авто з Європи, варто бути дуже уважним та обережним, аби не натрапити на «потопельника».
Головна проблема полягає у тому, що перекупи дуже старанно маскують усі ознаки «потопельника», аби у покупця не виникало підозр. Проте є деякі речі, які замаскувати дуже складно або навпаки – надто дорого, щоб цим займатись.
Тож на що варто звертати увагу:
•Загляньте під сидіння. Як правило, металеві деталі каркасу виконані з голого заліза, що не покрите фарбою. Якщо автомобіль був у воді – на металевих деталях каркасу буде видно іржу. Варто зазначити, що у автомобілів, які не були у воді, навіть, якщо їм більш як 20 років, каркас сидіння лишається без слідів корозії.
•Запах. Усі «потопельники» мають характерний запах мулу. Позбавитись його досить важко, тому перекупи намагаються перебити його іншими запахами. У хід йдуть різноманітні ароматизатори, чистячі засоби, парфуми… Якщо в машині є будь-який стійкий запах – варто насторожитись. Найімовірніше перед вами потопельник.
•Фари. Дуже уважно обстежте відбивачі фар. Якщо на них помітно сліди солі, розводи, або інші сліди потрапляння вологи – перед вами «потопельник». Річ у тім, що світлотехніка досить дорога для того, аби її міняти і досить складна (особливо на дорогих сучасних авто), аби розбирати її для видалення слідів води.
•Електрообладнання. Усе електрообладнання повинно бути у робочому стані. Якщо, наприклад, не працює аварійка і звуковий сигнал, це вже поганий знак. А якщо не працює ще, наприклад, електросклопідіймач, ймовірність того, що це «потопельник», який і надалі буде докучати виходом з ладу електрообладнання, дуже висока.
•Дата ввезення. Зараз за допомогою безлічі онлайн-сервісів можна дізнатись всю історію авто, у тому числі і дату продажу та ввезення в Україну. Звірте ці дати з повідомленнями новин про повені у європейських містах. Якщо авто було продано за кілька днів або тижнів після потопу – це не дуже добра прикмета.
Найпопулярніші вживані автомобілі в Україні
У першому півріччі 2021 року українці найчастіше серед автомобілів з пробігом купували Volkswagen Passat. Це комфортабельний німецький седан, який в автосалонах у новому стані коштує недешево – від 830 тисяч гривень.
На другому місті опинилася Skoda Octavia. Цей автомобіль продається в кузові ліфтбек або універсал. На ринку вживаних автомобілів «Октавія» традиційно займає сильні позиції. Її цінують за місткий салон та німецьку ергономіку від Volkswagen, якому належить чеська марка.
На третій сходинці – ще однин Volkswagen. Цього разу Golf. В Україні цей автомобіль офіційно продається лише у вигляді хетчбека, але з Європи можна пригнати і більш практичний універсал з дволітровим дизельним мотором.
В цілому, за даними Auto-Consulting, топ-10 «вживаних» бестселерів за результатами першого кварталу 2021 року виглядає наступним чином:
Volkswagen Passat
Skoda Octavia
Volkswagen Golf
Renault Megane
Ford Focus
Skoda Fabia
Daewoo Lanos
Opel Astra
Hyundai Sonata
Отже, попит на вживані автомобілі з США та Європи зростає. Тому, за прогнозами експертів, вживані авто невдовзі здорожчають і в Україні також. За даними Motor1, попит стабільно зростає: тільки за останні три тижні підскочив відразу на 5%.
Як повідомляють аналітики Cox Automotive, у порівнянні з квітнем 2020 року старі авто в США подорожчали в середньому на 30%. Зараз їх ціни найвищі за останні 20 років.
Причин такого стрімкого подорожчання кілька. По-перше, в карантин величезна кількість американців вирішили придбати хоча б якийсь автомобіль, щоб не їздити в громадському транспорті. Тим більше, що держава виплатила 2,5 трильйона доларів субсидій.
По-друге, в 2021 році через дефіцит мікрочіпів багато автовиробників змушені призупиняти випуск машин. Попит на нові авто перевищує пропозицію і в цих умовах багато американців звернули увагу на ринок секондхенду. До того ж, купують не тільки вживані авто в хорошому стані, але і популярні в Україні «битки» і «потопельники».
Оскільки пандемія коронавірусу найближчим часом навряд чи закінчиться і дефіцит мікрочипів не буде заповнений, то ціни на старі авто з Америки та Європи будуть тільки зростати.
Слід бути обережним з тим, кому ви довіряєте купівлю та доставку авто. Деякі «попеклися» саме на тому, що не змогли розпізнати пошкодження авто. Тому плануючи подібну покупку, ближче познайомтеся з компанією, яка пропонує такі послуги, перед тим, як довіряти їм свої кошти. Якщо ви все ще оглядаєте цікавий вам автомобіль, продавець без роздратування терпить всі ваші «тести», а натяків на «підводне минуле» або ДТП немає – можливо, ви знайшли непоганий варіант. Але переконатися на 100% можна буде лише через місяць-другий експлуатації: якщо електроніка почне давати збої, перестануть працювати деякі кнопки та почнуть з’являтися неприємні символи на приладовій панелі – значить, це все ж був «топляк» або «биток», але такий, що пройшов доволі якісну передпродажну підготовку. Купівля автомобіля з пробігом завжди несе у собі певний ризик. Проте тепер, коли ви знаєте як перевірити машину перед покупкою, ризик стає набагато меншим.
Підготувала Вікторія Цимбал за матеріалами zaxid.net